Moet ze tegen haar wil scheiden? Of naar Duitsland verhuizen, terwijl haar kinderen in Nederland zijn gesetteld? Laila Sabouri staat voor lastige keuzes sinds haar man in mei werd uitgezet naar Afghanistan. „Waren we maar nooit naar Nederland gekomen." 10 SPECTRUM Afghanen reugde en verdriet liggen dicht bij el kaar. Op maandag middag 26 mei be zocht Laila Sabouri haar man Aziz in het detentiecen trum Schiphol. De volgende dag zou hij worden uitgezet, wisten ze. Aziz zat al sinds november vorig jaar in vreemdelingenbewaring. Tijdens het bezoekuur kwam bericht van de rechtbank in Den Haag dat Aziz on middellijk in vrijheid moest worden gesteld. Zijn detentie was onrechtma tig. Laila en haar dochters waren zó blij. Eindelijk zou ze haar man mee te rug kunnen nemen naar Apeldoorn. Dachten ze. Maar terwijl Laila en haar dochter een blokje om gingen, in afwachting van de vrijlating van haar man, ging staats secretaris Fred Teeven in beroep. Dat beroep had een opschortende wer king: Aziz moest blijven. De volgende dag - Aziz dacht pog steeds dat hij zou worden vrijgelaten - werd hij op het vliegtuig gezet naar Afghanistan. Een paar weken later kwam de uit spraak in beroep. De Raad van State bevestigde dat Sabouri onrechtmatig vastzat en op vrije voeten moest wor den gesteld. Die uitspraak is van geen waarde: de Afghaanse vluchteling, die al vijftien jaar in Nederland woonde en hier zijn gezin had, hoorde ervan in een van de spaarzame gesprekken die hij vanuit zijn onderduikadres nabij Kabul met zijn vrouw voerde. „Ik was bezig met een procedure tegen de feitelijke uit zetting van Aziz in Arnhem", zegt zijn advocate Leonie Sinoo. „De IND-medewerker die daarmee bezig was, was erg gebrand op zijn uitzet ting. Toevallig had hij 26 mei 's avonds piketdienst." Sinoo vindt het lastig uit te leggen dat door advocaten ingediende verzoeken om voorlopige voorzieningen door gaans worden afgewezen, terwijl een verzoek van de staatssecretaris wél wordt toegekend. „Terwijl de staatsse cretaris dan later in hoger beroep ver liest." De piketdienst van de bewuste IND-medewerker is een toevallige sa menloop van omstandigheden, maar Sinoo vermoedt dat staatssecretaris Teeven er erg op gebrand was om Sa- bouri, die vanwege zijn iF-status (zie verhaal rechts) werd gezien als oor logsmisdadiger, uit te zetten. Er wa ren Kamerleden die vragen stelden over zijn situatie; zijn verhaal had in een regionale krant gestaan. „Het ge beurt echt nooit dat de staatssecreta ris in beroep gaat. Dat is, denk ik, ge beurd vanwege de media-aandacht en de politiek in Den Haag." Met dat gevoel zit ook Laila Sabouri. Ze heeft inmiddels spijt als haren op haar hoofd dat ze in 1998 koos voor Nederland, toen ze moest vluchten uit Afghanistan. Haar hele familie is uitgevlogen, op de vlucht voor het ge weld in Afghanistan. Een zus woont in Zweden, heeft een verblijfsvergun ning en haar hele familie uit Afghanis tan bij zich. Een schoonzus woont in Duitsland met twee neven. Die heeft de Duitse nationaliteit, werkt, leeft. Twee neven in Engeland hebben geen probleem. „Een nichtje van Aziz woont in Amerika, een ander in Lon den. Ze^zijn allemaal gevlucht, heb ben allemaal een verblijfsvergunning, rust en veiligheid. En wij wonen al sinds 1999 met zijn allen in Neder land. En kijk waar we staan. Ons le ven is voorbij." Ze is woedend. „Mijn man is ziek, depressief. Zit er zonder medicijnen, heeft geen papieren, geen inkomen. En hij kan niet bewijzen dat hij Sabouri is." Ze is ook woedend over de wijze van uitzetting. Aziz wist tot het laatste moment niet dat hij werd uitgezet en heeft dus geen afscheid kunnen ne men van zijn familie. „Als een crimi neel tussen drie bewakers werd hij via het vrachtruim naar binnen ge bracht. Als hij naar de wc moest, bleef Mijn man is ziek, depressief. Zit zonder medicijnen, heeft geen papieren, geen inkomen. En hij kan niet bewijzen wie hij is de deur open." Ook kon er niets gere geld worden in Afghanistan, waar hij aankwam met een telefoon met lek kende batterij. Geen contactpersonen lijst, geen geld, geen papieren, geen identiteit. Los van het gemis van haar echtgenoot en de vader van haar vier kinderen, komt ook de praktische kant van de zaak hard aan. Ze kan zelf geen contact leggen met haar onderge doken man. n Nederland komt ze niet in aanmerking voor financiële hulp. Laila en haar oudste kin deren hebben hun werk, stu- JSL. dies en school weer opgepakt. Maar bijvoorbeeld de telefoonmaat schappij waar Aziz zijn abonnement had lopen, wil dat niet beëindigen zo dat de rekeningen doorlopen. De be lastingdienst wil geen huur- en zorg- toeslagen toekennen, noch kindgebon den budget. „Dan moet Aziz eerst een woonadres in Afghanistan hebben en moet Laila officiële scheidingspapie ren overleggen", legt vriendin Miep Harriëtte Qualm uit. De Eerbeekse helpt het gezin al jaren. „De gemeen te wilde Aziz niet uitschrijven omdat hij misschien zo weer terug zou zijn. Het is een ongelijke strijd: de grote overheid tegen kleine mensen die het al moeilijk genoeg hebben." Volgens een woordvoerder van staats secretaris Teeven is de uitzetting van Sabouri verlopen 'conform de regels en met inachtneming van alle waar borgen'. De staatssecretaris gebruikte een hoger beroepsprocedure om voor bij te gaan aan de uitspraak van de rechter dat Sabouri op vrije voeten moest worden gesteld. Daar had hij het recht toe, zegt de woordvoerder. Dat hij werd uitgezet met een escorte van drie man, was omdat de mare chaussee inschatte dat dit nodig was. Dat hij geen afscheid van zijn gezin kon nemen, kan niet: „Ze worden tij dig op de hoogte gesteld." Of de staats secretaris nog enige verantwoordelijk heid voelt voor het gezin dat de Neder landse nationaliteit heeft en waarvan de jongste dochter hier geboren is? De vraag blijft onbeantwoord. „Ik heb gebeld met een Duitse advo caat. Die zegt dat Aziz daar naartoe kan", aldus Laila Sabouri. „Dan zou ik moeten verhuizen. En dan nog kan het jaren duren voor Aziz toestem ming krijgt zich bij ons te voegen." Leegte na uitzetting door Raymond Korse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62