ZEEUWS-VLAANDEREN Hond Automobilist omgekomen Museum in Axel opent 15 januari almanak Ondernemer Bram Legrand hekelt hoge belastingdruk na landelijke vergelijking; te kort door de bocht, reageert wethouder. Ja-woord in spijkerbroek is populair Cruijffs vervaagde debuut TERNEUZEN - De gemeente Temeu zen is één van de duurste gemeen ten in Nederland voor bedrijven, zo niet de duurste. Bram Legrand, ondernemer en oud-voorzitter van de binnenstadsondernemers club Bizzy, is tot die voor hem ver bijsterende conclusie gekomen na onderzoek. Legrand presenteerde deze week in de Terneuzense raadscommis sie bestuur en middelen zijn be vindingen. Die liegen er niet om. Hij had van verschillende gemeen ten in Nederland de tarieven voor de onroerendezaakbelasting (ozb) op een rijtje gezet. Op internet vond hij de gegevens in openbare begrotingen. Terneuzen heft in totaal ruim vijf tien miljoen euro aan onroerende zaakbelasting, had Legrand uit de ontwerp-begroting 2015 van Ter- neuzen gehaald. Woningeigena ren betalen daarvan 6,4 miljoen euro, eigenaren van bedrijven 4,8 miljoen euro en gebruikers van bedrijven ruim 3,9 miljoen. De grootste inkomstenbron van de gemeente is overigens altijd nog het gemeentefonds, dat door de rijksoverheid wordt gevoed. Zulke grote getallen aan wat er aan onroerendezaakbelasting bin nenkomt, zeggen niet zoveel. Het gaat er, volgens Legrand, om hoe hoog de belastingdruk per onder neming is. En dan blijkt dat Ter- neuzen per één miljoen onroeren- dezaak-waarde 4600 euro ozb heft. In veel andere gemeenten lig gen die bedragen aanzienlijk la ger, aldus Legrand. Hij noemde Goes (ruim 700 euro lager), Breda (ruim 1500 euro), Harlingen (620 euro), Maassluis (830 euro), Har derwijk (500 euro) en Wassenaar (1125 euro). Terneuzen kent veel grote bedrij ven, zoals chemieconcern Dow en kunstmestproducent Yara, die veel ozb betalen, maar dat kan nooit de reden zijn dat Terneuzen zo uit de pas lijkt te lopen, stelt Legrand. Zijn conclusie: „Het mid den- en kleinbedrijf is de melk koe van de gemeente Terneuzen. Zo'n hoge belastingdruk leidt tot leegstand, verloedering en ook verlies van werkgelegenheid." WD-fractievolger George Meij vond de door Legrand gemaakte vergelijking niet helemaal eerlijk. Hoeveel ozb bewoners en bedrij ven betalen, hangt af van de waar de van hun bezit. En in Terneu zen liggen de onroerendgoedprij- zen nu eenmaal (veel) lager dan elders in Nederland. Wethouder Frank van Hulle zat er wel mee. Wat betreft belasting druk voor bewoners is Terneuzen landelijk de op 83 na goedkoopste gemeente (van de ongeveer vier honderd). Terneuzen scoort daar mee dus niet slecht. Voor bedrij ven bestaat zo'n landelijke verge lijking niet. Van Hulle: „Maar het is te kort door de bocht om alleen naar de ozb te kijken. Het gaat er bijvoorbeeld ook om hoe wij be drijven faciliteren." VERKEERSONGEVAL AXEL - Het is later dan verwacht, maar donderdag 15 januari gaat het echt gebeuren. Het gloednieu we museum Het Warenhuis in Axel opent de deuren. Vrijwilli gers krijgen dan even de tijd om proef te draaien. De officiële ope ning is zaterdag 27 maart, maakte wethouder Frank Deij deze week bekend. Het Warenhuis is de op volger van streekmuseum Land van Axel, in een zeer eigentijds jasje. Een tweede nieuw en groot museum in Terneuzen, het Indus trieel Museum Zeeland in Sas van Gent, opent zaterdag 17 januari. Iedere maandag wordt in deze krant melding gemaakt van de avonturen van verslaggevers die een wandelingetje maken met een hond uit het dierenasiel. De ene keer is het een Duitse herder, de andere keer een terriër, maar meestal zijn het Vubara's ofwel hon den van het type vuïlnisbakkenras. Op de site van de opvangcentra worden honden en katten aangepre zen. Dat gebeurt op een vlotte wij ze, compleet met welgemeende ad viezen voor het 'gebruik' van het huisdier, dat vaak smartelijk aan z'n lot is overgelaten. Eén van de teksten: „Als deze hond alleen thuis wordt achtergelaten, moet hij goed worden begeleid!" ZATERDAG 18 oktober 2014 25 Temeuzen duur voor bedrijven door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURC - Op de provinciale weg N253 van Oostburg richting Sluis, is bij Oostburg gistermiddag even voor één uur een 59-jarige automobilist uit het Belgische Adegem om het leven gekomen. De bestuurder van de personenauto (links in de berm), die richting Oostburg reed, kwam frontaal in botsing met een vrachtwagen. Hij was door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terechtgekomen. De weg tus sen Oostburg en Draaibrug was voor politieonderzoek eni ge uren afgesloten. Het verkeer kon over de parallelweg rijden. De vrachtwagen werd bestuurd door 46-jarige Oost-Souburger. Hij bleef ongedeerd, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 145