Te huur 56 badcabines en een strandterras Niet veel animo voor overname van groen College wil flink investeren in nieuw winkelcentrum Dauwendaele VOGELVERENIGING Zanglust in Arnemuiden is een bloeiende vogelvereniging. Maar het werven van jeugdleden blijft lastig. Ondernemers met interesse kon den gisteren een kijkje nemen in de ruimte onder de boulevard. Echt storm liep het het niet: een paar weken geleden was er ook al een kijkmiddag. In de ruimte zat tot vier jaar gele den de Vlissingse strandwacht. Die verhuurde er de badcabines, strandstoelen, ligbedjes en para sols, een taak die de ondernemer over kan nemen. „De huurders van de cabines mogen in ieder ge val nog drie jaar blijven", zei amb telijk projectleider Jeffrey Been houwer. „Daarna is het aan de nieuwe exploitant." De strandwacht heeft een nieuw gebouw gekregen, op de Nollen- dijk boven Panta Rhei. „En strand stoelen verhuren vinden we niet echt een kerntaak van de gemeen te", zei Beenhouwer. Toch ver trekt strandwacht Albert Dijkstra wel met weemoed. „Ik ben hier ei genlijk groot geworden. Mijn va der is in 1972 badbeheerder gewor den. Toen hij in 1990 plotseling overleed, ben ik het gaan doen." De ruimte is na de Watersnood ramp in 1953 ingericht; vroeger kon je er zelfs een wollen badpak huren, voor een dag. „Die werden daarna keurig gewassen", zegt Dijkstra. „Dit caisson is echt ge bouwd voor de strandrecreatie; het was geen bunker. Tot 1972 moest je ook betalen om het strand op te mogen. Een dubbel tje kostte dat." De nieuwe exploitant mag de ca bines verhuren, maar ook een ter ras beginnen, of ijs en patat verko pen. Wie belangstelling heeft, kan meedoen met de openbare in schrijving. „We beoordelen de in schrijvingen op prijs, maar ook op de inhoud van het plan", vertelde Beenhouwer. De man in pak die geïnteresseerd rondkijkt, blijkt geen onderne mer, maar een bankier. „Ik werk bij de Rabobank. Omdat ik ver wacht dat er straks ondernemers bij ons langskomen, wilde ik de ruimte alvast zien", zegt Bas-Jan Spuijbroek. „Straks is daar mis schien geen gelegenheid meer voor, want het wordt afgesloten tijdens het stormseizoen." Volgens het dagelijks bestuur van de gemeente is de animo 'nog niet bemoedigend'. Als het om projecten gaat die voortkomen uit initiatieven van bewoners zelf, dan loopt het wel, aldus beleids ambtenaar Ad van de Pas. Raadslid Ed de Graaf (LPM) wilde weten hoe het gaat met de bezui nigingen op het groen. In ant woord op zijn vragen laat het col lege van burgemeester en wethou ders weten dat er tot nu toe voor één ton is bezuinigd op het groen onderhoud en de onkruidbestrij- ding. Zo wordt er minder ge maaid en zitten er langere perio des tussen het onderhouden van de bomen. Er wordt ook gewaar schuwd dat in de nabije toekomst meer mos en ander groen zal groeien tussen de bestrating. Dat is het gevolg van het besluit van de regering om een onkruidbe strijdingsmiddel in de ban te doen. Nu wordt dat groen nog be streden. Maar met ingang van 2016 is het wettelijk niet meer mo gelijk om dan dat middel nog te gebruiken. Het centrum is volgens B en W van groot belang voor de wijk. Er wordt al jaren gesproken over de sloop van het verouderde, over dekte winkelcentrum en het bou wen van een nieuw. Er is een pro jectontwikkelaar gevonden die het plan wil verwezenlijken. De 24 eigenaren (veelal winkeliers) van het huidige winkelcentrum moeten wel bereid zijn hun ruim te aan die ontwikkelaar te verko pen. Die zorgt voor sloop en nieuwbouw, waarna de winke liers ruimte huren of terugkopen. Dit levert echter niet voldoende op om de ontwikkelaar uit de kos ten te laten komen. B en W zijn daarom bereid een financiële bij drage te leveren. De gemeente probeert ook Europese subsidie binnen te halen door een 'energie- neutraal' nieuw winkelcentrum te bouwen. Het huidige ontmoetingscentrum Dauwendaele zal voor het nieuw- bouwplan moeten wijken. De acti viteiten die daar plaatsvinden kunnen volgens B en W worden verplaatst naar panden elders in de wijk, onder meer naar de re creatieruimte van zorgcomplex Rustenburg. Zorgstroom is bereid die