Taskforce besparing ov-kaart lijkt op voorhand gedoemd te mislukken 6 BINNENLAND Aanslag verijdeld 'Eigenaren juwelierszaak Deurne bedreigd' Kijkdagen voor collectie historische tractoren en machines van overleden verzamelaar trekken duizenden geïnteresseerden. AANG£|pRUG BENSCHOP - De eerste file in de ge schiedenis van het Utrechtse dorp Benschop (3375 zielen) was gisteren een feit en vandaag volgt ongetwijfeld de tweede opstop ping. De kijkdagen voor de unie ke collectie van historische tracto ren en landbouwmachines trek ken duizenden belangstellenden, zelfs uit het buitenland. De liefhebbers van boerenroman- tiek kunnen op het erf en de lan derijen van een overleden verza melaar hun hart ophalen aan het hele palet van de agrarische me chanisatie. Vooral de tractoren van Lanz, Landini en Hanomag, John Deere en McCormick zijn in trek. Voor een Hanomag uit 1962, met de cabine gelijkend op een au to, is na 25 internetbiedingen al 14.500 euro geboden. De fysieke bezichtiging is volgens veilingmeester Stef Hooi j man nog maar een fractie van de we reldwijde belangstelling via inter net. Er wordt al stevig geboden op de honderden pronkstukken, zo als de antieke Humley-G uit 1915, een bonk roest met een oliegekoel- de motor, waarvoor niettemin nu al 7500 euro wordt geboden. De verwachting is dat de opbrengst bij sluiting van de internetveiling op 22 oktober flink hoger zal zijn. De collectie zal mogelijk een mil joen euro of meer opbrengen. „Dankzij internet gaat deze bij zondere tractorcollectie de hele wereld over, tot zelfs in Singapore aan toe", zegt Hooijman. De erfgenamen van de verzame laar, voorheen eigenaar van een agrarisch loonwerkersbedrijf, zijn publiciteitsschuw en willen bui ten beeld blijven. Maar een verza melaar uit een naburig dorp, Jan van Vliet uit Oudewater, zegt dat de overledene gek was op land bouwmachines en daar veel geld in stak. „Ik ken hem nog uit mijn jeugd", zegt Van Vliet, eigenaar van een Roemeense Universal-tractor uit 1973 waarmee hij op zaterdagen re gelmatig demonstratietochten rijdt. „Je mocht hier vroeger echt niet het erf opkomen om al dat moois te aanschouwen. Wat ik wel weet, is dat hij bijna geen boerenerf kon verlaten zonder een tractor te kopen. Hij haalde ze overal van daan." Van Vliet is zowel kritisch als lo vend over de collectie. „Die is prachtig, zonder meer. Helaas zijn er tractoren bij die al veertig jaar niet meer hebben gelopen. Wat koop je dan?" De bezichtiging trekt vele land bouwers, maar ook verzamelaars zonder agrarische achtergrond. Zo is Hendrik de Vries uit het Friese Sint Jacobiparochie vooral aangetrokken tot de tractoren van het Zweedse merk Bolin- der-Munktell (BM). „Ik heb er een stuk of tien", zegt De Vries, werkzaam in de bouwsector. In Benschop wil hij twee bijzondere BM-tractoren bekijken, waarvoor tot dusver 1800 en 1450 euro is ge boden. „Ze staan nog in de eerste lak en hebben echte gebruiksspo ren. Daar houd ik van", zegt hij goedkeurend. Een bod wordt over wogen. Even verderop kijkt handelaar Er- win Verstraten uit het dorpje Zee land zuinigjes naar de veelal antie ke landbouwwerktuigen. Hij ex porteert veel tractoren, onder meer naar Roemenië. Behalve wat werktuigen van re centere datum staat er voor hem niet veel handelswaar bij, beaamt hij. „Mooi historisch spul hoor", zegt Verstraten. „Maar in Roeme nië moeten ze er nog gewoon mee werken." Dankzij internet gaat deze bijzondere tractorcollectie de hele wereld over Het spitsmijden is de enige optie die minister van Onderwijs Jet Bussemaker (PvdA) nog heeft om geld te besparen op de ov-kaart. Ze heeft immers in de onderhan delingen over het leenstelsel toe gezegd de ov-kaart niet af te schaf fen of te beperken. De taskforce 'Beter benutten on derwijs en openbaar vervoer' moet daarom nu met hogescho len en universiteiten kijken naar mogelijkheden om roosters aan te passen. Minder studenten in de spits betekent minder treinen en bussen en zou 200 miljoen euro moeten opleveren, op de 800 mil joen die de kaart jaarlijks kost. Universiteitenkoepel VSNU is sceptisch: „Universiteiten werken al heel efficiënt, ze laten collegeza len niet leeg staan." In het hbo zit ten studenten vaak al vanaf half negen op school, benadrukt de Vereniging Hogescholen. „Het is aan instellingen om met de task force mee te denken, maar wij be twijfelen of er veel te halen valt", aldus een zegsman. Voor universiteiten is dat anders denkt de minister, omdat colleges vooral eind ochtend, begin mid dag plaatsvinden. Onzin, zegt de Radboud Universiteit Nijmegen. „Het idee dat studenten maar een paar uurtjes per week college heb ben, is écht achterhaald." D66, steunpilaar van het kabinet voor het leenstelsel, blijft optimis tisch. Kamerlid Paul van Meenen: „Er valt veel te besparen, wellicht geen 200 miljoen, maar hoe meer er naar onderwijs in plaats van vervoer gaat, hoe beter." AMSTERDAM - Een 26-jarige man is woensdag opgepakt omdat hij een aanslag op politieagenten zou voorbereiden. De man verbleef in een woning in Amsterdam. Agen ten namen onder meer sim-kaar- ten en een computer in beslag. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? Bet: 0118 -5f24 2f Dat heeft hun advocaat Jan-Hein Kuijpers gisteren gezegd. „On geveer anderhalve week gele den kreeg de Criminele Inlichtin gen Eenheid in Eindhoven infor matie van een betrouwbare bron, dat het echtpaar iets zou overko men. Sindsdien loopt het onder zoek en probeert justitie te achter halen wie erachter zit", zei Kuij pers. Bieden op parels van de landbouw De tractorverzameling trok gisteren kijkers vanuit het hele land en daarbuiten. door Gerard den Elt Stef Hooijman, veilingmeester Een belangstellende bewondert de oude voertuigen in Benschop. foto's Stijn Rademaker/HH door Francine Wildenborg DEN HAAG - De taskforce die moet zorgen dat de ov-studentenkaart een kwart minder gaat kosten, lijkt kansloos. Universiteiten en hoge scholen zien nauwelijks mogelijkhe den om hun roosters zo aan te pas sen dat studenten de spits mijden. www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl DEURNE - De eigenaren van juwe lier Goldies in Deurne, waar in maart twee overvallers werden doodgeschoten, worden bedreigd en krijgen daarom politiebeveili- g'ng- £0 40 DEPTHOMATIC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6