REIZEN 21 Ir* WAAR EN WAT Het gedempte klip-klop van paardenhoeven mengt zich met de geluiden van de natuur. Traag trekt het landschap aan je voorbij, in eenzelfde tempo als wandelen. Toch is het anders vanaf de rug van een paard. Het voelt completer, alsof je bent opgenomen in de natuur in plaats van erdoorheen te lopen. Gina, de 19-jarige pony, schudt met haar hoofd mee in het ritme van de stappen. Even kijkt ze naar rechts, waar in het bos iets beweegt. Een jong reebok je blikt nieuwsgierig naar de voorbijtrekkende ruiters. In deze vierbe- nigen ziet ze geen bedreiging. Ze staat nog even stil en huppelt vervolgens verder door haar rijk. Wij schommelen ontspan nen voort over het zandpad. Er gaat toch niets boven buiten rijden met een paard. Nou, vooruit pony. Nederlanders zijn gek op paarden. Van de kleine half miljoen ruiters in Nederland heeft een kwart een eigen rijdier. Daarmee neemt ook de vraag naar recreatiemogelijk heden met deze metgezel toe. Vijf Neder landse en Duitse gemeentes in de regio Münsterland (Ahaus, Winterswijk, Haaks bergen, Vreden en Berkelland) hebben on langs vijf grensoverschrijdende ruiterrou- tes uitgestippeld. Ze voeren onder meer door schitterende stukken natuurgebied. Zoals het Zwillbrocker Venn. Hier is de na tuur teruggebracht in haar min of meer oorspronkelijke vorm. Vennen, waterlopen, zandwallen en daar tussendoor een rijke populatie aan vogels, zoals de grootste kolo nie kokmeeuwen. In het juiste jaargetijde tref je in het veen bovendien een groep van zo'n veertig flamingo's aan. Vrij grazen de runderen als Schotse Hooglanders hou den de begroeiing kort en voorkomen dat over enkele jaren hier weer een bos staat. Dwars door dit gebied met leemputten, moerassen, bospercelen en houtwallen, slingeren zich de ruiter- en wandelpaden. „Even opletten", waarschuwt Marie Wes- termann, die de groep ruiters door het na tuurgebied begeleidt. „Hier willen de paar den graag linksaf. Dat is de kortste weg naar de stal. Maar wij moeten rechtdoor naar de grens." Met duidelijke tegenzin laat Gina zich 'geradeaus' voeren. Het in de verte gelegen boerderijtje is on miskenbaar Nederlands. Het is een van de weinige kenmerken van wat nu de groene grens heet. Vroeger was dat wel anders. Aan de stamtafels in de Gaststattes kun je bij ouderen nog de verhalen horen over smokkelpartijen. Dit hele gebied is door sneden met oude routes, waarover marskra mers vanuit onder meer Tecklenburg naar Nederland trokken om hun waar te slijten. Enige tijd geleden is zo'n route tussen Osnabrück en Deventer opnieuw uitgestip peld, als een 229 kilometer lang wandel pad: de Handelweg. De vijf rondlopende routes voor ruiters zijn afgestemd op de gemiddelde actieradi us van een paard of pony: ze zijn alle tus sen de 20 en 35 kilometer lang. Je hoeft je echter niet tot een bepaalde route te beper ken, want ze hebben een stukje overlap met een aansluitende route, zodat je ook een veel langere afstand kunt afleggen. „Op die manier kun je zelf tochten van meerdere dagen uitstippelen", vertelt Anja Hehmann, van het grensoverschrijdende bureau voor toerisme. „Er zijn diverse over nachtingsmogelijkheden voor ruiter en paard in dit gebied, zodat je rustig drie da gen achter elkaar kunt paardrijden." De routes over Nederlands grondgebied gaan grotendeels over zandpaden. De Duit se pony's verheugen zich er al op. Want voor de twee hoefijzerloze ij slanders bete kent dat galopperen. Zodra ze in de buurt komen, versnellen ze hun stap en maken aanstalten in draf over te gaan. Gina briest. Nog even en dan kan ze ervandoor over de zandweg, die uiteindelijk terugvoert naar de stal achter Altstatte. Een rit maken is leuk, lijkt ze te denken, maar hard naar huis hollen ook. Ze lijkt verwijtend op te kijken, als haar de voorgenomen sprint wordt verboden. Van wege een blessure bij een andere ruiter zit een stukje op volle snelheid er niet in. Met tegenzin stapt ze verder over het pad, steeds even een draf proberend, tot ze ge noeg krijgt van de correcties en zich schikt in haar lot. Aan weerszijden van de weg kij ken langhoornige, zwarte runderen op van het grazen. In het ven ernaast jagen twee zwanen elkaar het hoofd op hol. In de ver te fladderen vogels boven een nest. We stappen tevreden verder; paard en ruiter. Misschien is de natuur wel het allermooist als je het kunt delen met een dier. ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Met één pk de grens over SS» In Duitsland is een kentekenbewijs voor paarden verplicht, de zogenoemde Reitplakette. Voor toeristen zijn er weekkaarten (vanaf 5,50 euro), te bestellen via de website van de regio Borken. De opbrengst wordt gebruikt voor het aanleggen en onderhoud van ruiter paden in de regio. Adressen voor overnachten met paarden: Alter Gasthof Bredeck-Bakker, Ahaus-Altstatte (www.bredeck-bakker.de); Islandpferde Hof Heufekes, Vreden, ook voor meerdaage toch ten (www.vc45.de); Landgasthof Reirinck, Vreden (0049-(0)25642038). Relevante websites: www.grensbelevenis.nl/nl/actief/ruiterroutes (ook downloaden rou tes); www.geheimoverdegrens.nl en www.handelsweg.com. Meer bezienswaardigheden in de grensstreek: het stadje Ahaus heeft een levendig cen trum, met in het midden een kasteel waar geregeld culturele evenementen worden ge houden. Vlak buiten de stad bevindt zich een klein natuurgebied, waar nog tot in de jaren zeventig turf werd gestoken. Het vlak over de grens gelegen Vreden heeft de grootste collectie confectie- schoenen en miniatuurschoenen ter wereld. Leuk voor kinderen: het maisla- byrinth. Het biologische station Zwillbrock biedt een schat aan informa tie over de natuur in dit gebied. door Arnoud Cornelissen I Foto boven: te paard over nieuwe routes door het Nederlands-Duitse grensgebied. Rechts: Zwillbrocker Venn. Onder. Schloss Ahaus. foto's Arnoud Cornelissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73