6 I Jongeren die naar Syrië vertrekken en vrees voor |erroristische aanslagen: de onrust'ligt in Den Haag op straat. Nederland verliest zijn openheid, zegt de Haagse wethouder Rabin Baldewsingh, zelf migrant. m 6 SPECTRUM interview Profiteur!" en „Ga terug naar je ei gen land!" Het zijn verwensin gen die Rabin Bal dewsingh meer dan eens naar zijn hoofd geslingerd krijgt. „Ik ontvang af en toe ook niet-vriendelijke mailtjes", zo houdt de wethouder van Den Haag zich aanvankelijk op de vlakte. Tijdens onze afspraak in lunchtijd heeft de stadsbestuurder van Suri- naams-Hindoestaanse afkomst een van thuis meegenomen oer-Neder- lands, blauwe broodtrommel naast zich staan. Het is een karige lunch voor iemand die uit een cultuur komt waar rijst en roti de hele dag klaar staan. „Ik eet die Hollandse boterham men dan ook niet altijd op", bekent de wethouder van Sociale Zaken, Werkgelegenheid, Wijkaanpak en Sport. „Ik heb nog wel mijn eigen ge woonten, hoor. De warme maaltijd is bij mij favoriet. Dan eet ik af en toe met mijn hand of kauw ik op een bot je" Hij noemt Den Haag 'mijn vaderland'. „Mijn slogan is altijd geweest: daar waar je het goed hebt, is je vader land." Het lukt de overige 510.000 stadsbewoners, van wie praktisch de helft van allochtone afkomst is, aardig zijn naam goed uit te spreken. Al was dat in het begin nog wel eens lastig. „Een tongbreker? Nou, doe eens je best. 'Bal' kun je zeggen. En 'meeuw' ook; daar maak je dan 'deeuw' van. En 'sing', dat is makkelijk hè." Stellig, rechtstreeks en gepassioneerd, Baldewsingh is al ruim acht jaar de enige niet-blanke wethouder in het college. De op twee na grootste stad van het land maakt een onrustige pe riode door. Nergens anders is de op komst van de internationale terreuror ganisatie IS zo voelbaar als in de Haag se straten. Recent liepen pro- en an- ti-IS demonstraties in de Schilders wijk behoorlijk uit de hand. Ook heerst er vrees voor aanslagen door (teruggekeerde) jihadisten; er zijn uit Den Haag afkomstige jihadverdachten opgepakt. „Er zijn krachten in deze stad die pro beren een sfeer van wij-zij te creëren, maar dat zal ik niet toestaan", verze kert Baldewsingh in zijn werkkamer op de zevende etage van 'Het Ijspa leis', het hagelwitte Haagse stadhuis. „Als enige niet-blanke wethouder sta ik hier voor eenzelfde uitdaging als mijn andere niet-zwarte collega-wet houders in Den Haag." i 1 h J Toch brengt de politicus een extra component in: die van migrant. Hij voelt aan den lijve hoe het klimaat in Nederland ten aan zien van nieuwko mers is verslechterd. Wat doet hij bij voorbeeld met de discriminerende e-mails die hij krijgt? Nog steeds af houdend: „Het zou van grote zwakte getuigen om je te laten meeslepen in dit soort discussies." De spanningen in zijn stad zijn volgens hem wel te verklaren. „Wat in de rest van de we reld gebeurt, heeft hier impact. Maar ook de manier waarop een deel van Nederland tegen multi- culturaliteit aankijkt, heeft een grote, negatieve invloed." 13 was Baldewsingh toen hij, in zijn eentje, vanuit Suriname in Nederland aankwam. „Op 3 oktober 1975 landde ik op Schiphol. Ik reisde daarna met een gele NZH-bus naar Leiden. Daar stapte ik uit op het Stationsplein. Het was er een en al feest. 'Wat is dat nou, is dat voor mij?', dacht ik, naïef en jong als ik was. Ik wist niet dat die fan faremuziek bedoeld was voor de vie ring van Leidens Ontzet." Zijn komst naar het 'paradijs van Oranje' was geregeld door een van zijn broers, die in Nederland studeer de. Die stuurde een vliegticket naar het broertje dat het thuis behoorlijk slecht had. Het was armoede troef voor het gezin met tien kinderen. Bal- dewsinghs vader, opzichter op een boerderij in Reeberg ten zuiden van Paramaribo, koos op het moment dat zijn moeder van hem in verwachting was voor een vaste 'buitenvrouw'. Dat veroorzaakte veel huiselijke proble men. „Nu zou je zeggen: 'Wat zielig'. Maar zie hier de kracht van migratie. Migranten zijn energieke mensen. Mi gratie is geen zwakte, zoals wel wordt beweerd. Je verliest weliswaar, want je laat je familie en je geborgenheid achter. Maar je wint ook: je stapt uit de armoede, kunt studeren en een be tere toekomst opbouwen." Volgend jaar, als hij veertig jaar in Ne derland is, wil Baldewsingh opnieuw het einde van de belegering door de Spanjaarden in Leiden vieren. Zijn eer ste stappen in Nederland liggen ook na vier decennia nog vers in zijn ge heugen. De Surinaamse tiener had het alleen op een kamertje niet ge makkelijk, afgesneden als hij was van zijn cultuur. Hij dreigde te vereenza men, maar werd ook aan alle kanten geholpen. „Ik trof in de jaren zeventig een samenleving aan die solidair was, zeer krachtig ook. Mensen zagen naar elkaar om, ze groetten en spraken met elkaar." Een voorbeeld? „Als ik twee tassen vol boodschappen bij me had van Si mon de Wit, de supermarkt van des tijds, was er altijd wel iemand die vroeg: 'Zal ik je even helpen?'. Dat ge beurde echt. Nederland fungeerde Rabin Baldewsingh, Paramaribo, 26 juni 1962 1975 aankomst in Nederland 1980 verhui zing naar Den Haag 1986 redacteur en programma maker migran- tenomroep Den Haag 1986 lid PvdA 1991 directeur Omroep Mo zaïek, migran- tenomroep Rot terdam 1998-2006 lid van de Haagse gemeenteraad 2006 wethou der Den Haag Baldewsingh is getrouwd Hij schreef di verse dichtbun dels en toneel stukken door Dora Rovers 1 'Angst dri j ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58