REIZEN 19 Tot 31 oktober 2014 iedere do, vr en za www.moviepark.nl After Dark Ticket €27!* Voorverkoop! De openbare ruimte is zeker niet brand schoon, maar er heerst op community day wel een enorme schoonmaakwoede. We derom lopen de vrouwen hierin voorop. Maar zelfs op gewone dagen lijkt het ve gen van de vloer hier wel een fysiek man tra. Wie even niets te doen heeft, pakt een bezem en gaat aan de slag. Opa bakkebaard is er niets bij. Een door mij gehouden niet- representatieve enquête wijst uit dat de Papoea-mannen hierin veel minder zijn geïnteresseerd. Zij gaan liever vissen. Kratje bier erbij en de zee op. Ondanks de schoonmakerij - of misschien toch wel weer dankzij - is het verzamelen van lege blikjes een populaire bezigheid. Dit gebeurt dan wel weer hoofdzakelijk door de mannen. Op de straathoeken staan enorme gevlochten zakken, afgeladen met geplette exemplaren. Duizenden moeten er inzitten, misschien wel tienduizend per zak. Je zult ze allemaal maar met je hak plat moeten stampen, denk ik nog. Best Verliest de Papoea man zijn tasje even uit het oog, dan zie je meteen lichte paniek ontstaan pijnlijk als de slipper je enige schoeisel is. Maar na een paar dagen ontdek ik dat de blikverzamelaars daar dan wel weer een heel creatieve oplossing voor hebben ge vonden. Ze gaan gewoon op een druk kruispunt zitten en werpen hun gevon den, ongeschonden exemplaren in grote hoeveelheden op straat. Het voorbijrazen- de verkeer doet de rest. Na een halfuurtje is het meeste zo plat als een dubbeltje. Wel even schrikken wanneer het je voor het eerst overkomt, maar daarna wordt het saai als het een dagje niet gebeurt. Maar naast de grofstoffelijke en misschien wat ruwe leefstijl die vooral de man in de ze streken er op nahoudt, is er ook iets dat hem een zachte kant geeft. Ik heb het over de traditionele handtas. Die stamt nog wel uit het koppensnellersverleden, denk ik. El ke man draagt er een bij zich. Een grote, uit bananenbladeren gevlochten envelop pe, die zelfs het meest woeste type onafge broken aan zijn zij klemt. De belangrijkste bezittingen zitten erin. Een mobiele tele foon, de portemonnee en de huissleutels. Plus uiteraard verslavingsproducten als sigaretten en beetlenuts. Verliest een Papoea-man zijn tasje even uit het oog, dan zie je meteen lichte pa niek ontstaan. Ongeveer zoals bij mij wan neer ik mijn paspoort weer eens niet kan vinden. Aandoenlijk. Die echte ruwe man nen, geobsedeerd door iets dat wij toch vooral met vrouwen associëren. Of doe ik nu ook onze moderne man tekort? In de hoofdstad Port Moresby moet ik he laas wel constateren dat de moderne tijd ook begint te zagen aan de poten van deze traditie, jonge mannen dragen inmid dels de wereldwijd be kende rugzakjes. De ge vlochten handtas zal langzamerhand in on bruik raken, ben ik bang. Koppensnellers, kook potten, peniskokers en straks ook de Man Pur se Papoea Style. Zelfs met de laatste rest jes oertijd maakt onze wereld kor te metten. Het is niet anders. De Filipijnse Caramoan-eilanden zijn ongerept. Voorzichtig komt het toerisme er op gang. De hoge rotsformaties in de azuurblauwe nomen. Nederland was er dit voorjaar ook. Het is de ideale locatie, met paradijselijke eilanden, hagelwittè stranden en uitbundig groen om kandidaten te droppen en te laten overleven. Speciaal voor de crew van het programma werd Gota Village resort gebouwd: eenvoudige bam boehutjes, voorzien van alle basisbehoeften, in een dal tussen twee bergwanden, pal aan zee. Als er geen opnames zijn, worden de hutjes ver huurd aan toeristen. Avonturiers kunnen dicht bij de tv-werkelijk- heid komen. Vooral eilandhoppen per boot naar de 'Robinson-eilanden' Matukad, Lahos, Tayak, en Sabitang Laya is populair. „Soms vra gen toeristen of ze ook op zo'n onbewoond ei land mogen overnachten", weet Juban. „Dat kan, maar men is er niet erg happig op. Waar mensen komen, loopt de natuur schade op." Duiken en snorkelen zijn in dit gebied niet echt aan te raden, al lijken de lijmstenen rotsfor maties daartoe wel aanleiding te geven. Het ko raal is er grotendeels verdwenen door het vis sen met dynamiet. De Filipijnse regering heeft dat enkele jaren geleden verboden, maar voor het koraal kwam die maatregel te laat. „Om te duiken, kun je beter naar Palawan gaan", raadt Juban aan. Er is genoeg te zien en te doen in Caramoan: