'Als ik nu een kind zie, voel ik me vies' Niet alle pedofielen belanden na hun straf'zomaar' in een woonwijk. Bij zedendaders van wie duidelijk is geworden dat ze zwakbegaafd zijn, is terugkeer vaak onverantwoord. Dus blijft levenslang toezicht nodig. „Ik zeg bij de rechter altijd: doe mij nog maar weer TBS." in huis', 'we zitten vlakbij een woon wijk' of'er komen hier ook kinderen over de vloer'. Niemand lijkt zijn han den aan dit type cliënt te willen bran den. Dit is een groep met een eigen ge bruiksaanwijzing. De cliënt zelf kan die niet duidelijk maken. De omge ving moet leren om die gebruiksaan wijzing te achterhalen. Dat kan. Maar er is geduld voor nodig." Of de felle reacties in de samenleving op de terugkeer van pedofielen de be handelaars terughoudender maakt? Dijns: „Als in het voetbal een speler maar vaak genoeg om een gele kaart vraagt, ben je misschien geneigd de te genpartij een gele kaart te geven. Waar wij juist voor waken, als scheids rechter, is dat we ons laten beïnvloe den door die vraag om de gele kaart. Dat we iemand minder snel stappen laten zetten omdat de samenleving dat wil. Met z'n allen moeten we scherp blijven. Anders word je óf in slaap gesust, óf geïndoctrineerd door die roep om de gele kaart." Als de behandelaars voor de zoveelste keer moeten aanhoren hoe hun cliënten een kind hebben misbruikt, is dat zeker zwaar, zeggen ze. „Je bent zelf ook vader, of opa. Soms denk ik ook, hoe kun je het verzinnen? Aan de andere kant motiveert het juist om met dit soort mensen aan de slag te gaan. Want dat zijn het: mensen, geen monsters", benadrukt Wensink. „Als we nou eens beginnen te erken nen dat pedofielen bestaan in plaats van ze te negeren. Elke keer als een kind misbruikt wordt, hebben we een nieuw probleem. Op het moment dat je een pedofiel zo ver krijgt dat hij tijdig uit de kast komt, kun je zorgen dat hij een omgeving krijgt waarin hij leert om met zijn pro bleem om te gaan. Èn voorkom je dat hij buiten ieders zicht om de fout in te gaat." Vier jaar zit Tom al op be sloten afdeling De Blauwspar. In de drie jaar ervoor zat hij op een volledig gesloten afde ling. Daarvoor spendeerde hij acht tien maanden in de cel. Tom heeft 2 kinderen van 3 en 4 jaar misbruikt. Hij pikte ze lukraak op van straat. „De politie stond voor mijn deur. Ik wist dat ze op enig moment zouden komen. De kinderen hadden het thuis verteld." In de buurt waar Tom en zijn moeder woonden, ont stond grote commotie. „Mijn moeder is gelijk verhuisd. Een buurman kwam onmiddellijk verhaal halen." In de gevangenis vertelde Tom aan zijn medegedetineerden dat hij voor diefstal zat. Want 'pedo's' hebben ach ter de tralies geen leven. Tijdens al die maanden in de cel ging het malen in zijn hoofd. „Alles kwam naar boven. Ik telde af tot ik eindelijk aan mijn TBS in Boschoord kon beginnen." Ze ventien therapieën verder en in het bezit van alle vrijheden die hij maar kan verwerven, wacht Tom op toe stemming om terug de samenleving in te gaan. Het is de bedoeling dat hij de komende acht jaar naar een 24-uurs voorziening in het zuiden van het land gaat. Daar kan hij net als op Boschoord wonen en werken, maar is er wel permanente begelei ding. „Alleen wonen kan ik toch niet. Dan ga ik toch weer verkeerde vrien den opzoeken en middelen gebrui ken. Dat wil ik niet meer." Volgens Tom wist hij niet meer wat hij deed. Hij misbruikte de kinderen naar eigen zeggen in een roes. „Ik slik te in die tijd xtc, snoof en dronk bier. Ik was gewoon echt verslaafd. Ik denk dat er een soort kortsluiting in mijn hoofd is ontstaan. Voor ik gebruikte, werkte ik probleemloos met kleuters in het buurtcentrum. Ik heb nooit eer der gevoelens voor kinderen gehad." Als hij nu kinderen ziet, voelt Tom zich vies, zegt hij: Hij schaamt zich naar eigen zeggen diep voor wat hij gedaan heeft. „Het hoort niet om aan kinderen te zitten. Ik ben zeifin shock over wat ik heb gedaan." Hij snapt de woede die terugkeer van een pedofiel in een woonwijk kan oproe pen. „Maar ik denk wel: we hebben al lemaal gezeten en onze straf gehad. We verdienen ook een tweede kans." De namen van de geïnterviewde zedenda ders zijn op verzoek van henzelf en Boschoord gefingeerd. ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 SPECTRUM 3 Impressie van de kamers van beslo ten afdeling De Blauwspar op Hoeve Boschoord. Er wonen acht mannen die kinde ren misbruikt heb ben. Allemaal heb ben ze hun eigen kamer. De deur hoeft in principe 's nachts niet op slot. foto's Kees van de O/zedendaders Lees meer interviews en achtergron den in de speciale longread

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55