66 Ik kende hem nog niet, maar hij was fabelachtig. Hij passeerde zo gemakkelijk 66 Hij had al heel vroeg een babbeltje en dat is ook zijn hele leven zo gebleven 42 SPORT HELMONDIA '55-AJAX Johan CruijfF maakte vijftig jaar geleden zijn debuut in Ajax 1, tijdens het oefenduel met Helmondia '55. Het iele ventje werd later de allerbeste. Het was een graad of vijf, zwaarbewolkt en misschien miezerde het ook wel toen de spelersbus van Ajax het complex van Helmon dia '55 opdraaide. Een vriendschap pelijk potje herfstvoetbal, tegen een tweededivisionist. En dat op hun vrije zondag? Sommige Ajacie- den moeten hebben gebaald dat weekend. Alleen ploeggenoot Bennie Muller werd opgeroepen voor Oranje, dat een dag ervoor de WK-kwalifica- tiewedstrijd met 2-0 van Albanië had gewonnen. De rest kreeg geen rust, nee, ze moesten van hun club op die waterkoude 25 oktober 1964 opdraven voor een oefenwed strijd. Logisch, zou je kunnen zeg gen. Want het liep voor geen me ter in de Watergraafsmeer. Een week eerder werd er nog bij Sittar- dia verloren, al viel die 2-1-neder- laag in het niet bij het pak slaag dat Ajax in eigen huis kreeg van Heracles (4-1), een speelronde daarvoor. Trainer Vic Buckingham snakte naar de winterstop. Hoewel het grote Ajax nog niet eerder zo worstelde in de eredivi sie, trekken er die middag ruim vierduizend toeschouwers naar stadion De Braak in Helmond. En niet alleen omdat Wim Suurbier, Klaas Nuninga, Tonny Pronk en Sjaakie Swart op bezoek komen; ook Helmondia '55 heeft een aan trekkelijk elftal met talent uit de regio. Spelers als Gerard van de Kerkhof - broer van Willy en René -, topschutter Lambert Kreekels en de sterke aanvaller Leo van der Linden maken deel uit van de ploeg, evenals de gelou terde kerels Wim van den Berk, Cor Clijnk, Wimke van Duijnho- ven en keeper Henk Peeters. Toch een tegenvaller op het wedstrijd formulier: ene Johan Cruijff speelt, in plaats van international Swart. Niemand die hem echt kent Verslaggevers zullen hem niet ver melden in hun artikel en ook foto grafen kiezen voor andere spelers. Cruijff was pas zeventien jaar en 182 dagen oud toen hij aantrad te gen Helmondia, voor een potje dat gemakkelijk het stempel van Ver geten wedstrijd' verdient. Drie we ken later zou heel Nederland pas met Cruijff kennismaken. Het is nu vijftig jaar geleden dat het ventje uit Betondorp, een wijk net binnen de stadsgrenzen van de hoofdstad, zijn debuut maakte in het eerste van Ajax. De club waar hij al vanaf zijn tiende speel de. Als de magere 'Cruijffie' op het veld stond in die beginjaren, deed hij denken aan een spook, in zijn te grote, wapperende Ajax-tenue. „Het was een jongetje tussen de mannen. Maar hij had die middag wel al bijna alles voor het zeggen", herinnert tegenstander Kreekels zich nog. „Ik kende hem nog niet, maar hij was fabelachtig. Hij pas seerde zo gemakkelijk, ongrijpbaar gewoon. Al scoorde hij niet." Rechtsback Van Duijnhoven weet nog dat hij CruijfF een aantal keer tegenkwam in het veld, maar ei genlijk kan hij er zich nog vrij wei nig van herinneren. „Was het geen bekerwedstrijd? Dat moet haast wel, want wij speelden geen eredivisie. We stonden er toen niet bij stil dat we tegen CruijfF speelden. Hij was ook nog zo jong." Bij Helmondia ontfermde Geldrop- penaar Jacques van der Schoot zich over Cruijff. In 1997 deed hij zijn verhaal al in het Eindhovens Dagblad. Er vielen hem een aantal zaken op. „We hadden echt naar die wedstrijd toegeleefd", vertelde hij. „Het was natuurlijk iets aparts: spelen tegen Ajax. Ook des tijds kostte dat normaal gesproken al veel geld. Ik geloof dat onze toenmalige voorzitter Ben Claus connecties had bij Ajax, en dat hij het voor elkaar kreeg dat die club tegen ons kwam spelen." Dat CruijfF zou starten, was voor iedereen een verrassing. „We ken den de naam CruijfF ook niet", al dus Van der Schoot. „Wel wisten we dat er bij Ajax een jonge, goeie voetballer rondliep, een groot ta lent. Maar we wisten niet dat hij in de basis zou staan. Ik had me voorbereid