SPECTRUM 5 m wordt gelost en geladen. Jan Willem Boddaert is niet alleen passagier, maar ook bevrachter en verscheept een flinke lading koffie. Volgens de vrachtbrief worden op 6 maart 1775, elf dagen voor vertrek, 93 balen koffie in het scheepsruim gestouwd, waar na kapitein Medendorp voor ont vangst tekent. Deze laadbrief is ver moedelijk het laatst bewaarde docu ment van dit fregat. Daarna licht de bemanning het anker en zet de West- hove koers naar Middelburg. Maanden verstrijken, maar van het vaartuig, de bemanning en zijn passa giers wordt niets vernomen. Er wor den brieven naar correspondenten in alle werelddelen verzonden, maar nergens is het fregat gezien. Het ver moeden wordt steeds groter dat het schipbreuk geleden heeft. Zolang het ongewisse lot van de Westhove en haar opvarenden echter niet is opge helderd, kan van schade-afhandeling en eventuele testamentaire afwikke ling geen sprake zijn. Daarom dient Kornelis van den Helm Boddaert, halfbroer en gevolmachtig de van Jan Willem Boddaert, bewind hebber van de WIC en directievoor zitter van SVE, in februari 1776 een verzoek in bij de Staten-Generaal om de zaken van zijn broer te mogen be hartigen. Het rekwest van Van den Helm Boddaert wordt 24 februari 1776 tijdens een vergadering van de Staten-Generaal voorgelezen. De Sta tenleden erkennen dat 'het ten uiter sten waarschijnlijk is' dat het schip met man en muis is vergaan en zij verlenen hem een zogenoemde Acte van Resolutie. Daarmee wordt Van den Helm Bod daert niet alleen geautoriseerd om de persoonlijke zaken van zijn halfbroer af te wikkelen, maar kan hij ook als belanghebbende van het schip de ver zekeraars aansprakelijk stellen. Dan duikt er bijna een jaar na de ver dwijning van de Westhove toch een aanwijzing op waar het fregat ver moedelijk is vergaan. Op 4 maart 1776 schrijft Van den Helm Boddaert aan de correspondent in Essequebo dat hij een dag daarvoor brieven uit Sint Eustatius heeft pntvangen. Daar was 'tijding ingekomendat na alle ge- dagten het schip Westhove op de hoogte van Barmoedes is te bersten gezeijld, of tegen een klip gestrand en gezonkenen dat wel in de nagt, korte dagen na dat dezelve zijn uitgezeijld' De genoemde Barmoedes zijn de Ber muda Eilanden, een archipel gelegen in de Atlantische Oceaan. Deze ei landengroep, berucht om de vele on diepe rotsen en klippen waar alleen al in de 18e eeuw tientallen schepen strandden, dankt tegenwoordig zijn naamsbekendheid vooral aan de Ber muda Driehoek, ook wel Duivelsdrie- hoek genoemd. In deze denkbeeldige driehoek, getrokken tussen Miami, Puerto Rico en de Bermuda's, zou in de loop der tijd een groot aantal sche pen op onverklaarbare wijze verdwe nen zijn. Hoewel er genoeg weten schappelijke verklaringen hiervoor zijn aan te dragen, spreekt de myste rieuze verdwijning van de Westhove tot de verbeelding en deze houdt de mythe van de Duivelsdriehoek in stand. Ruud Paesie is maritiem historicus in Middelburg ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 'sm ."r;.:.- Fort Zeelandia in Essequebo. Eén van de fregatten van de SVE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57