Frans Timmermans bluste vooral branden 44Q Langlaufen winterwandel 479 529 569 BINNENLAND 7 Kras.nl/langlauf of bel 0900-9697i5cPm Openheid over kernwapens en nu cleaire ontwapening zijn hoofd punten van het buitenlands be leid, zegt Timmermans begin dit jaar in een debat: „Daarop wil ik mijn ministerschap afgerekend zien." Op dit punt boekte de be windsman geen resultaat, stelt te genstander van kernwapens Kris- ta van Velzen van PAX. „Er is nog altijd geen openheid over de aan wezigheid van kernwapens in Ne derland en Timmermans heeft de VS niet overgehaald om de wa pens weg te halen. Al met al krijgt hij een zeven plus voor de mooie woorden, maar het huis werk is niet gemaakt." De mensenrechtenagenda - 'hoek steen' van het buitenlandse be leid - is ambitieus: de rechten van vrouwen en homo's krijgen prioriteit en Nederland moet dis sidente mensenrechtenverdedi- gers uit andere landen bescher men. Amnesty International ziet vooral 'op papier' daadkracht. In de praktijk is het Timmermans (hoewel 'kundig en betrokken') volgens Amnesty niet gelukt het Nederlandse mensenrechtenbe- leid effectief te integreren in bij voorbeeld handelsmissies. Ook het openlijk bevorderen van men senrechten via posten in den vreemde is niet goed uit de verf gekomen, stelt de woordvoerster. „Ambassades kiezen vaak voor stille diplomatie." Op de dag dat Timmermans met alle egards wordt uitgezwaaid, stuurt oud-premier Dries van Agt (CDA) een paginalange aanklacht aan de minister. De boodschap: het Midden-Oostenbeleid is net zo 'eenzijdig pro-Israël' als onder voorgangers. "Ook jij hebt steeds geroepen dat sancties tegen Israël niet aan de orde zijn, dat de tijd daarvoor niet rijp is. Wanneer is de tijd dan wel rijp? Als één mil joen kolonisten op land wonen dat de Palestijnen is afgepakt?' Amnesty is eveneens kritisch om dat Nederland geen voorstander was van het instellen van een commissie die oorlogsmisdaden onderzoekt. Ook toetreding van Palestina tot het Internationale Strafhof steunde Nederland niet. Het is niet zo gek dat Timmer mans zijn inhoudelijke agenda niet compleet uitvoerde, zegt men bij de PvdA. Hij zat slechts twee jaar op de post en gebeurte nissen domineren en dicteren nu eenmaal de agenda van politici, zeker die van ministers van Bui tenlandse Zaken. Met de oorlog in Syrië, de spanning met Rusland, de opmars van IS en de nasleep van MH17 kreeg Timmermans meer dan genoeg van zulke events op zijn bordje. In het algemeen handelde hij die goed af, vinden vriend en vijand. Wel kan pas ach teraf beoordeeld worden of de eer ste maanden na de ramp juist ge handeld is, zegt CDA'er Pieter Omtzigt over MH17. Het elan waarmee 'Facebookmi- nister' Timmermans het departe ment leidde, gaf het zelfbewust zijn van de diplomatieke dienst een flinke impuls. Ook de reputa tie van Nederland in het buiten land is nu beter, menen kenners. Bovendien is Buitenlandse Zaken dankzij Timmermans' zendings werk niet langer een favoriete be zuinigingspost, constateert direc teur Ko Colijn van Clingendael. „Zijn grootste prestatie: Buiten landse Zaken wordt niet geplukt." Dat Timmermans soms een (digi tale) uitglijder maakt - donder dag schreef hij na een kritische noot op zijn Facebookpagina dat degene die de reactie plaatste, wel 'een hele grote bek heeft' - is be kend. Dat zal in zijn nieuwe rol niet anders zijn: ook in Brussel gaat Timmermans facebooken. Tirol- Wörgl De'wereld-is Kras Per Comfort |- Class bus :r Incl. NL-sprekende reisleiding 4 dagen al v.a. f", V 'r0 f ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 door Niels Klaassen DEN HAAG - Ondanks een enkele misser wordt het ministerschap van Frans Timmermans een succes genoemd. Wat heeft de PvdA'er ei genlijk voor elkaar gekregen? NUCLEAIRE ONTWAPENING MENSENRECHTENBELEID Bert Koenders (I) is gisteren beëdigd als minister van Buitenlandse Zaken. Daarna volgde de officiële overdracht op het ministerie. Rechts: voorganger Frans Timmermans die Europees Commissaris wordt, foto Stijn Rademaker/HH «K MIDDEN-OOSTEN INCIDENTEN DIPLOMATIEKE DIENST Allgauer Alpen Volop sneeuwplezier in Duitsland en Oostenrijk. Klantbeoordeling 8,3 Hotel in het centrum van Sonthofen met uitstekende keuken Zie: Kras.nl/41095 8 dagen Beierse Woud Actief eropuit in het meest sneeuw zekere deel van Duitsland. Klantbeoordeling 8,5 Sfeervol familiehotel I met goede keuken Honderden km's loipen Zie: Kras.nl/41082 huCJui Naar o.a. Westendorf, Mariastein, Kössen en de Achensee. Klantbeoordeling 7,4 Vele extra's inclusief Oók voor skiërs, gratis skibus voorde deur Zie: Kras.nl/41074 Salzkammergut 8 dagen v.a. Genieten aan o.a. de Wolfgangsee en de Hallstattersee. Nieuw in ons aanbod jweliBj] Hotel met wellness Geschikt voor iedereen: beginners en gevorderden V* 1 Zie: Kras.nl/41096 fti^dCm Vorarlberg - Feldkirch Wintersporten in maar liefst vier landen: Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland en Liechtenstein. Klantbeoordeling 8,7 -✓ 4-sterren hotel Zie: Kras.nl/41072 8 dagen v.a. Salzburgerland - Fusch Naar o.a. Kaprun, Rauris, Goldegg, Hochfilzen en Maria Alm. Klantbeoordeling 7,9 Ook zeer geschikt voor skiërs Gratis gebruik wellness Zie: Kras.nl/41076 i Ti Zuid-Tirol - Nauders Geniet van zon, sneeuw en lekker eten in Oostenrijk, Italië en Zwitserland. Klantbeoordeling 8,1 Sneeuwzeker door de hoge ligging I Zie: Kras.nl/41085 ^^^£4 Salzburgerland - Krimml Met Nationaal Park Hohe Tauern en de Pinzga-loipe. Klantbeoordeling 8,4 Gezellig 4-sterren hotel Gratis skibus naar het gebied Zillertal Arena Zie: Kras.nl/41075 8 dagen v.a. Reis per Comfort Class touringcar Eigen Nederlandssprekende reisleiding Inclusief langlauflessen Iedere dag een ander langlaufgebied Huur zeer voordelig een langlaufset van Kras Uitstekende hotels met ontbijt en diner Wij zoeken altijd de beste gebieden mét sneeuw voor u op Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7