liefde en verlangen Zulle me a.Of wachte me nog...? kV STREEKTAAL CULTUUR 37 Lezing over rituelen van Etrusken Kleine Anna daagt lange oom uit Het plan is om Hendrika Ghijsen postuum te eren. Zij is samenstelster van het Zeeuwse dialec ten woordenboek. li DOMBURG - Taal herbergt de ziel van een volk. Met die uitsmijter verklaart Engel Reinhoudt het be lang van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, dat vijftig jaar geleden werd afgerond door Hen drika Ghijsen. „Ze zeggen altijd dat dit woorden boek een uniek boek is, maar als je het gaat gebruiken, zoals ik vaak doe voor mijn artikelen, dan krijgt uniciteit een nieuwe beteke nis." Reinhoudt is de coördinator van dit (crowdfundings)plan. Hij is een man van de Zeeuwse dialec ten en een van de schrijvers in de ze krant van de rubriek Streek taal. Hij liet zich een keer ontval len dat Hendrika Ghijsen voor haar werk een standbeeld ver dient. „En daar kreeg ik zoveel leu ke reacties op, dat we er serieus werk van zijn gaan maken." De actie 'Word Beeldgenoot' werd opgezet. De kosten van het beeld zijn 24.000 euro. Enkele fondsen hebben al 10.000 euro ge doneerd. De initiatiefnemers ho pen het resterende bedrag via crowdfunding te krijgen. Me- vrouw Ghijsen (Middelburg, 22 november 1884 - 25 maart 1976) verzamelde 35 jaar lang Zeeuwse woorden, uitdrukkingen en gezeg des voor het woordenboek. „Veel mensen hebben jarenlang lijstjes met woorden aangedragen. Ze was de ziel van de Zeeuwse Vere niging voor Dialectonderzoek, die in 1929 was opgericht." Reinhoudt weet het zeker, wat Gerard Smallegange voor de Zeeuwse geschiedenis van de boe renerven is, is Hendrika Ghijsen voor de Zeeuwse taal. „Ik heb niet zo lang geleden via Marktplaats een boekje van Hendrika Ghijsen bemachtigd, dat niet meer in de winkels te koop is. Ik ben blij met haar levensbeschrijving." Mevrouw Ghijsen heeft aan de Leidse universiteit Letteren gestu deerd. Ze groeide op in de Gort straat in Middelburg in het pand dat nog steeds Baron Chassé heet. En de familie was vanaf 1905 ook in het bezit van een zomerhuis aan de Westraat in Domburg. En dat is haar woonhuis geworden. „We willen het standbeeld op de Boulevard van Schagen plaatsen in Domburg of tegenover haar woonhuis. Voor een plaatsje op de boulevard hebben we nog wel een vergunning nodig van het wa terschap en/of Rijkswaterstaat." Het woordenboek is vier keer her drukt. De laatste keer in 1977. „Er wordt gewerkt aan een digitale uitgave. De letters A en B zijn te vinden op www.woordenbank. be. Het is een Belgisch initiatief, omdat dit boek combineert met woordenboeken uit Vlaanderen." middelburg - In de Zeeuwse bibli otheek wordt vrijdag 24 oktober een lezing gehouden over ritue len van de Etrusken. De organisa tie is in handen van Dante Ali- ghieri Zeeland. De lezing begint om 20.00 uur. Elk jaar probeert de vereninging 6 lezingen te organi seren, die altijd een relatie met Ita lië hebben. Deze gaan over kunst, cultuur, literatuur of er wordt een toeristisch onderwerp gekozen. Spreker dit keer is Bouke van der Meer. Rituelen waren in de oud heid hét sociale bindmiddel bij uitstek, door middel van herha ling, herdenking en vertoon. Toe gang lezing niet-leden 5 euro. MIDDELBURG - Cinema Middel burg vertoont van maandag 20 tot en met vrijdag 24 oktober dage lijks om 14.00 uur de Zweedse kinderfilm Kleine Anna en Lange Oom. De film bestaat uit zes ver haaltjes over de avonturen van An na. Kleine Anne is twee turven hoog en is goede vrienden met haar lange oom. Dat hij lang is, wil niet zeggen dat hij extra sterk is, of dapperder dan anderen. Soms moet Anna hem dingen le ren of uitdagen om samen op avontuur te gaan. Muziek maken zat in de familie. Behalve opa's en ooms waren ook vader en moeder muzikant. Pa toerde in de jaren zestig met een Franse popgroep en ma bracht het met de eerste Engelse girl- group zelfs tot support act van The Beatles. Gregory verhuisde als tiener met zijn moeder vanuit Londen naar San Diego in de VS. Daar ontstond zijn