Dispuut over Afghaanse 1 F'ers zit al jaren muurvast SPECTRUM 11 66 In Nederland ben je een schender van mensenrechten, in Duitsland, Engeland en België kun je gewoon wonen Advocate Leonie Sinoo doet sinds zestien jaar asielzaken. Ze heeft al heel wat pogingen ge daan om Afghaanse iF-statushouders in Nederland te hou den. „Eigenlijk heb ik nooit beweging in dit dossier gezien." Asielzoekers die de status ïF krijgen, zijn kansloos in het vreemdelingen recht. Niet zo gek: de term geeft aan dat de betreffende persoon zich schul dig heeft gemaakt aan schendingen van de mensenrechten. In feite spreekt men over oorlogsmisdadigers. Aangezien het asielrecht is bedoeld om vreemdelingen te beschermen die op de vlucht zijn voor onrecht, zou het raar zijn die ïF'ers te beschermen. Probleem is dat het lastig is te bewij zen dat iemand mensenrechten heeft geschonden. Ten aanzien van Afghanen heeft de overheid ervoor gekozen om mensen niet individueel te beschuldigen, maar gewoon collectief de iF-status op te leggen. De basis daarvoor vormt een ambtsbericht uit 2000. De Neder landse overheid zou zich hebben geba seerd op bronnen in Pakistan. Afgha nistan was een puinhoop, waarbij Mu- jahedin, communisten en Taliban het met elkaar aan de stok hadden. De in formatie in het ambtsbericht zou vol gens de inmiddels opgerichte stich ting ïF sterk gekleurd zijn. Mensen worden op basis van dit ambtsbericht collectiefin staat van be schuldiging gesteld, terwijl er geen po gingen worden gedaan ze daadwerke lijk te vervolgen. Ze zijn oorlogsmisda diger, maar kunnen zich niet verwe ren. „Deze aanpak ligt al jaren onder vuur. Af en toe wil een rechtbank er wat van weten, maar je kunt eigenlijk niet winnen. De kwestie is ook voor de Raad van State geweest; ze laten je nauwelijks uitpraten", zegt Sinoo. Een van de belangrijkste beschuldigin gen is dat de communisten werkten met een roulatiesysteem binnen de nationale staatsveiligheidsdienst KhAD. Door dit systeem kreeg ieder een vuile handen. Bovendien zou ie dereen die promotie heeft gemaakt binnen die dienst, vuile handen heb ben. Anders, zo is de redenering, kun je geen promotie maken. Probeer daar juridisch maar eens gaten in te schie ten. „Het belangrijkste argument vind ik dat de ons omringende landen geen boodschap hebben aan het ambtsbericht. In Nederland ben je een mensenrechtenschender, in Duits land, Engeland en België kun je ge woon wonen." Aziz Sabouri was lid van de Presiden tiële Garde, die later - na zijn vertrek - werd ingelijfd door de geheime dienst KhAD/Wad. Hij was chauffeur van een generaal, die al jaren zonder problemen in Zweden woont. Aziz's vrouw Laila kwam op voor vrouwen rechten ten tijde van het regime van de Taliban. In 1998 moest ze vluchten, nadat een aanslag op haar familie ge pleegd was. De Taliban was erachter gekomen dat ze een vrouwenmars voor gelijke rechten voor vrouwen voorbereidde. De mensensmokkelaar in Pakistan vroeg haar waar ze naartoe wilde. Ne derland, vanwege de koningin als staatshoofd. „De grootste vergissing die ik heb gemaakt", aldus Sabouri. ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Laila Sabouri en Miep Harriëtte Qualm bekijken de uitspraak van de Raad van State die zegt dat Aziz Sabouri op vrije voeten had moe ten worden ge steld. Hij was ech ter al uitgezet naar Afghanistan, foto Ronald Hissink reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63