Bij de Papoea's 20 REIZEN ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Wat had ik me er eigenlijk pre cies bij voorgesteld? Natuur lijk niet dat we onthaald zou den worden door koppensnel lers met kookpotten. Ook in Papoea- Nieuw-Guinea is dat station allang gepas seerd. Toch had ik het me wel wat inheem- ser voorgesteld. Of dat een tegenvaller is, laat ik in het midden. Maar een dansje in rieten kledij had er wat mij betreft toch wel af moeten kunnen. Ik geef toe dat ik mijn wellicht wat gero mantiseerde kennis van het Papoea-volk voornamelijk baseer op het boek Pioniers en Papoea's van Albert Zaaier. Uit, jawel, het jaar 1930. Die eenvoudige voorstelling van zaken is uiteraard niet actueel meer. De 'nobele wilden', zoals ze destijds in Sjors en Sjimmie-tnal werden beschreven, zullen in het diepe binnenland nog wel te vinden zijn. Maar op de plaatsen waar ik kom dus niet. Geen peniskoker te zien. In eerste instantie straalt de lokale bevol king een zekere oerkracht uit. Het zijn ste- vige types, zowel de mannen als de vrou wen. In Papoea- Nieuw-Guinea heerst het matriarchaat. Dat wil zeggen dat de vrou wen er de broek aan hebben. Zij zijn de baas en bepalen wat er gebeurt. De man nen, die ook een broek dragen, doen wat wereldwijd veel meer mannen doen: over dag weinig en zodra het avond is, start het innemen van grote hoeveelheden lokaal gebrouwen bier. Waar tafels en stoelen staan, treft men groepjes uitgetelde heren in de meest oncomfortabele houdingen over het meubilair gevouwen. De vrou wen om hen heen kijken minzaam toe en verklaren de toestand. 'Drunk', zegt bar- vrouw Josephine. 'Papua New Guinea-sty le', voegt ze er veelbetekenend aan toe. In elk dorp houdt men om de zoveel tijd een community day, een dag waarop de gemeenschap zijn best doet de leefomge ving een beetje aantrekkelijk te houden. WAAR EN WAT FILIPIJNEN BORNEO COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Mark Reijntjens Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Tussen de Robinsons Caramoan j Inwoners van Caramoan zoeken verkoeling in het water. Een waterbuffel heeft hetzelfde idee. Vliegen naar Manilla kan vanuit Amsterdam, een vlucht van 13 uur (10.400 kilometer). Van Manilla naar Naga per binnenlandse vlucht duurt een uur. Vanuit Naga reis je in ruim anderhalf uur per bus naar de Ferry Boat Terminal (Sabang Port). Zorg ervoor dat je vóór 9 uur 's morgens vertrekt uit Naga voor de laatste boot naar Caramoan. Van Sabang Port is het per bankaboot twee uur varen naar de haven van Guijalo en van daar nog een half uur per bus naar Gota Beach. De beste reistijd voor een bezoek aan Caramoan is van maart tot en met september. Relevante sites: www.defilipijnen.nl en filipijnen.nlambassade.org De veelal ongerepte Filipijnse Caramoan-eilanden hebben een hoog bounty-gehalte. foto's Gabriela Hengeveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70