FZC 15 Huisvrienden, zorgverleners, familieleden: ze maken soms misbruik van kwetsbare ouderen. Een huiveringwekkende gedachte op de drempel van de participatiesamenleving. „Ze ging gewoon door met roven", zegt een gedupeerde. tv De vader van Thea van Beek woonde in een serviceflat. Maaltijden werden be zorgd, huishoudelijke hulp moest hij zelf organiseren. Via een advertentie kwam de niet-onbemiddelde we duwnaar (79) aan een werkster met prima referenties. „Ik vond het vreemd dat ze lie ver niet had dat mijn vader die natrok. Hij zou gebeld worden. Ik weet nu dat die refe rentie een vriendin was", zegt Van Beek. De hulp ontpopte zich als reddende engel en werd steeds vaker ingeschakeld. Zeker toen vader door beroertes echt hulpbehoe vend en vergeetachtig werd. „Hij was in zijn nopjes met haar. Ze was brandschoon, deed boodschappen en begeleidde hem bij uitstapjes. Steun en toeverlaat." Toen de man twijfelde of het geld voor een geannuleerde vakantie was teruggestort, wilde Van Beek in de administratie duiken. Maar in het appartement bleek geen bank afschrift te bekennen. Was Van Beek argwa nend, haar vader had nog alle vertrouwen in de hulpvaardige poets. ING Bank weiger de Van Beek inzicht in haar vaders reke ning te geven. Over de ABN AMRO-reke- ning van de man 'ontfermde' de werkster zich ook. „Die bank was coöperatiever. Het zweet brak me uit toen ze vertelden dat mijn vader zwaar in de min stond!" In driekwart jaar verdonkeremaande de vrouw volgens Van Beek naar schatting 60.000 euro. „De pinpasjes nam ze weg als mijn vader sliep. Via een slimme truc had ze de pincode achterhaald. In het begin pin de ze wekelijks 100 tot 150 euro. Ze werd steeds stoutmoediger, want de bedragen liepen op tot wel 3.000 euro per week." Mensen met dementie, mensen die een be roerte hebben gehad, vereenzaamde senio ren en bedlegerigen zijn vaker slachtoffer van uitbuiting. Ze worden onder druk ge zet of bedreigd. Veelvoorkomend is veran dering van testament onder dwang. Nota rissen zijn daar in toenemende mate alert op. Ook zijn er frauduleuze handelingen als misbruik van pinpas en machtigingen en betaling van eigen rekeningen met het geld van het slachtoffer. Mensen werken zich op tot 'huisvriend'. Zorgafhankelijke ouderen dragen dan argeloos het financieel beheer over en hebben er geen weet van dat de vertrouweling ze kaalvreet. Als ze het wel in de gaten hebben, durven ze er geen halt aan te roepen. Angst voor het ver pleeghuis, eenzaamheid, trammelant in de familie en heel vaak: schaamte. Ze werd steeds stoutmoediger, de bedragen liepen op tot wel 3.000 euro per week Toen Thea van Beek aangifte deed, bleek de werkster een bekende van de politie: ze had in dertig jaar meerdere kwetsbare ouderen financieel uitgekleed. Om de vrouw in de val te lokken, acteerde de dochter 'de sterren van de hemel'. „Heel frustrerend, want intussen ging ze gewoon door met roven. Nu stal ze geld uit de por temonnee, want de pinpasjes waren uiter aard geblokkeerd." Verbeten legde de dochter alles vast wat als bewijs kon dienen. Toen justitie, geholpen door camerabeelden van pintransacties en Verbeeks vasthoudendheid, een 'ronde zaak' leek te hebben, volgde aanhouding. Na de strafzaak ging de werkster, ook om dat ze nog enkele voorwaardelijke veroorde lingen had staan, anderhalf jaar naar een vrouwengevangenis. Van Beek vernam dat de dievegge later opnieuw toesloeg. Niet bij haar vader, want die overleed. Dat het verduisterde geld in rook opging - bij de hulp viel en valt niks te halen - vindt Van Beek het minst erg. „Maar ik wind me nóg op over haar doortraptheid. Ik vermoed zelfs dat ze mijn vader drogeer de, want hij lag soms tegen de avond nog op bed. Die kwestie heeft veel meer gekost dan geld. Het vrat me helemaal op." Van Beek huivert bij de gedachte aan de vergrijzing en de participatiesamenleving, waarin nog meer ouderen een beroep moe ten doen op anderen. „Ik waarschuw al mijn vrienden: zijn je ouders hulpbehoe vend, houd ze dan vooral in de gaten!" SIGNALEN TIPS HINTS ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Zaterdag 18 oktober 2014 Specialist in veelzijdigheid PAGINA 16 EN 17 Een wegwijjzer bij klachten PAGINA 18 EN 19 Geld &Werk foto Gettylmages ddende engel ijkt een dief door Yvonne Jansen Dochter gedupeerde oudere Op verzoek van de gedupeerde dochter is haar naam gefingeerd. Betalingsachterstanden. Geldgebrek. Weigeren informatie te geven over geldzaken. Ontbreken geld en/of spullen. Onverklaarbare geldopnames of kosten. Afsluiting van gas en elektra. Brieven van incassobureaus. Afwezigheid van bankafschrif ten of administratie. Bij vermoeden van financiële uitbuiting van een ouder per soon in je omgeving, kun je een melding en/of aangifte doen bij de politie. Die komt meestal pas in actie als er spra ke is van bewijs en documenta tie. Probeer die te verzamelen met het oog op strafrechtelijke en/of civiele vervolging. Bij voldoende aanleiding kan de kantonrechter een bewind voerder aanstellen voor de fi nanciële en administratieve za ken. Die moet jaarlijks verant woording afleggen. Lijkt een familielid de fout in te gaan, overweeg dan een fa- milieberaad, eventueel met een mediator erbij. 1 Bij het aantrekken van hulp voor een kwetsbaar persoon kan een Verklaring Omtrent Gedrag worden gevraagd. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15