Hulst verhoogt heffing op onroerend goed fors 8 Grote zorgen coalitiepartijen over financiële reserves van provincie 1 28 ZEEUWS-VLAANDEREN ZORGSAAM 66 Ondanks alles blijven we voor bedrijven één van de goedkoopste gemeenten Wethouders en raadsleden in actie in Terneuzen voor Voedselbank Interim-voorzitter: Landelijk is wei nig compassie met speciale positie van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Uitgebreide jubileumherdenking op en om 17 Oktoberplein Ijzend ij ke Ook in 2016 komt er verhoging met zes procent. Om de pijn te verzachten wordt de jaarlijkse stij ging van het rioolrecht aangepast van twaalf naar zes euro. „Huur ders krijgen ook die korting op het rioolrecht, maar die betalen geen ozb. Dus die hebben een voordeeltje", zegt wethouder Adri Totté (financiën). Voor bedrijfspanden stijgt de ozb met twaalf procent extra bovenop de gebruikelijke drie procent. Daarmee komt Hulst volgens Tot té in 2016 nog maar op het Zeeuw se gemiddelde van 2010. „Nu ho ren we voor de ozb voor bedrij ven bij de goedkoopste gemeen ten.". Hulst kort volgend jaar 7,5 pro cent op alle subsidies. De bouwle- ges worden verhoogd in een aan tal stappen. Ook de tarieven voor gemeentelijke parkeervergunnin- gen gaan omhoog. „We hebben tot en met 2018 een sluitende begroting", zegt Totté tevreden. „Terwijl we toch voor de opdracht stonden om voor vol gend jaar 2,5 miljoen euro te be zuinigen." Anderhalf miljoen daarvan is dit jaar overigens al meegenomen in de meerjarenra ming. Het gaat om bezuinigingen op onder meer onderwijsuitga ven, vormings- en ontwikkelings werk, collectief vervoer en subsi dies aan de bibliotheek en Den Dullaert. Om het ontbrekende miljoen bij een te krijgen wordt ook een ton bezuinigd op het peuterspeelzaal- werk. Totté: „Dat kan omdat het aantal peuters fors is teruggelo pen. De resterende twee ton op deze post willen we investeren in oprichting van startgroepen op de basisscholen voor kinderen vanaf 2,5 jaar." Verder wordt de post onvoorzien teruggebracht van 150.000 naar 100.000 euro, gokt de gemeente op 50.000 euro extra uit grondver- koop en wordt een ton bespaard door-minder mensen van buiten in te huren. Ondanks de noodzakelijke bezui nigingen is er volgend jaar toch wat ruimte om wensen uit het col legeprogramma te realiseren. Er komt eau potje met 25.000 euro voor initiatieven uit dorps- en wijkraden, het gratis vervoer voor 65-plussers blijft en dat geldt ook voor de maatschappelijke stages. Verder wordt er geïnvesteerd in de renovatie van de riolering van de Geslechtendijk en Hoofdstraat in Sint Jansteen (1,2 miljoen euro) en de reconstructie van het kruis punt Koolstraat/Zoutestraat/ Gla- cisweg en omgeving in Hulst (2,6 miljoen euro). De actie wordt gevoerd door wet houders en raadsleden van Ter neuzen, van 8.00 tot 12.00 uur. De spullen worden om 13.00 uur bij de Voedselbank afgeleverd. CDA- raadslid Jos van Ginneken, vrijwil liger bij de Voedselbank, en Ernst Jonker (GroenLinks) hebben het initiatief genomen tot de actie. Die vindt niet voor niets vandaag plaats, want het is Wereldarmoe- dedag. TERNEUZEN - „We gaan ons uiter ste best doen de zorg op een kwa litatief hoog niveau te houden." Maarten Rutgers, interim-voorzit ter van zorginstelling ZorgSaam, zegt het vrijdag met enige nadruk in zijn stem. Zojuist heeft de grootste werkge ver van Zeeuws-Vlaanderen be kendgemaakt dat niet minder dan 288 voltijdarbeidsplaatsen zullen verdwijnen; 181 in de ziekenhuis organisatie en 107 in de thuis- en ouderenzorg. Heel ZorgSaam (zie kenhuis-, thuis- en ouderenzorg en ambulancedienst) telt ruim 1900 voltijdbanen, die door zo'n 3000 mensen worden 'bezet'. Voor elke twintig medewerkers wacht er drie ontslag. „Maar niet iedereen in een ziekenhuis is be trokken bij de directe zorg", stelt Rutgers. „Ons plan van aanpak is erop gericht zoveel mogelijk handen aan het bed te sparen. En we moeten efficiënter gaan wer ken." Rutgers volgde op 7 oktober Paul Rademacher op, in principe voor een halfjaar. Rademacher was ruim twintig jaar aan ZorgSaam verbonden. Hij moest weg van de raad van toezicht, omdat 'de huidi ge marktomstandigheden vragen om een voorzitter met een ander profiel'. Nog geen twee weken na de be noeming van Rutgers ligt er al een ingrijpend plan van aanpak, dat op jaarbasis een besparing moet opleveren van 17,5 miljoen euro; ruim 12 miljoen euro op de ziekenhuisorganisatie en 5 mil joen euro in de thuis- en ouderen zorg. „Het plan stond al groten deels in de steigers", verklaart Rutgers. Hij maakt zijn rol niet kleiner of groter dan die is. Het bedrag dat moet worden be spaard, is veel hoger dan eerder was aangegeven; in de zomer was nog sprake van 5,7 miljoen. De fi nanciële situatie van het zieken huis is sindsdien verslechterd. „En met name de ouderenzorg bleef toen nog buiten beeld", ver klaart Rutgers. „Terwijl de over heid sindsdien wel de toelatingsei sen voor opname van ouderen heeft aangescherpt." ZorgSaam dacht lange tijd ook extra