Programma mm 4 I I Genieten van sterrenhemel ::rrm Verval en Het Kwaad Voor de tiende keer wordt de Nacht van de Nacht in Zeeland gehouden. De populariteit neemt toe, maar wat levert het op? Er is nog steeds te veel licht. mmZfm Hoe toevallig. Sjaak Jobse uit Oostkapelle doet al jaren waarnemingen van de ster renhemel en hij meet het licht 's nachts. En laat nou juist Oostkapelle de donkerste plek van Zeeland zijn. Dat laatste is officieel geme ten door een onafhankelijk deskundige. Dus het klopt, al was Schoondijke er wel dichtbij. Het uitgangspunt van de Nacht van de Nacht spreekt Jobse heel erg aan. Ook hij pleit voor minder lichtvervuiling 's nachts. Organisator Melissa Ernst van de ZMf weet nog dat het evenement tien jaar geleden be gon met 10 activiteiten op 3 locaties en een stuk of 500 deelnemers. Dit jaar zijn er 50 activiteiten op 17 locaties. En vorig jaar de den er 7000 belangstellenden mee. Op die manier wordt het bewustzijn over lichtver vuiling ook steeds groter, geeft ze aan. En dat er lichtvervuiling in het relatief don kere Zeeland is, weet Jobse maar al te goed. De grootste lichtbronnen 's nachts zijn de haven van Antwerpen, Moerdijk, maar ook de kassencomplexen van het Westland en zelfs Zeebrugge. En hij vraagt zich af wat straks de nieuwe Maasvlakte voor lichthin der op gaat leveren. Sjaak Jobse doet 's nachts waarnemingen van brokjes steen die in de richting van de aarde dreigen te komen, meteoren, van de lichtsterkte 's nachts, van sterren of van as trologische verschijnselen. Een deel van die informatie gaat naar de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa. Wat hij doet, doen ongeveer nog twintig andere Neder landers. Niet dat hij elke nacht door een sterrenkijker zit te turen. Alles gaat digi taal. Hij hoeft er zelfs niet eens meer bij te zijn 's nachts. De computer regelt alles. Maar als de foto's gemaakt zijn, begint het werk van Jobse. Dan filtert hij alle valse lichtbronnen en andere vervuiling om een zo zuiver mogelijk beeld te krijgen. Een voorbeeld. Toen in Vrouwenpolder de hoofdprijs van de Postcode Loterij viel, was er op een avond een lasershow. Nou dat heeft hij geweten. De gevoelige camera's die hij in en op zijn sterrenwacht Cyclops heeft staan, deden 30.000 detecties van lichtverschijnselen. Die heeft hij er alle maal uit moeten filteren. Jobse meet hoe donker de nacht is. Dat wordt vergeleken met andere waarnemin gen in Nederland. Door die waarnemingen kan hij vaststellen, dat het 's nachts nog steeds lichter wordt, zo'n 2 tot 3 procent per jaar in Zeeland. Maar volgens hem komt er wel een kentering aan. Ook in zijn directe omgeving stuit hij op lichtvervuiling. Maar als hij zijn buren uit legt waar hij mee bezig is, werkt dat wel. „Ik wil ook geen heksenjacht op elk lamp je." Hij begrijpt ook wel dat er in het don ker op het nabijgelegen voetbalveld gesport moet kunnen worden. Maar de manier waarop het voetbalveld in het licht wordt gezet, daar kan nog wel wat aan verbeteren. Zo schrok hij eens op een avond toen hij naar huis reed en zag dat de molen van Axel, van 19 tot 21.30 uur bij de waterto ren aan de Kinderdijk 2: avondwandeling met natuurgids over Smidschorre, verhalen- vertelster, sterrenwacht, belevingspad, appel tjes stoven en knutselen. De toegang is gra tis; geschikt voor kinderen. Biervliet, van 19 tot 22 uur aan de Braak- manweg 5: workshop nachtfotografie door Staatsbosbeheer Zeeuws-Vlaanderen. Kos ten 5 euro. In de Braakmanboerderij uitleg over techniek en het gebruik van de camera. Daarna naar buiten om in het natuurgebied De Braakman nachtfoto's te maken. Aan melden bij p.maas@staatsbosbeheer.nl. tk j* - Anja van der Bijl, eigenaresse van camping De Zonnehoeve Naam: Anja van der Bijl Woonplaats: Zonnemaire Wat betekent de nacht voor u? Genieten van de mooie sterrenhemel. We hebben op onze camping De Zonnehoeve een grote sterrenkijker staan. Daar genieten we zelf van, maar ook campinggasten en mensen uit het dorp. Die komen tijdens de sterrenkijkdagen die we soms houden. 'Er zijn hier meer sterren dan bij ons', zeggen campinggasten vaak. Dat is natuurlijk niet zo. Maar omdat het hier donker is, zijn ze beter te zien. Dan kijken ze naar Jupiter of naar de maan. De kraters op de maan zijn met onze kijker heel goed te zien. De rust en de donkerte die we hier hebben, zijn belangrijk voor ons. Daar komen onze gasten voor. En met onze boerderij leven we natuurlijk heel sterk met de elementen. Mijn man kan al van tevoren aan de lucht zien, wat voor weer het gaat worden. Dit jaar maken wij geen deel uit van de Nacht van de Nacht; we gaan zelf op pad om van de Nacht te genieten, foto Dirk-Jan Gjeltema I Rob Kregting, beeldend kunstenaar Nacht steeds door René Schrier Naam: Rob Kregting Woonplaats: Zuiddorpe Wat betekent de nacht voor u? Als kunstenaar houd ik me bezig met 'donker'. In mijn werk ben ik gefasci neerd door verval en Het Kwaad. De kleur zwart wordt meestal door men sen geassocieerd met somberheid en dood. Als mens heb ik dat niet. Maar als kunstenaar houdt dat thema me wel bezig. Ik begin mijn werken vaak met een zwarte achtergrond. Voor mij zit daar de uitdaging in dat ik meer moeite moet doen om iets eruit te laten komen. Daarom werk ik ook veel met structuur; hoog ik mijn schilderijen op om er reliëf in aan te brengen. Ik heb bijvoorbeeld een zwart werk gemaakt waar je, ook in het zwart, een pad kan zien. Als ik dat pad echt wit had gemaakt, was dat veel te voor de hand liggend geweest. Mensen mogen er in zien wat ze willen. Ze mogen het afschuwelijk vinden. Prima. Als ze er maar iets bij voelen. Meer informatie: robkregting.nl foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 88