Nederland telt 4000 slachtoffers van handel in mensen Vlaamse horrorfilm kijken N°s seen aangifte tegen Henk Krol 3458 1 746 I IN HET NIEUWS 3 1 „Het aantal vrouwen, mannen, meisjes en jongens dat onder vaak afschuwelijke omstandighe den tegen hun wil wordt vastge houden en tot werk gedwongen, is heel waarschijnlijk in werkelijk heid veel hoger. Er moet een ein de komen aan de moderne slaven handel", zei eurocommissaris Ce cilia Malmström (Binnenlandse Zaken) gisteren in Brussel. De Zweedse presenteerde de eerste officiële statistieken voor de hele EU, op basis van cijfers over gere gistreerde slachtoffers. Tot nu toe had de Europese Commissie al leen schattingen. De cijfers bevestigen dat het voor al vrouwen en meisjes (8o pro cent) zijn die slachtoffer van men senhandel worden. 16 procent is een kind. Bijna 70 procent kwam in de pros titutie terecht, inclusief ruim dui zend kinderen. De meeste mannen moesten wer ken in bijvoorbeeld de bouw of de landbouw. Bij 12 procent gaat het om misdrijven als organen handel en gedwongen bedelen of stelen. Van de slachtoffers komt 70 pro cent uit de EU. In absolute cijfers staan slachtof fers met de Nederlandse nationali teit in de top-5, samen met Oost-Europeanen. Slachtoffers van buiten de EU ko men vooral uit Nigeria, Rusland en China. nu zouden stoppen met dierproe ven, zou het onderzoek naar ziek tes als kanker en alzheimer stop pen. Dat wil niemand. Naast het vervangen van proefdieren door alternatieven, wordt daarom ook gekeken of we toe kunnen met minder proefdieren en of we hun leven kunnen verbeteren." 80 procent van de proefdieren sterft onnodig doordat experimen ten niet goed zijn opgezet, stelde de Wageningse hoogleraar proef dierkunde Merel Ritskes-Hoitin- ga gisteren in Trouw. Het zou we tenschappers niet te doen zijn om de kwaliteit van hun onderzoek, maar om het aantal onderzoeken dat ze publiceren. Hendriksen betwist dat acht op de tien proefdieren zinloos ster ven. Wel denkt hij dat het aantal genetisch gemodificeerde proef dieren flink omlaag kan. In 2012 stierven 525.000 dieren die waren gefokt voor experimenten, maar daar nooit voor zijn gebruikt. Dat aantal is in vijftien jaar verdrie voudigd, omdat voor onderzoek steeds vaker aan het DNA van die ren wordt gesleuteld. Zo worden muizen gemaakt die op jonge leef tijd alzheimer krijgen. Daarbij gaat nogal eens iets mis, verklaart Hendriksen. „Met nieuwe technie ken is het echter mogelijk om steeds efficiënter transgene die ren te fokken. Ook wordt al op grote schaal met celkweken ge werkt. Met cellen die zich continu vermeerderen kunnen steeds nieuwe experimenten worden ge daan." De Partij voor de Dieren vindt dat kritischer moet worden getoetst of onderzoek waarvoor proefdieren worden ingezet, echt nodig is. „Neem het snackbarvarken", zegt Ouwehand. „In Wageningen wer den varkens volgehangen met ka theters en volgestopt met vet eten, om te onderzoeken hoe je kunt voorkomen dat mensen ziek worden van veel fastfood. Onder zoek dan hoe je mensen aan ge zondere voeding krijgt." DIERPROEVEN IN 2012 276 3.244 7.975 38 22.683 ouders met klem af om met jonge kinderen naar de horrorfilm te gaan. Die gaat op 29 oktober in première, twee dagen voor het griezelfeest Halloween. Daniël Biltereyst van de Belgische filmkeuringscommissie geeft in De Standaard toe dat de classifica tie discutabel is. „Wij moeten roeien met de riemen die we heb ben. De keurders zijn allemaal Ik dacht ik heb een film gemaakt met kinderen, niet voor kinderen vrijwilligers die in hun eentje een oordeel moeten vellen. Wij heb ben niet eens budget voor een se cretaresse", aldus Biltereyst. Enke le Belgische bioscopen hebben in middels zelf een leeftijdsgrens in gesteld, van 12 of 14 jaar. In Nederland moet Welp nog ge classificeerd worden door Kijkwij zer, maar de film krijgt zeker niet het stempel 'voor alle leeftijden'. Dat zegt directeur Wim Bekkers van NICAM, het Nederlands Insti tuut voor de Classificatie van Au diovisuele Media, dat verantwoor delijk is voor Kijkwijzer. Welp is onder meer te zien in de biosco pen van Pathé tijdens de Hallo- ween Horror Show, samen met andere griezelfilms. Het hele pak ket is voor '16 jaar en ouder'. De Belgische filmkeuring ligt al langer onder vuur. Uitgangspunt is een wet uit 1920 die verbiedt dat kinderen onder de 16 jaar naar de bioscoop gaan. Het enige wat de commissie kan doen, is een uit zondering maken voor een film door die als 'KT' te bestempelen. „Vlaanderen wil graag ons sys teem overnemen, maar daar voelt Wallonië weinig voor", zegt Wim Bekkers van Kijkwijzer. Er liggen nu plannen in België om de keuring niet meer lande lijk uit te voeren, maar in handen te geven van Vlaanderen en Wal lonië afzonderlijk. De stichting beschuldigt de oud-hoofdredacteur van de Gay krant van oplichting en flessen trekkerij. Op onder meer Krols huis in een Eindhovense villawijk werd deze week beslag gelegd voor een be drag van 225.000 euro. Uit stukken die zijn ingeleverd bij de rechtbank, zou blijken dat Krol subsidie van het ministerie van Onderwijs ook gebruikte voor de site van zijn partij. Volgens Peter Derksen van de Vrienden van de Gaykrant stonden de sites van 50PLUS en de krant op dezelfde server. Krol zou dat geregeld heb ben. Volgens Derksen was de subsidie van het ministerie van Onderwijs bestemd voor een online ontmoe tingsplaats voor homoseksuele jongeren. Krol zou het geld echter ook hebben gebruikt voor zijn par tij. Krol en 50PLUS bestempelen die beschuldiging als onzin. X ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Meer dan 30.000 men sen waren in 2010, 2011 en 2012 in de Europese Unie het slachtoffer van mensenhandel. Daarvan waren er 3926 in Nederland. Europese Commissie presenteert officiële cijfers op basis van gegevens die landen hebben verstrekt dieren vaak onnodig Muizen Ratten 10.313 Konijnen 1.645 Honden 444 Katten 462 Fretten 365 Andere vleeseters 393 Apen 5.174 Hamsters Cavia's Andere knaagdieren Paarden Varkens Geiten Schapen Runderen Andere zoogdieren Kippen Vogels Reptielen Amfibieën Vissen Aantallen dierproeven die zijn verricht in de jaren 2000 tot en met 2012 weergegeven als percentages van het aantal in 1978 verrichte dierproeven: 68.251 32.532 1 Jonas Govaerts, regisseur EINDHOVEN - Er komt nog geen aan gifte tegen Tweede Kamerlid Henk Krol van 50PLUS. De Stichting Vrienden van de Gaykrant wacht met een strafrechtelijke procedure totdat de zaak over de beslagleg ging op Krols woningen is afgehan deld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3