Commissie wil Indaver niet zomaar verkopen Jeans Inn Vertel uw verhaal over de bevrijding Sukerbieten GEHELE COLLECTIE 26 ZEELAND Terneuzen GRATIS TROUWEN Gemeente maakt kosten Overheveling j'eugdzorg in Zeeland geregeld Steeds meer Zeeuwse stellen kiezen voor een gratis huwelijksvoltrekking. „In een kwartier is het geregeld." Ma 20 Okt t/m Zo 26 Okt zaterdag Als kind fietste ik in de ze tijd van het jaar met mijn vriendjes al tijd de polder in. Op zoek naar sukerbieten. We hol den die dan uit, maakten er een gezichtje in en stopten er een kaarsje in. 's Avonds liepen we daar dan mee buiten. Van Hallo- ween hadden we nog nooit ge hoord, laat staan dat je zoiets met pompoenen ging doen. Zo was onze traditie. Maar zoals met zoveel dingen is de invloed van Amerika groot en dus wordt Halloween hier steeds populairder. Mijn kinderen wil len er ook aan meedoen en die vragen steeds wanneer we pompoenen gaan halen, maar ik wil helemaal geen pompoe nen. Ik wil gewoon ouwerwet- se sukerbieten gebruiken. Men sen gaan demonstreren om dat Zwarte Piet moet blijven zoals die is, ze gaan met tegenstan ders op de vuist of bedreigen ze, maar om de sukerbiet maakt niemand zich druk. Be halve ik dan. Ik denk dat ik maar eens acties ga bedenken. Met spandoeken als: 'Vergeet Zwarte Piet, dienk eens aan de Sukerbiet', 'Sukerbiet moet blij ven' of'Weg met de pompoen, we moeten ut mee Sukerbieten doen'. Ik ga Albert Heijn bena deren. Misschien dat ze de ver sieringen met pompoenen wel weg willen halen, en willen vervangen door sukerbieten. Dat zou het goed doen bij al die mensen die vinden dat altijd al les zo moet blijven als het is ge weest, ook al is dat kwetsend voor anderen. Een kameraad vertelde mij vorige week dat een donker (geadopteerd) neef je zich in bad was gaan schrob ben nadat hij hoorde dat Zwar te Piet nep was, hij was er nog al door van slag. Dat was voor hem een eye-opener geweest. Het is ook wel schrijnend als je zoiets hoort. Ik heb aangebo den dat-ie maar eens met z'n neefje langs moet komen om met mijn dochters sukerbieten uit te komen hollen. Maar dan moet ik m'n dochters er nog wel van overtuigen dat we geen kaarsjes stoppen in gladde propere en blinkende pompoe nen, maar in smerige uut de klei getrokken Zeeuwse suker bieten. Ik vrees echter dat ze niets anders dan pompoenen meer willen. Zo snel kan het gaan met de tradities van ouders. De provincie vindt dat alle onder delen van Delta 'zelfstandig le vensvatbaar moeten zijn en een positieve bijdrage leveren aan de aandeelhoudersbelangen'. Op ba sis van de cijfers van het boekjaar 2013 is getoetst in hoeverre de af zonderlijke bedrijfsonderdelen ook de belangen van de aandeel- Noordstraat 34 MIDDELBURG - Tienduizend euro neertellen voor een bruiloft? „Be lachelijk", vinden Myra de Jonge (27) en Erwin Vlek (36) uit Mid delburg. „We hechten niet veel waarde aan een trouwfeest. We weten goed wat we voor elkaar voelen." Maar toen tien weken geleden hun zoontje Phyllon werd gebo ren, wilden ze hun liefde toch graag vastleggen. Myra: „Voor hem wilden we alles dat alles goed geregeld is. En ik vind het belangrijk dat we écht een gezin zijn. Ik wil graag dat we allemaal dezelfde naam dragen. Daar ben ik een beetje ouderwets in." En dus gingen Myra en Erwin op maandagochtend 29 september naar het stadskantoor in hun woonplaats. „Toen we eind juli in formeerden over het gratis huwe lijk konden we meteen in onder trouw. We hoefden niet lang te wachten tot we echt konden trou wen. We konden zelfs nog een da tum kiezen." Twee goede vrienden-en baby Phyllon waren aanwezig als getui gen tijdens de huwelijksvoltrek king. „Ik droeg gewoon een spij kerbroek. En binnen een kwartier was het geregeld." houders dienen. Uit de analyse blijkt dat daar niet op alle vlakken aan is voldaan. Het risico van een aantal activiteiten is groot, conclu deren Gedeputeerde Staten. In dat licht moet nu niet op één on derdeel besloten worden tot ver koop, vinden WD en SGP voor op, maar is een integrale afwe ging op z'n plaats van de koers die Delta het beste kan varen. Van Beveren zei in de commisie ook dat de provincie