op Sjaak Swart." Toen de wedstrijd begon, bleek niet Swart maar CruijfF te spelen. Van der Schoot werd gekoppeld aan de kleine aanvaller. „Een ma ger, schriel mannetje", beschrijft Van der Schoot. De debutant speelde prima. Van der Schoot: „Hij werd weliswaar gewisseld, maar niet omdat hij slecht was. Nee, iedereen moest even spelen. Scoren deed hij niet, die zondag. Hij bestreek wel het hele veld, en ik moest erachter aan. Ook toen speelde hij al heel dwingend, dat viel ons wel op. Di rigeren, steeds met dat handje wij zen; het zat er toen al in." Ajax boekte uiteindelijk een 'wei nig overtuigende zege', schreef het Helmonds Dagblad op 26 oktober 1964. „Individueel waren de hoofd stedelingen misschien stuk voor stuk handiger dan de Helmondia- nen, als team waren zij in geen en kel opzicht van die superieure klas se, die men van een eredivisieclub zou mogen verwachten." Tonny Pronk, de stoere stopper die toen zeventien caps achter zijn naam had staan, was dan ook onder de indruk van Helmondia. „Het viel me hard mee. Wij hadden gedacht een betrekkelijk rustige zondag te hebben, maar die zwarte links binnen van Helmondia (Kreekels) hielp ons al na een paar minuten uit de droom. Ik moet zeggen dat ze een sterkere partij voetbal speelden dan wij hadden ver wacht." Ajax won met 2-3 op De Braak, de naam CruijfF komt in het wed strijdverslag niet voor, alleen in de opstellingen. De Helmondse fotograaf Pierre van de Meulenhof was ook aanwe zig tijdens het debuut van CruijfF. In zijn archief heeft hij later nog wel eens gezocht naar die ene fo to, die foto waar misschien toch ook CruijfF nog ergens op te zien is. Maar die plaat bestaat niet. „Ik heb zo veel wedstrijden gedaan en kon de hele opstelling van Ajax toen uit m'n mouw schudden", zegt Van de Meulenhof. „Maar CruijfF stak toen niet boven de rest uit. Hij was nog niet bekend." Daar zou snel verandering in ko men. Op 15 november 1964 maak te CruijfF zijn officiële debuut voor Ajax. Uit bij GVAV in Gronin gen werd met 3-1 verloren, CruijfF maakte de enige Ajax-trefFer. Ploeggenoot Swart kan die wed strijd en het slechtste seizoen uit de historie nog redelijk thuisbren gen. Over die wedstrijd in Hel mond weet Mister Ajax niets meer. „Nee, Johan debuteerde toch in Groningen, tegen GVAV? Toen maakte hij een doelpunt. Ik ken de club nog wel, maar van die wedstrijd tegen Helmondia herin ner ik me niks meer", zegt Swart, die CruijfF toen dus in de tweede helft verving. „Hij debuteerde on der Buckingham en dat was een fantastische trainer. Het was zijn tweede periode bij Ajax, maar ik geloof dat we in de winter vierde van onderen stonden. Het liep ge woon niet. Hij is in de winterstop vertrokken naar Fulham. Daarna kwam Rinus Michels." Uiteindelijk eindigde Ajax dat sei zoen als veertiende, van de zes tien clubs in competitie. Degrada tie werd net ontlopen. „Maar we wonnen dat jaar wel met 5-0 van PSV, en dat werd kampioen", weet Swart dan weer wel. Het verhaal gaat dat CruijfF niet di rect na het duel met Helmondia in de competitie tegen DOS speelde, omdat hij weigerde de pionnetjes op te halen na een training. Buckingham zou hem daarom ge passeerd hebben. Swart: „Hij had al heel vroeg een babbeltje en dat is ook zijn hele leven zo gebleven, maar geloof maar dat Johan de bal len en de vlaggenstokken ging op halen na trainingen, hoor. Anders kreeg hij van ons op z'n sodemie ter. Wat dacht je dan? In die tijd deden die jonge gasten gewoon wat er van hen werd gevraagd", vertelt Swart, die al vanaf 1956 bij de selectie zat. Swart zou in de jaren zeventig aan de zijde van Cruijffbij Ajax onder meer driemaal de Europa Cup I en eenmaal de wereldbeker verove ren. Vijfendertig jaar na zijn de buut op Helmondse bodem werd CruijfF verkozen tot Europees spe ler van de eeuw. CruijfFs vervaagde debuut I Johan Cruijff is nog een broekie in de jaren zestig. Van zijn eerste duel in Helmond zijn geen foto's, foto HH door Bart Hoffman Lambert Kreekels Sjaak Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42