Plofstudent 'moet meer kunnen scharrelen' Megaproces over zeven moorden GEORGE VAN DIJK 4 BINNENLAND Arrestaties bij intocht sint in 2011 onterecht interview George van Dijk speelt belangrijke rol in liquidatieproces. De crimineel ver telt zijn verhaal. NIJMEGEN - Bindend studieadvies, het vervallen van punten na een paar jaar en het vervangen van de basisbeurs door een leenstelsel. Studenten worden gemaakt tot plofkippen, zegt scheidend rector magnificus Bas Kortmann van de Radboud Universiteit Nijmegen. In zijn afscheidsrede pleitte Kort mann gisteren voor de 'scharrel student', die er wat langer over doet, maar wel 'beter smaakt'. De scharrelaar heeft namelijk wél tijd voor bestuursfuncties, mu ziek, sport of een deelstudie in het buitenland. Door de Haagse focus op rendement, schiet dat er volgens Kortmann bij in. Het ministerie van Onderwijs stelt dat snel studeren vooral een keuze is van universiteiten. On zin, zegt voorzitter van studenten vakbond LSVb Tom Hoven aan sluitend bij Kortmanns pleidooi. „De prestatieafspraken die de mi nister met universiteiten maakt - die krijgen geld als 35 procent zijn bachelor binnen vier jaar haalt -, zorgen dat instellingen studenten opjagen met een bindend studie advies, zelfs in het tweede en der de jaar, zoals in Leiden." Kort manns woorden klinken Hoven als muziek in de oren. De Radboud Universiteit was nooit voorstander van de langstu- deerdersboete of het leenstelsel. Kortmanns kritische houding lijkt een vervolg te krijgen bij zijn opvolger Theo Engelen. Die zei gisteren: „Voor prestaties van ni veau is mijmertijd nodig. Creativi teit wordt geboren in ruimte. De menselijke geest heeft een broer tje dood aan te veel druk." Volgens rector magnificus Kortmann kan het voor studenten goed zijn als ze langer over studie doen DEN HAAG - De politie had nooit twee tegenstanders van Zwarte Piet mogen arresteren toen zij pro testeerden tijdens de intocht in Dordrecht in 2011. Volgens de Na tionale Ombudsman is er ook te veel geweld gebruikt. Het protest was het begin van de discussie over het al dan niet racistische ka rakter van Zwarte Piet. Quinsy Gario en Jerry Afriyie droegen een T-shirt met daarop 'Zwarte Piet is racisme' en moes ten daarom de intocht verlaten. Ze weigerden dat en werden daar op hardhandig gearresteerd, ter wijl zij zich niet verzetten. Op het politiebureau kreeg Gario vra gen zoals 'Van welke afkomst ben jij zelf dat je daar aandacht voor wil vragen?' en 'Zie je Sinterklaas niet als een stukje traditie?' SCHIPHOL - De aanslagen op George van Dijk zijn onderdeel van het megaproces Passage, waar van het hoger beroep maandag wordt voortgezet. Het gaat in Passage om zeven huurmoorden binnen de Amster damse onderwereld in 1993, 2005 en 2006. Een van de moorden is die op kroegbaas Thomas van der Bijl. De aanklacht behelst daar naast misdrijven als pogingen tot moord en verboden wapenbezit. In het proces in eerste aanleg, dat liep van 2009 tot en met 2013, wer den elf verdachten veroordeeld, van wie er drie een levenslange gevangenisstraf kregen. Tegen hui dig kroongetuige Fred Ros was le venslang geëist, maar hij kreeg dertig jaar. Andere opgelegde straffen varieerden van zes maan den tot twaalf jaar cel. De veroor delingen waren grotendeels geba seerd op verklaringen van kroon getuige Peter la S.. Het gerechtshof Amsterdam houdt de zittingen in hoger be roep in de extra beveiligde recht bank op Schiphol. Volgens de getuigen was onder anderen Willem Holleeder een van de opdrachtgevers voor de moorden. Hij is echter geen ver dachte in het Passage-proces. Kroongetuige Ros zit nu in een ge tuigenbeschermingsprogramma. Het gerechtshof houdt de zittingen in hoger beroep in de extra beveiligde rechtbank op Schiphol HILVERSUM - De naam George van Dijk is verbonden aan zo'n veer tig veroordelingen, 25 jaar cel, tal loze geweldsdelicten en tenmin ste drie omgekomen slachtoffers. Thuis echter smeert zijn vriendin toastjes met Franse kaas en tape- nade, is er versgeperst sinaasappel sap en mag pitbull Jane geaaid worden - voorzichtig dan. Het ene moment informeert Van Dijk bezorgd of de oploskoffie niet te sterk is, een volgend mo ment vertelt hij hoe het voelt om een medemens te doden. „Ik ben een crimineel", geeft hij toe, „maar ik ben geen slecht mens die tasjes rooft van oude vrouw tjes." Zijn vriendin onderschrijft dat: „Hij ging zelfs nog behangen bij mijn ex. Zo'n jongen is het." „Kijk, vroeger was een bankover val nog leuk", gaat Van Dijk door. „Je kreeg een stapeltje geld en schoot niemand dood. Nu rijden ze hele gevels eruit. Zo doelloos ga ik niet te werk. Ik heb een hele boel mensen in de poeier gesla gen, dat doe ik niet meer. Ik heb 25 jaar binnen gezeten, de helft van mijn leven is weg. Ik stop er niet mee, maar je kan criminali teit op verschillende manieren doen." Niet vergevingsgezind is hij als het gaat over zijn stadsgenoot Fred Ros in het grootschalige li quidatieproces Passage, waarin Van Dijk ook een belangrijke rol speelt; niet als dader, maar als slachtoffer. Ros, die nu is opge staan als nieuwe kroongetuige voor justitie, zou namelijk verant woordelijk zijn voor drie aansla gen op Van Dijk. Ros kreeg in eer ste aanleg dertig jaar maar koerst aan op strafkorting door een boek je over zijn medeverdachten open te doen. George van Dijk spreekt de naam met afschuw uit. „In 2001 heb ik hem leren kennen in de gevange nis. Een vieze, hebzuchtige, maar innemende man die mensen be speelt; maar hij verraadt ze alle maal om zichzelf te ontlasten. Ik snap niet waarom het OM met hem komt aanzetten." Het is voor Van Dijk moeilijk te verkroppen dat de man die hem met gezin en al wilde doodschie ten, door justitie straks wordt be loond met strafvermindering. „Over anderhalfjaar komt hij vrij met 1,4 miljoen euro. Mijn getrau matiseerde kinderen kunnen flui ten naar de schadeclaim van een ton die ik heb ingediend. Ze dur ven niet alleen een winkel in te gaan, in het donker te slapen. Mijn dochter is door een arresta- door Francine Wildenborg door Freke Remmers 'De moordenaar in George van Dijk en zijn pitbull Jane foto Silvan Schoonhoven door Silvan Schoonhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4