ruimte hiervoor te verbou wen. De gemeenteraad praat in de no- vembervergadering over het voor stel van B en W. ARNEMUIDEN - Hij draagt een kooi tje met diamantduifjes en zijn broer heeft er een met zebravink jes. In de hal van De Arne zoeken de jongens naar iemand van vogel vereniging Zanglust die ze kan vertellen waar de vogels voor de verkoop staan. Het is dit weekend de grote tentoonstelling. Nee, hij is geen lid van Zanglust, maar hij kweekt wel vogels. Of hij lid zou willen worden. „Mis schien later." De Arnemuidse vereniging is één van de grootste van Zeeland. Vol gens voorzitter Martien Meeden- dorp telt Zanglust er 118. In de 53-jarige historie zijn dat er wel eens meer geweest. „We hebben wel eens 175 leden gehad." Jongste lid is de zesjarige Rick Ma rijs. Met vader Henry is hij op de openingsavond van de internatio nale tentoonstelling die Zanglust dit jaar voor de 29e keer organi seert. Ook Rick heeft vogels inge stuurd. Zijn favoriet, een groen- ling pop (een vrouwtjesvogel), valt in de prijzen. Henry Marijs vindt het houden van vogels goed voor kinderen. „Het is belangrijk ze een beetje verantwoording bij te brengen. Voer en water geven, kooitje schoonmaken." Rick heeft goed voor zijn groenling gezorgd, want de keurmeesters hebben het vogeltje 92 van de maximaal 93 punten toegekend. Rick is een witte raaf tussen de le den van Zanglust, want jeugdle den zijn schaars. Arnemuiden is geen uitzondering, zegt Leo Quist uit Sint Annaland. Hij is voorzit ter van het district Zeeland van de NBvV, de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Bij zijn ei gen vereniging, Vogelvreugd in Tholen, zijn de jeugdleden op de vingers van twee handen te tel len. Het is ook geen automatisme ARNEMUIDEN - Anders dan in de duivensport is er met het kweken van siervogels weinig te verdie nen. Er moet geld bij. Een door de jury hooggewaarde kanarie, aga- pornis, parkiet of putter veran dert niet in een goudvink als hij het maximaal aantal punten be haalt. „Het gaat om de eer", zegt Martien Meedendorp. „Je wint een bekertje en dat is het dan." De vogelkeuringen helpen de eige naar om de juiste vogels te kiezen om mee door te kweken. Lid zijn van een vereniging is ook van be lang om geen problemen met de autoriteiten te krijgen. Een in gevangenschap gekweekte beschermde inheemse vogel (zo als een putter of een groenling) moet al jong geringd en geregis treerd worden. Het is immers ver boden om ze te vangen. Hetzelfde geldt voor in Nederland gekweek te tropische vogels waarvoor een importverbod geldt. dat het houden van vogels over gaat van vader op zoon. Vogelex posities worden daarom aangegre pen om reclame te maken voor de ze hobby. Vrijdagochtend komen leerlingen van het basisonderwijs kijken. Met een vragenformulier in de hand lopen de kinderen langs de duizend kooitjes. „Wie weet vang je zo een nieuw jeugdlid", hoopt Meedendorp. Kijkers in het badcaisson onder de Vlissingse boulevard. Een nieuwe exploi tant moet het badstrand aantrekkelijker maken, foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een terras in het zand, een cocktailbar, een ijssalon of vliegerverhuur: het is allemaal mogelijk vanuit het caisson onder de boulevard bij het Vlissingse Bad strand. De gemeente zoekt een ex ploitant. Het badcaisson onder de Vlissingse boulevard is te huur. De gemeente zoekt een exploitant Jeugdlid is witte i MIDDELBURG - Tot nu toe hebben maar betrekkelijk weinig inwoners van de gemeente Middelburg de zorg op zich genomen voor het on derhoud van openbaar groen. door Theo Giele MIDDELBURG - Om winkelcentrum Dauwendaele compleet te vernieu wen, is het college van B en W be reid de portemonnee te trekken. Het leeuwendeel van de anderhalf miljoen euro die in 2016 en 2017 beschikbaar is voor nieuwe projec ten wil het dagelijks gemeentebe stuur steken in het winkelcentrum. Het volledige raadsvoorstel en de plat tegrond van het nieuwe winkelcen trum zijn te vinden op www.pzc.nl door Theo Giele Rick Marijs met linksboven zijn lie velingsvogel, een groenling pop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28