niet moet re kenen op een tussentijdse divi denduitkering van Delta. In het overleg dat hij daarover onlangs had met de directie, heeft Van Be veren meegegeven dat Delta in zijn afwegingen ook rekening moet houden met de aandeelhou dersbelangen. „Laat ik het zo zeg gen, ik ben daar niet optimistisch over", aldus de gedeputeerde. Een plechtigheid kan Myra de so bere bijeenkomst nauwelijks noe men. „Het ging heel snel. De amb tenaar begon meteen met de hu welijksvoltrekking. Hij deed het prima hoor. Van tevoren was ons verteld hoe het zou gaan. We wis ten waar we voor kozen. Na af loop zijn we nog wel taart gaan eten met de getuigen." Juist omdat de huwelijksvoltrek king zo weinig voorstelde, vraagt Myra zich af waarom bruidsparen normaal gesproken honderden eu ro's moeten betalen voor de plech tigheid. „Waarom zou het zoveel geld moeten kosten? Zit dat 'm in het papierwerk?" Ze ziet niets in het afschaffen van de gratis huwelijken. „Dan ben je dus verplicht om een paar hon derd euro te betalen om te trou wen. Dit was juist prima, hele maal zoals wij het wilden. Voor ons betekende dit gratis huwelijk net zo veel als een groot feest." Een gratis huwelijksvoltrek king is niet gratis voor de ge meente. Die moet wél kos ten maken. Hoeveel precies, is niet bekend, zegt Jan van Nieuwehuijze, hoofd van de afdeling burgerzaken van de gemeente Schouwen-Duive land. „Voor een gewoon hu welijk betalen bruidsparen 615 euro. Dat is kostendek kend. Ik schat dat een gratis huwelijk ons minder dan de helft daarvan kost." Dat komt doordat de plechtig heid veel soberder is. „We maken geen kosten voor een beëdigd trouwambtenaar, zijn reiskosten en een bloem stuk en trouwpen voor het bruidspaar." De voorberei ding kost de gemeente wel geld. „Daar zit even veel werk in als bij een betaald huwelijk. Een ambtenaar moet de stukken beoordelen en de akte opmaken. Ook moet een bode de mensen ontvangen." GOES - De overheveling van de jeugdzorg van Rijk naar de ge meenten met ingang van 1 januari is in Zeeland geregeld. De Zeeuwse inkooporganisatie (namens alle dertien Zeeuwse ge meenten) en Intervence tekenden gisteren in Goes de overeen komst. Intervence is de nieuwe naam van Bureau Jeugdzorg Zee land. „In Zeeland kiezen we bewust voor een integraal ondersteu ningsaanbod via gebiedsgerichte teams. Ook Intervence is hierbij intensief betrokken", aldus de Goese wethouder Jo-Annes de Bat. GEOPEND 9:30 -17:30 Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Delta kan afvalbe drijf Indaver verkopen. Maar voor dat het 75 procent belang defini tief in andere handen overgaat, moet wel duidelijk zijn welke toe komst het Zeeuwse energiebedrijf zelf tegemoet gaat. Die boodschap drukten meerdere fracties gedepu teerde Kees van Beveren vrijdag in de commissie Bestuur, Financiën en Welzijn op het hart. 25 Ja- woord in een door Cornelleke Blok Myra de Jonge en Erwin Vlek uit Middelburg kozen voor een gratis huwe lijksvoltrekking. Hun zoontje Phyllon was erbij, foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Zeventig jaar geleden werd er in Zeeland hard gevochten. Canadese troepen probeerden de Duitse bezetter te verdrijven om zo de vaarweg naar Antwerpen vrij te maken. In West-Zeeuws-Vlaanderen werd om elke meter gestreden, heel Walche ren werd onder water gezet, bij Woensdrecht en Hoogerheide moest een doorbraak worden geforceerd, op Zuid-Beveland werden amfibische lan dingen uitgevoerd, de Sloedam was een bottleneck, Schouwen-Duiveland bleef tot mei 1945 bezet en geïnun deerd. De PZC besteedt deze weken ruim aandacht aan de Slag om de Schelde. Wij zijn benieuwd naar uw herinnerin gen. Hebt u de spannende maanden van 1944 meegemaakt, of hebben uw ouders of andere familieleden erover verteld, dan hopen we dat u uw ver haal met de lezers van de PZC wilt de len. We plaatsen de verhalen op de website van de PZC, en een selectie wordt woensdag 22 oktober in de PZC gepubliceerd. Mail uw verhaal over de bevrijding voor dinsdag 21 oktober naar redactie@pzc.nl; per post kan ook: PZC, Edisonweg 37E, 4382 NV Vlissin- gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26