rotsklimmen, kanotochten maken over zee of over de Sohoton-rivier, waar waterbuffels ver koeling zoeken. „Of neem een lokale gids en ga naar de watervallen en grotten hier in de buurt. Tijdens de Japanse bezetting in 1942 zaten daar veel Filipino's ondergedoken. De verhalen die je daarover hoort, zijn minstens zo indrukwek kend als een goede speelfilm." De bus die ons vanuit de haven naar Gota Beach zal brengen, staat er al. Terwijl we terug lopen, worden we vanaf een veranda gevolgd door een dame op leeftijd in een mooie witte ja pon. Waar we vandaan komen, wil ze weten. En ze vraagt of we de grotten gaan bezoeken. „Daar hebben wij nog in geschuild toen des Japanners ons land bezet hielden." We zouden er veel meer over willen weten, maar de bus chauffeur heeft geen tijd om te wachten. Na een reis van bijna dertig uur vanuit Amsterdam komen we aan in de haven van Guijalo. Het is er een komen en gaan van houten bankaboten. Met hun gebogen bamboestokken aan weerszijden lijken die op insecten die over het water lopen. Behendige Fi lipino's balanceren met bagage en zakken vracht op het hoofd, ze gaan in rap tempo over de smalle loopplanken om te laden en lossen. De zon is net op, maar de hitte is al voelbaar. We hebben nog even tijd voordat we de laatste etappe per bus afleggen naar onze eindbestem ming Gota Beach. We lopen een straatje in bij de haven van Guijalo. Het is er één en al leven digheid. Hanen kraaien, honden blaffen en kin deren huppelen opgewonden om ons heen. Tüs- sen houten hutjes met golfplatendaken is een enkel stenen huis gebouwd. Kleurrijke veran da's staan vol bloempotten en varens. Gota ligt aan de kust van het schiereiland Cara moan. De Caramoan-eilandjes, in de provincie Camarines Sur, vormen slechts een klein deel van de Filipijnen, een archipel van meer dan ze venduizend eilanden ten westen van Vietnam. De eilanden worden regelmatig getroffen door tropische stormen. Eind vorige maand nog kost te storm Fung-Wong het leven aan zeven men sen. Dieptepunt was tyfoon Hajyan, die vorig jaar 6.300 levens eiste. Caramoan is deze ellen de grotendeels bespaard gebleven. „De Filipijnen worden nog niet platgelopen door toeristen. Het is er dus anders dan bijvoor beeld in Thailand", vertelt de 31-jarige Niko Ju ban uit Manilla. „Daarom zijn de mensen hier nog puur en nieuwsgierig naar buitenlanders." Juban is voor een paar maanden naar Caramo an gekomen om te werken voor het bedrijf van zijn vader, Philippine Film Studios. We zitten aan de baai van Gota Beach, prachtig gelegen tussen hoge lijmsteenrotsen. Juban is verbaasd dat toeristen het land niet al veel eer der hebben ontdekt, omdat de filmindustrie zee, de witte stranden en de groene bebossing zijn het ideale decor voor televisieprogramma's. Zoals Expeditie Robinsonelke donderdagavond op RTL 5. dat al wel heeft gedaan. „De echte doorbraak voor de Filipijnen, door toedoen van de interna tionale filmwereld, was in de jaren zeventig met Apocalypse now, van Francis Ford Coppola. Eind jaren tachtig draaide Oliver Stone hier zijn films Platoon en Born on the 4th ofjuly" Omdat de films over de Vietnamoorlog gingen en de relatie tussen de VS en Vietnam gevoelig lag, gaf Vietnam geen toestemming voor opna mes. Buurland Filipijnen bood uitkomst. Juban: „Mensen zien de prachtige natuur in de biosco pen of op tv en willen het met eigen ogen zien. Film heeft deze regio een boost gegeven. Behal ve visvangst draait de economie steeds meer op toerisme. Er komen tegenwoordig zelfs toeris ten om hier hun eigen Survivor te beleven." Juban doelt op het tv-programma dat bij ons be kend staat als Expeditie Robinson. Op de Caramo an-eilanden worden sinds 2008 verschillende internationale versies van dit programma opge- Donkere wolken trekken over Movie Park Germany, als het grootste horror evenement van Europa losbarst en meer clan 250 monsters vanaf 18 uur het park overnemen. Vanaf 15 uur verkrijgbaar aan de Movie Park Germany kassa. Niet in de voorverkoop of op 11. 18, 25 en 31 okt. verkrijgbaar, niet geldig in combinatie met andere aanbiedingen. Tickets voor 11, 18, 25 en 31 oktober alleen in de voorverkoop verkrijgbaar op www.moviepark.nl ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 door Marieke de Ruijter Bankaboten in de haven van Guijalo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71