geld (twee miljoen euro per jaar) te kunnen krijgen, omdat het een volwaardig ziekenhuis in de benen moet houden in een dunbevolkt gebied. Dat brengt extra kosten met zich mee. Maar, geeft Rutgers aan, 'in landelijke re gels wordt daar geen rekening mee gehouden'. „Wij zijn daarin afhankelijk van de Nationale Zorg autoriteit en die heeft weinig com passie met de speciale situatie van ZorgSaam." De forse ingrepen in de organisa tie zijn nodig om de exploitatie van ZorgSaam weer gezond te ma ken, aldus Rutgers. Over de in houd van een sociaal plan voor de mensen die worden ontslagen, wil hij nog niets zeggen. „We moeten daarover nog praten met de vakbonden." ZorgSaam heeft, dankzij een hele reeks goede ja ren, een behoorlijk eigen vermo gen. Tot 1 januari loopt nog een sociaal plan. Sandra Dieleman, voorzitter van de ondernemingsraad, weet dat daarin staat dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. „Dat is dus achterhaald." Het was alom bekend dat ZorgSaam in zwaar weer zat. „Maar zo'n grote klap hadden we niet verwacht", laat Dieleman we ten. „Van de andere kant, nie mand wil ook dat er alweer snel een volgende reorganisatie nodig is." De OR moet nog advies uit brengen, binnen zes weken. Diele man: „Zonodig nemen we meer tijd. Het is niet niks." L Yves Deschamps, lid van het Be vrijdingscomité 17 Oktober IJzen- dijke, en wethouder Chris van de Vijver leggen een krans. Daarna leggen ook dorpelingen die een fa milielid in de oorlog verloren, een krans of bloemen, worden twee gedichten voorgelezen en decla meren basisscholieren de namen van gesneuvelde IJzendijkenaren en gevallen Canadese bevrijders. Deschamps nodigt de herdenkers vervolgens uit om met hem mee te gaan naar de gymzaal achter Eetcafé Hofzicht. Daar houdt hij "een lezing over de opmars van de Canadezen, na de landing in Nor- mandië, tot aan IJzendijke. Na de lezing wordt een tentoon stelling in het zaaltje van Hof- zicht geopend door Herman Ha- melijnk, die de oorlog als klein jo chie zelf nog meemaakte. Op de tentoonstelling, die zater dag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur geopend is, zijn onder meer uniformen van Duitsers en gealli eerden te zien, evenals zendappa ratuur, munitie, bomscherven en tal van bodemvondsten. De spul len zijn vooral afkomstig uit de oorlogsmusea in Oostburg en het Belgische Adegem. WD-fractievoorzitter Kees Bie- rens herhaalde vrijdag in de com- misie financiën zijn pleidooi voor een nieuwe takendiscussie. Daar voor moeten nog deze Statenpe- riode de voorbereidingen worden getroffen, vindt hij, zodat het nieuwe bestuur daar na de verkie zingen van 18 maart voortvarend mee aan de slag kan. Dat is nodig om financiële ruimte te creëeren waarmee de provincie kan inspe len op buitenkansjes die zich zou den kunnen aandienen. Met de nu snel slinkende buffer is die ruimte er nauwelijks meer, aldus de WD. Bierens: „We geven jaar lijks meer uit dan er binnenkomt. Die gaten worden gedicht uit de algemene reserve, die daardoor stevig slinkt." De PvdA is daarnaast ongerust over de snel oplopende schuld van de provincie, vooral gezien in het licht van financiële risico's waar in de begroting aan voorbij wordt gegaan. „Om er maar één te noemen: de saneringskosten van Thermphos pakken mogelijk hoger uit dan ingeschat en dat is niet als risico opgenomen", wierp Frank van Oorschot CDA-gedepu- teerde Kees van Beveren voor de voeten. PW, D66 en CU lieten in de commissie een soortgelijk ge luid horen. -Van Beveren erkende dat het toekomstperspectief voor nieuwe investeringen 'niet al te gunstig is'. Maar hij benadrukte dat de vereiste weerstandscapaci teit van de provincie om grote te genvallers te kunnen opvangen voldoet aan de normen. door Eugène Verstraeten HULST - De gemeente Hulst ont komt volgend jaar niet aan een be lastingverhoging om de korting op de uitkering van het Rijk te kunnen opvangen. De onroerendezaakbe- lasting (ozb) steeg in Hulst jaren lang trendmatig met drie procent, maar er moet nu drie procent extra bovenop. Adri Totté, wethouder financiën TERNEUZEN - Wilt u wat extra's ko pen voor de mensen van de Voed selbank Zeeuws-Vlaanderen? Klan ten van de Albert Heijn in Sas van Gent en Terneuzen, winkelcentrum Zuidpolder, en de twee Jumbo-su permarkten in Terneuzen krijgen vandaag, zaterdag, die vraag voor geschoteld. Klap veel groter dan verwacht door Harmen van der Werf I Maarten Rutgers, interim-voorzitter raad van bestuur van ZorgSaam. IJZENDIJKE - IJzendijke viert van daag (zaterdag) en morgen de ze ventigste verjaardag van de bevrij ding. De festiviteiten beginnen om 10.00 uur met een plechtige her denking op het 17 Oktoberplein. door Marcel Modde MIDDELBURG - De coalitiepartijen WD, PvdA en SGP in de Zeeuwse Staten maken zich zorgen over de financiële reservepositie van de provincie. Die keldert van ruim 46 miljoen dit jaar naar een krappe 17 miljoen in 2018, ver onder de afge sproken bodem van 25 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 148