SPECTRUM 7 toen als een sociale lift voor heel veel groepen. Je hoefde maar in te stappen en je werd een etage omhoog gehol pen." Een schril contrast met nu, consta teert hij. „Nederland schittert dezer dagen bepaald niet in nieuwsgierig heid naar de ander. Het is de eigen kracht kwijtgeraakt. Er was hier eeu wenlang een open samenleving. Ne derland richtte zich op de wereld. Nu heeft dit land een gebrek aan zelfver trouwen. We zijn protectionistisch ge worden en daardoor klein aan het wor den. We waren al geen groot land. Het lijkt alsof we worden gedreven door angsten. Dat is slecht voor de eco nomie en voor de rol die wij binnen Europa en in de wereld willen spelen. Het is ook nog eens slecht voor onze psyche, want van wereldburgers wor den wij nu gewoon dorpelingen." Ruim acht jaar is Baldewsingh wet houder van 'zijn vaderland'. Na een paar jaar in Leiden slaagde hij er pas in de Hofstad in te aarden. „In Den Haag waren meer Hindoestanen dan in Leiden, er was een rotishop en er werden Hindoestaanse films ge draaid." Al snel organiseert hij er culturele fes tivals, ook voor de grote groep Hindoe stanen uit Suriname in de stad. „Als ik in het buitenland ben, is het niet Suriname dat ik mis, maar de Paul Krugerlaan, dicht bij de Haagse markt, want dat is mijn wereld. Als ik op Schiphol aankom en daar een in het blauw geklede stewardess zie die zegt 'Welkom', nou, dan denk ik: 'Ik ben thuis'." De wethouder weet zeker dat dit geldt voor alle Nederlanders van niet-Nederlandse komaf. „Zij hebben kinderen die hier opgegroeid zijn, die hier gestudeerd hebben en die weer kinderen hebben gekregen. Zij beta len keurig belasting. Hoe kun je nou tegen deze mensen zeggen: 'Ga terug naar je eigen land?' Dit Is hun land. In onze stad hebben we nu meer Polen dan Marokkanen. Ook die werken hier en leveren hun bijdrage. Sommi ge mensen zien dat als een probleem. Dat begrijp ik dus niet." Baldewsingh poneert zijn standpunten met routi neuze stelligheid. Even verraadt zijn stem, die hij op vrijwel continu hoog volume gebruikt, emotie als hij terug komt op de verwensingen in zijn e-mailbak om terug te gaan naar ei gen land. „Dat is gewoon een onnoze le uitspraak die mensen doen op basis van onwetendheid. Het geeft ook blijk van weinig zelfvertrouwen. Voor wie ben ik een bedreiging? Ik werk, ik doe mijn best en probeer het verschil te maken." En dat doet hij. Aan het begin van zijn wethouderschap, in 2006, doopte Baldewsingh zijn portefeuille 'Integra tie' prompt om naar 'Burgerschap'. „Dat vind ik een betere term. Integra tie straalt eenrichtingsverkeer uit. Ik vind dat je een samenleving samen maakt. Die wederkerigheid komt bij burgerschap beter tot uiting. Integre ren gebeurt per definitie als je je open stelt voor de nieuwe omgeving en de kracht van je oorspronkelijke cultuur vasthoudt." Hij heeft nog een bron waaruit hij kracht put. „Ik vind het belangrijk om te reflecteren." Hij wijst naar het niet te missen Boeddhabeeld in zijn werk kamer. „Dat beeld drukt onthechting uit. Het laat mij de betrekkelijkheid van dingen zien. Dat is ook voor een politicus belangrijk. Je kunt de groot ste generaal willen worden of de grootste miljonair, de grootste ik weet niet wat, maar uiteindelijk eindig je al lemaal op dezelfde plek: op een be graafplaats of in het crematorium." Baldewsingh is in veel opzichten kleurrijk. Zijn Caribische inborst heeft hij behouden. Zo houdt hij van lekker eten, koken en gaat hij vaak naar Hindoestaanse bruiloftsfeesten. 'Een vlezige meneer', omschrijft ie mand op Facebook de Haagse wethou der. „Ik zal nooit een slanke den wor den", legde Baldewsingh uit aan Haag se schoolkinderen met wie hij sprak over een stop op snoeptraktaties. De politicus, inderdaad niet de dunste, beloofde van zijn ruim honderd kilo's er tien te zullen afvallen. Dat lukte, ook door 's avonds niet meer al te laat te eten. Zo houdt hij meer tijd over om, na lange werkdagen van soms wel twaalf of dertien uur, gedichten en korte verhalen te schrijven. Als wethouder is zijn missie duide lijk. „Ik wil verandering brengen in si tuaties van armoede en uitzichtloos heid, zoals ik die zelf heb gekend." Bal dewsingh geeft daarom deze weken tweeduizend kinderen uit zijn stad die in armoede leven, op kosten van de gemeente gratis schoenen en een winterjas. Ie eigen afkomst en jeugd verloochenen, dat moet je nooit. In zijn kantoor heeft Baldewsingh af beeldingen van Indiase contractarbei ders die, net als zijn voorouders, met schepen naar Suriname zijn vervoerd. „Ik heb deze foto's gevonden bij het Koninklijk Instituut voor de Tropen en hier opgehangen om mijn geschie denis te bewaren." Zijn oog wordt iedere keer getrokken naar een detail van een van de groeps foto's met daarop een kind half ver scholen achter een volwassene. „Dat had ik kunnen zijn. Ik word emotio neel van die gedachte." ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 dit land' reageren? spectrum@depersdienst.nl Wethouder Rabin Baldewsingh in het Haagse stadhuis. foto Wiebe Kiestra/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59