PZC Tussen de Robinsons 2 3 DE FILIPIJNEN mm&r» mm m»mmw m mmrm; Stockholm kun je heel anders leren kennen in de voetsporen van Stieg Larssons personages. „Daar woont Bjurman, de advo caat die Lisbeth verkracht." e terrasgasten van Kaffe in Stockholm wenden hun blik af van hun smart- phones en macchiato's om de groep aan de overkant van de straat te bekijken. Geen wonder, want die groep staart doelbewust naar het café en maakt er foto's van. Hopen ze - tegen beter weten in natuurlijk - een glimp op te van gen van Mikael Blomkvist? De hoofdper soon uit de Millennium-serie van Stieg Lars- son haalt hier regelmatig koffie. De groep staat onder leiding van Carin Christensen. Zij is een van de gidsen die el ke zaterdag Millennium-fans door de stra ten van het zuidelijke eiland Södermalm leiden. „Eigenlijk is dit helemaal niet de Kaffe-bar uit de boeken", verklapt Christen sen. „Die zat tot voor kort een paar straten verderop aan de Hornsgatan. Toen de eige naren verhuisden naar deze plek, hebben de Amerikaanse filmmakers hier opnames gemaakt met Daniel Craig." De Millennium-trilogie van Stieg Larsson is de serie die voorop ging in de gekte rond Scandinavische thrillers. In Zweden waren de boeken een instant succes. In 2009 was ook Nederland om: bijna een half miljoen exemplaren van het eerste deel Mannen die vrouwen haten vonden dat jaar hun weg naar Nederlandse nachtkastjes. Deel twee en drie verkochten samen net zo vaak. In Zweden werden de drie boeken verfilmd in een miniserie van zes delen. Een Ameri kaanse verfilming van deel één kwam in 2011 in de bioscopen onder de titel The girl with the dragon tattoo. Het Stadsmuseet Stockholm zette in 2008 de eerste tours op, toen nog in het Zweeds. „Dat jaar deden we er drie. Een jaar later verzorgden we 240 tochten", aldus Chris tensen. „In het begin gingen Duitsers en Nederlanders mee met de Zweedse tour, ongeacht de taalbarrière. Nu worden de we kelijkse wandelingen in het Engels gedaan. Voor grote groepen zijn ook andere talen en tijdstippen beschikbaar." Christensen heeft een kleurrijke herinne ring aan het eerste Amerikaanse echtpaar dat meekwam op de tour. „Ze waren in de 70 en hadden de boeken moeten bestellen in Engeland, omdat ze in de VS nog niet uitgebracht waren. Ze besloten naar Stock holm te reizen en wilden tickets boeken naar Hedestad." De gids laat een stilte val len. Een paar mensen in de groep gniffe- WAAR EN WAT len. Hedestad is de fictieve Zweedse stad waar boek één zich deels afspeelt. „Maar het echtpaar liet zich er niet vanaf breng en. Het zei dat het na de tour naar het cen traal station zou gaan om alsnog te probe ren in Hedestad te komen." Beginpunt van de wandeltocht is de Bell- mansgatan nummer 1, het huis van Blom kvist met uitzicht op Gamla Stan, de beto verende oude stad van Stockholm. Vanaf het uitkijkpunt zijn veel plekken uit de boeken te overzien. Christensen: „Links is Kungsholmen, neutraal terrein. Daar zitten de rechtbank en de politie. Hier op Södermalm wonen alle 'goede' karakters: Mikael en Lisbeth Salander, en haar werk Milton Security." Met gevoel voor drama draait ze zich om en wijst: „Aan de over kant rechts ligt het protserige Östermalm. Daar zitten de bad guys. In de verte woont de kwaadste van allemaal: advocaat Nils Bjurman, die Lisbeth verkracht" Christensen neemt de tijd om niet alleen plekken te laten zien. Zo nu en dan staat de groep minuten stil en vertelt ze over de inspiratiebronnen van Stieg Larsson, de oorsprong van de boeken en de nasleep van Larssons dood in 2004. De auteur zou genoeg materiaal hebben gehad om zeven tot tien boeken te schrijven over Mikael en Lisbeth. Maar Larsson trouwde nooit met zijn partner en er was geen geldig testa ment. De publicatierechten van de boeken zijn nu in handen van zijn familie. Het best op dreef is Christensen als ze anekdotes aanhaalt over de verschillende filmploegen. David Fincher, de beroemde regisseur van de Amerikaanse verfilming, ging tijdens de opnames in Stockholm uit eten. „Hij moest eerst een tijd wachten voordat hij een tafel kreeg, die ook nog eens naast de keukendeur stond. Maar Fin- f cher vond het geweldig. Want anders dai> in Stockholm wordt hij in Los Angeles con stant aangeklampt door beginnende scena rioschrijvers en nieuwe acteurs." Fincher is al jaren vaag over zijn plannen voor de verfilmingen van de twee laatste boeken, al meldde hij vorige maand dat een script 'in de maak' is. Hoofdrolspelers Daniel Craig (Mikael) en Rooney Mara (Lis beth) zouden al wel toegezegd hebben. Christensen had onlangs een Amerikaanse' in een groep die een aanbod had gekregen om mee te werken aan de verfilming van boek twee. „Meer weet ik helaas ook niet." tekst en foto's Koen Verhelst illustratie De Persdienst Foto boven: Kaffe, waar Mikael Blomkvist soms koffie haalt. Onder, vlnr: Gids Christensen; uitkijkpunt met rechts Blom- kvists' huis (rode torentje in midden) en links Gamla Stan; huis van Blomkvist (rode pand rechts) met brug die beroemd werd na de Hollywood-film. De afstand van Utrecht naar Stockholm is per auto zo'n I.430 kilometer. Norwegian en KLM vliegen dagelijks van Schiphol naar Stockholm- Arlanda. Ryanair pendelt naar Nyköping vanaf Weeze- Niederrhein en Charleroi. De Millennium-tour begint el ke zaterdagochtend om II.30 uur, ook in de winter. Tickets (a 15 euro/ 130 Zweedse kroon) zijn te t boeken in het Stadsmuseet (Ryssgarden, T Slussen) of via www.stadsmuseet.stock- holm.se/ln-English. Het Stadsmuseet heeft een kaartje van heel Stockholm waarmee je langs plekken kunt gaah die de tour niet aandoet, zoals het huis van Lisbeth Salander en haar fa voriete café Kvarnen. In het museum is een hoekje gewijd aan Millennium. En tree: 11 euro/100 Zweedse kroon. Van januari 2015 tot eind 2016 is het museum we gens verbouwingen gesloten. tnnnom tniomux Btoim» -1 JtLi v 4 »jh> 'V YOQ£?HKXX> ooms miitmmvm wra Stockholm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69