Nog een lastige Vlissinger mag zich niet vertonen in Aagje Dekenstraat Tips over besparen WALCHEREN 31 Verbouwingsuitverkoop Badkameruitverkoop.nl 80% Op de expositie 'Na de missie; de kunst van het verwerken' in Domburg en Westkapelle zijn ervaringen en trauma's van oorlogsveteranen op een confronterende manier vervat in kunst. Met kortingen van 40 tot 80% ENERCIEBUS WESTKAPELLE - „Een kind is mooi. Onschuldig vaak. Maar een kind in een oorlogsgebied kan ook le lijk zijn. Gevaarlijk. Onvoorspel baar. Een handgranaat in z'n zak hebben." Kapitein Stef Fridael (57), inmiddels oud-militair, staat bij zijn schilderij Beautiful War- child. Het werk maakt deel uit van de dubbelexpositie 'Na de missie: de kunst van het verwerken'. Het werk toont een jongen. Don kere ogen, kleurrijke achtergrond. Hij houdt een blanco geweer vast. „Zonder geweer is het een mooi kind, met geweer is hij lelijk. Ge vaarlijk. Als militair zeg ik dan 'uit de buurt blijven'. Je weet niet wat 'ie in z'n zak heeft. Het kan in derdaad een handgranaat zijn. Dan ben je dus te laat." Fridael opereerde in Kosovo en Af ghanistan. Hij begon zijn legercar rière als zeventienjarige. Ook bijna een jongen nog. Nu is hij met 'functioneel leeftijdsverlof zoals hij glimlachend zegt. Inmid dels is hij fulltime kunstenaar. „Ik heb altijd geschilderd. Maar ik was in de eerste plaats militair en daarna kunstenaar. Nu ben in de eerste plaats kunstenaar. Lachend: „Maar..., militair blijf je altijd." Na terugkeer van zijn laatste mis sie, kampte de militair met herin neringen. De donkere ervaringen bleven. „Iedere nacht nachtmer ries. Alleen nog maar kunnen sla pen met licht aan. Hef was niet meer normaal. Zeker niet voor mijn vrouw en kinderen. Ik heb vrij snel hulp gezocht. Dat heeft gelukkig goed uitgepakt. Maar niet iedereen kan of wil dat. Via Gelukkig is het land dat zijn veteranen eert en herkent Ik hou van jullie NEDERLAND TELT 30,000 VETERANEN (N ACTIEVE DIENST mijn kunst kon ik heel veel kwijt. Ik kan er nu over praten, maar er zijn veteranen die dat nog steeds niet kunnen." Bestuurslid Inga Severs-Both van de Stichting Veteranen Kunst haakt aan: „We hebben hier werk hangen van Amanda lansen. Kor poraal. Zij heeft in Afghanistan ge zeten. Daar kan ze absoluut niet over praten. Bij het woord alleen al, klapt ze volledig dicht. Maar stel haar open vragen over haar schilderijen en ze vertelt. Zij be gon met de traditionele schilders kwast. Maar dat werkte niet voor haar. Ze is toen gaan schilderen met gesprokkelde stukjes hout. Geïnspireerd door de werkwijze van de Aboriginals." De schilderijen van Amanda heb ben daardoor een reliëf. In haar werk PTSS, te zien in Westkapel le, zitten in de lagen verf ook frag menten van bommen. Venijnige, vlijmscherpe spijkertjes. Cen trum van het doek is het mense lijk brein. Dat niet kan stoppen met denken, met herinneren. Onschuldiger lijken de potloodte keningen van Midden-Oostenve teraan Jan Buijse uit Goes. Hij nam een schetsblokje mee toen hij in 1970 en '71 werd ingezet voor Untso-missies in Syrië en Is raël. De tekeningen zijn gemaakt op de Golanhoogte. Buijse: „Ik heb geen trauma's overgehouden. Het was daar relatief rustig. Dat is voor veteranen in oorlogsgebie den vaak anders." Pijn schreeuwt het werk 'Dont'gi ve up' van Ton van den Oetelaar uit. Een naakte man, zich worste lend uit een put vol doodskop pen. Bijna boven, haakt Magere Hein een vleeshaak in zijn huid en trekt hem terug. Van den Oete laar zat in Sarajevo in 1993. De 93-jarige Luitenant-generaal b.d. Ted Meines, broos maar onge broken, sprak gisteren in Westka pelle bij de expositieopening alsof hij voor z'n troepen stond. Luid: „Een veteraan heeft zelfrespect, respect voor anderen en Godsver trouwen. Ik hou van jullie." Twee weken geleden heeft een an dere inwoner ook zo'n ontzeg ging gekregen. Deze man mocht al eerder daar niet komen. Zijn ontzegging is volgens de burge meester verlengd omdat hij vaak voor overlast zorgt. Ook de man die deze week de ontzegging kreeg, veroorzaakt volgens haar vaak overlast. Tegen de gemeenteraad zei de burgemeester dat opnieuw met al le partijen is afgesproken dat het bestrijden van overlast in de Aag je Dekenstraat