Voorwoord Sterrenkaart Dit jaar viert de ZMf op zaterdagavond 25 oktober het tienjarig bestaan van Nacht van de Nacht. Dit evenement vindt plaats om mensen bewust te maken van de schoonheid van de donkere nacht. ledereen wordt opgeroepen om tijdens deze nacht de lichten te doven, bedrijven, gemeenten en particulieren. Ook zijn overal in Zeeland nachtactiviteiten - een overzicht van het nachtprogramma staat in deze krant en op de website www.nachtvandenacht.nl. Tien jaar Nacht van de Nacht vormt een mooie gelegenheid om te kijken wat de Nacht nou heeft opgeleverd. Zijn mensen zich meer bewust geworden van het belang van duister nis? Waarom is het eigenlijk zo belangrijk voor mens en dier dat de nachten donker zijn? Als je naar de feiten kijkt, word je niet vrolijk. Nederland is een van de meest verlichte landen van de wereld en wordt elk jaar 3 tot 6 procent lichter. Maar kijk je naar de initiatieven op regionaal niveau, dan word je daar misschien een beetje blijer van. Er zijn grote bedrijven die zorgen voor zo min mogelijk lichthinder, gemeenten die zoveel mogelijk energiezuinig verlichten en ook particulieren die de strijd tegen lichthinder aangaan. Deze speciale bijlage van de ZMfde PZC en BNdeStem besteedt aandacht aan deze initiatieven: welke bedrijven en gemeenten doen het goed? Maar ook: welke bedrijven en gemeenten kunnen nog veel meer hun best doen op het gebied van lichthinder? We wensen u een sfeervolle Nacht van de Nacht, en kijkt u ook eens naar boven! Noord Voerman Grote Beer Giraffe jachthonden Kleine Beer Ossenhoeder uopeta Cepheus Driehoek Noorderkroon Vissen Hercules Kop van de slang Walvis Uranus Veulerr- Arend Waterman ZiiUimvh Op deze sterrenkaart zie je de sterrenhemel zoals deze eind oktober 2014 te zien is omstreeks 20 uur zomertijd of 19 uur wintertijd. Hoe werkt de sterrenkaart? Het midden van de kaart is het punt recht boven je hoofd. De rand van de kaart is de horizon. Als je naar het westen kijkt, houd je de kaart vast met het woord 'west' naar beneden. Kijk je naar het oosten dan staat 'oost' beneden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 87