Van Iwaarden blijft vechten voor zijn vee Mokerslag Sommigen komen toch gewoon in vol ornaat commentaar ZEELAND 27 Meer woningen verkocht in september In juni voerde de NVWA 175 koeien van Van Iwaarden af naar Bunnik, omdat hij ze slecht zou verzorgen. De veestapel was toen nauwelijks een maand terug, want in april had de NVWA al eens 249 koeien meegenomen, maar dat werd een maand later door de rechter teruggedraaid. De laatste keer oordeelde de voorzie- ningenrechter van het college van beroep voor het bedrijfsleven dat de NVWA niet fout zat. De boer werd onder meer verweten dat hijvijn vee niet goed voederde. „Als je van de NVWA wil winnen moet je een ontzettend lange adem hebben", zegt Hoogendam. „En je moet kapitaalkrachtig zijn." Het onderbrengen van het vee kost 10 euro per dier per dag. Hoogendam: „Reken maar uit. Dat zou Van Iwaarden meer dan 10.000 euro per week hebben ge kost. Dan ben je binnen de kort ste keren alles kwijt, omdat je principieel bent. We hebben toen gezegd: we moeten snel hande len. Van Iwaarden wilde niet toe geven aan de eisen van de NVWA om zijn vee terug te krijgen. Ze vinden altijd wel wat, zei hij, en daar zit een kern van waarheid in. Uit zakelijke overwegingen heb- ben we besloten dat deel van de rundveestapel te verkopen. We gaan het besluit wel in een bo demprocedure aanvechten. Daar in eisen we natuurlijk schadever goeding." De NVWA heeft 'ont zettend veel macht', aldus Hoo gendam. „Rechters zijn zeer terug houdend om de NVWA terug te fluiten en het is een instituut dat door de politiek hélemaal wordt gesteund. Maar wat de NVWA mist is de empathie om in overleg bepaalde dingen op te lossen. Dat vind ik wel heel opvallend." De NVWA en Van Iwaarden ver schillen fundamenteel van me ning over de manier waarop het vee moet worden verzorgd. Het zijn Franse koeien, legt Hoogen dam uit. „Van Iwaarden heeft een fokbedrijf. De koeien moeten drachtig zijn en dus niet te vet, want dat levert problemen op bij het afkalven. Ze mogen af en toe best wat schraal zijn. Dat stuit op onbegrip bij de NVWA. Als het mensen waren, zou de NVWA willen dat ze allemaal een dikke buik hebben, anders zouden ze niet gezond zijn. Maar dit is geen Nederlands melkvee, dit zijn Fran se rassen en Van Iwaarden wil ze verzorgen zoals ze in Frankrijk worden gehouden. Hoe moet je je vee houden, dat is de kern van de zaak. Dat gaan we in de bodem procedure uitvechten." De klap komt niet als een verrassing, maar hij is wel har der dan werd ge vreesd: ZorgSaam schrapt 288 banen. De Zeeuws-Vlaamse in stelling heeft deze aderlating nodig om financieel gezond te worden. ZorgSaam is er niet in geslaagd de bedrijfsvoering ge leidelijk aan te passen en zo een zware schok op de arbeids markt te voorkomen. Een groot deel van het personeel is nu in eens de dupe en heeft vermoe delijk weinig kansen. Het lijkt erop dat het bestuur zowel de Haagse geldstromen als de effecten van nieuwe re gels en van krimp verkeerd heeft geschat. Bovendien heeft men nogal wat tijd voorbij la ten gaan. Ondertussen namen de problemen toe. Dat is alle maal niet fraai. Het enige licht puntje is, dat deze pijnlijke in greep goed is voor de kosten van de zorg en dus uiteindelijk voor de premies die verzeker den betalen. Dat is een schrale troost voor de mensen die hun baan zullen kwijtraken. Terneuzen heeft dat in 2012 al ge daan. Die gemeente heeft tot nu toe 184 betaalde huwelijken vol trokken en 83 gratis huwelijken. Er is per week gelegenheid voor twee gratis huwelijken en de ge meente zit tot het eind van het jaar nagenoeg vol. Dat aantal van twee per week is een wettelijke verplichting. De gratis ceremo nies in Terneuzen zijn korter ge worden en het kan alleen nog maar in het gemeentehuis van Terneuzen. Ook Veere, een popu laire trouwgemeente, is wat verso berd als het gaat om de kostenlo- ze huwelijken. Daar kan het ook alleen maar in het gemeentehuis te Domburg. Tot 10 oktober zijn 160 betaalde huwelijken gesloten en 49 gratis. En die laatste catego rie kan geen gebruik maken van de trouwzaal. Voor hen wordt de huwelijksvoltrekking in een repre sentatieve ruimte gehouden. In Vlissingen zijn tot nu toe 132 betaalde huwelijken gesloten en 49 kostenloze. Ook daar worden regels gesteld aan de ceremonie. Zo mogen er niet meer dan tien mensen aanwezig zijn en duurt het geheel niet veel langer dan 5 minuten. In de Zeeuwse hoofd stad zijn tot nu toe 175 betaalde huwelijken gesloten en 49 huwe lijken waren kostenloos. Een me dewerkster van de afdeling bur gerzaken van Middelburg weet wel te melden dat er door de be trokken ambtenaren van de ver schillende gemeenten is gespro ken over versobering van de kos- tenlozen huwelijken. Hoewel, so ber: „Een heel enkele keer komen ze toch gewoon in vol ornaat." VLISSINGEN - In september zijn in Zeeland honderd meer woningen verkocht dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers die het Kadaster gisteren publiceerde. In heel Nederland kregen 12.949 woningen een nieuwe eigenaar. Dat is een stijging van vijf pro cent ten opzichte van de vorige maand augustus. Toen registreer de het Kadaster 12.238 verkochte huizen. In Zeeland werden vorige maand 353 woningen verkocht. In augus tus van dit jaar ging nog om 292 huizen. De woningmarkt is wis pelturig, want in juli werden in de province 376 huizen verkocht. ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 door Ernst Jan Rozendaal RILLAND - Het voelt als vechten te gen de bierkaai, erkent advocaat Pieter' Hoogendam. Niet voor hem, maar voor zijn cliënt Hans van Iwaarden, de veehouder uit Rilland die een groot deel van zijn veesta pel moest verkopen anders zou de Nederlandse Voedsel en Warenau toriteit hem ruïneren. „Ze probe ren je klein te krijgen", zegt Hoo gendam. „Ik heb daar mijn beden kingen bij." Advocaat van Rillandse boer wil in bodemprocedure ge lijk halen bij de Voedsel en Warenautoriteit. spijkerbroek is populair door René Schrier GOES - In de gemeente Goes wor den verhoudingsgewijs veel 'kosten- loze' huwelijken gesloten. Tot nu toe dit jaar 109 betaalde huwelij ken en 81 gratis huwelijken. Goes is nu aan het overwegen de gratis huwelijksvoltrekking wat te verso beren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27