topprioriteit heeft. En dat geldt volgens haar ook voor het gebied rondom de Nieuwstraat en het Groenewoud en de Michiel de Ruijter-jachtha- ven. Met die partijen doelt ze op politie, justitie, woningbouwver eniging, ondernemers en ande ren. Het mag niet zo zijn, zo zei ze, dat de aandacht na verloop van tijd weer wat verslapt waar door de overlast weer fors toe neemt, zoals bij de Aagje Deken straat. Ze vervolgde dat de bikers van de politie nu vaak zijn te vin den in die straat en ook al men sen hebben aangehouden. De ge- biedsontzeggingen zijn een ge volg van het optreden van die fiet sende agenten. Voor het gebied rondom de Nieuwstraat, Groene woud en jachthaven is permanen te aandacht ook nodig om te voor komen dat stappers overlast ver oorzaken voor omwonenden. Ze wees daarbij ook naar de mensen die overnachten in hun jachten in de Michiel de Ruijterhaven. „Hoe wel jachten niet echt gezien kun nen worden als een woning, heb ben de mensen die daar slapen toch ook recht op een behoorlijke nachtrust", aldus Demmers. Gym- en dansinstuif in de Bellink Gymnastiekvereniging Hygiëa uit Westkapelle doet vandaag mee aan het landelijke grote gymfeest van de KNGU in gym zaal de Bellink. Iedereen is wel kom om te komen turnen of dansen. Van 13.00 tot 15.00 uur is het de beurt aan groep 1 t/m 4 van de basisscholen. Vanaf 15.15 uur tot 17.15 uur is groep 5 t/m 8 aan de beurt. Koffieconcert in Hofpleinkerk Het Middelburgs Muziekkorps houdt morgen een koffiecon cert in de Hofpleinkerk. Tij dens het concert zal een varia tie van verschillende soorten muziek gespeeld worden door de harmonie en de leerlingen, van klassiek tot pop. Het korps staat onder leiding van Richard Vrijhoef. Het concert begint om 15.00 uur. Schotse Huizen houdt walking dinner Museum De Schotse Huizen in Veere houdt morgen voor het eerst een 'walking dinner': proeven van de lokale keuken, gecombineerd met een infor matieve wandeling door de pit toreske steegjes van Veere. Van af 15.30 uur worden deelne mers verwacht bij de Schotse Huizen. Rond 16.00 uur start de vertelling. Open Deur Dienst Catharinakerk Morgen wordt in de Catharina kerk in Zoutelande de jaarlijk se Open Deur Dienst gehou den, gedeeltelijk in dialect. De dienst begint om 19.00 uur en mondharmonicagroep De Kre kels verleent zijn medewer king. Frans van der Heijde spreekt tijdens de dienst over het thema: 'gebonden of ver bonden'. «Terqens goedkoper! Kortingen tot Kom eens kijken in onze showroom ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Militair verhaalt missie in beelden door Annemarie Zevenbergen Luitenant-generaal bd T. Meines In Nederland zijn rond de 130.000 militaire veteranen. Onder hen ongeveer 100.000 oud-militairen. De overige 30.000 zijn militairen in actieve dienst De oudste veteranen werden inge zet in de Tweede Wereldoorlog en in Nederlands Indië. De 'jongste' groep militairen is net teruggekeerd uit Afghanistan. Verder werden veteranen ingezet voor VN en Navo-missies in Liba non, Irak, Bosnië en bij overige mi litaire operaties. De Stichting Veteranen Kunst (SVK) werd in 2007 opgericht De SVK organiseert exposities met werk van veteranen van alle krijgsmachtonderdelen, bron SVK VLISSINGEN - Een Vlissinger mag de komende tijd niet in de Aagje De kenstraat en directe omgeving ko men. Volgens burgemeester Letty Demmers heeft hij deze week een gebiedsontzegging gekregen. MIDDELBURG - Op initiatief van de Huurdersvereniging Middelburg ging de Ne derlandse Woonbond gisteren met een zogenoemde energiebus op bezoek in Middelburg. Een inspecteur bekeek op welke manier in de woningen energie bespaard kan worden om hoge energiekosten tegen te gaan. Het is nu aan de verhuurders, Woongoed en MVGM, om te beslissen wat met deze bevindin gen wordt gedaan, foto Ruben Oreel WESTKAPELLE MIDDELBURG VEERE ZOUTELANDE Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burgbad, Huppe. Jado, Vola, Sphinx. Villeroy Boch, Duscholux, Sanijura. Hoesch, Darisani. Dorenbracht. Hans Grohe en andere topmerken. Ook hebben wij nog veel diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc. (6 dagen per week van 11.00 -18.00 uur) Rjethii 20,4825AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31