drang de mu ziek uit de eerste helft van de vori ge eeuw weer tot leven te breng en. Met zijn debuutalbum Love Made Me Drunk in 1999 zette hij de toon. Een mengeling van wee moed, fraaie melodieën die hij schijnbaar achteloos uit zijn mouw schudde en vooral intrige rende teksten over liefde, verlan gen en schoonheid. Met zijn breekbare stem bracht hij een fan tasiewereld tot leven en tilde een verleden naar het heden. Een sin ger-songwriter die met subtiele begeleiding en arrangementen de luisteraar in zijn droomwereld wist te loodsen. Dat doet hij in middels met verve op zo'n 20 al bums met sprekende titels en mooi vormgegeven bijbehorende hoezen. De Ierse roots van één van zijn opa's inspireerden hem voor zijn laatste, dit jaar verschenen album One Way Journey Home. Gregory Page grijpt terug op een verleden met het interpreteren van origine le songs en eigen werk. Zijn hang naar mooie melodieën past in die traditie en Page kan er de glans aan geven die daarvoor nodig is. Het is een vee gestel de vraehe in onze kringen. En dan haet het over het nie geringe pro bleem van de anschaf van een fiets mee ondersteuning! En de mêningen bin sterk verdeêld a'k zö m'n oren te luusteren leie op versites en middegen da'k mag vertelle bie ANBO's of vrouwe clubs. De ohe anschafpries en vo- ral de gevaerlijk ohe snelheid die ze noe kunne ontwikkele staen te genover het gemak en het langer mobiel weze. En vö echtpaeren oordt er ook nog es beweerd: „As d'n enen d'r eên eit in de meeste gevallen de vrouwe, a be geef ik me noe op glad ies..) dan moe d'n anderen volge, anders is 't niks waerd." Noe is mien vrou we d'r fiets verslete en die van mien nog redelijk goed en dienk ik bovendien da'k er nog niet an toe bin. Dus wou ik hraog wete of 't echt 'niks waerd' is. Een goeie kennis van ons is in de gezegende omstandigheden, da z'n vrouwe 'steun' kriegt en ie nog 'naturel' meetrapt. Mee dat paer bin me een dagje he fletse. Drie 'gewone' en eên mee 'nooit mi de wind te gen!' Nou, ik kan julder zeie, dao je echt nie 't gevoel oef te kriehen da jie een wielrenner hore bin. 'Zie' ree, op de eco-stand, nie hin derlijk ard en ze ao zelf ook nie 't gevoel, da ze drie 'blokken' an d'r beên ao. Dus mannen en mis schien ook wè een paer vrouwen) het kan; d'n énen mee en d'n an deren zonder. En 't is vö aolebei een gezonde bezigheid, wibie d'n énen wè meer moe douwe dan d'n anderen. Afzie is nie nodig. Hröter is misschien 't probleem Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaai van de snelheid die je ongemerkt kan ebbe en bie 't ouwer oren ge- vaerlijke vurmen an kan neme, of je noe op een 'gemakfiets' riedt of alléén op bênenkracht in 't ver keer zit. Mé di ebb'ik nog een eêl nuttige anwiezing vö. Bie toeval ondekte me op die fietstocht mee dat eerder genoemde echtpaer ies bijzonders. Me waere in het vö ons êlemaele onbekende Koe wacht begonne ons fletse hraog in een onbekend gebied). Het frietkot stoeng di nest een gren- spaele en in 't grenscafé wist je nie wi of je je blaeze leegmaekte in Nederland of in België! Mè 't is een mooie plekke as startpunt om 't grensgebied mee onze zuderbu- ren te verkennen. Me kwaeme di in een klein plekje, Klein Sinaai, toch terecht bie de 'grot van onze lieve vrouwe van de fietsers', vlak achter 't kerkof...! Een grot om 'O.L.V.' te vraehen je te bescher men op aol je fietstochten. Ze be schermt joeng ert oud, wielren ners en senioren, huus en recrea tieve fietsers. Het staet er nog nie bie, mè ze is t'r vast ook vö 'e-bi- kers'. Een paer beroemde Bel gische wielrenners (ik las de nae- me van Philippe Gilbert) ebbe, dienkelijks uut dankbaerheid, ul- dere kampioenstrui geschoenke an onze lieve vrouwe. In een vitri nekasje laehe ze nest de grot te proenken. Me ebbe d'r, mee z'n vieren, een stuitje eêl stilletjes gezete en Ma ria angekeke.De grot was ge bouwd van sténen en... kasseien! Ik ao zelf het gevoel da ze ons ook zag en even lachte, mè dat weet ik nie zeker! Toch hienge me verder mee de gedachte da me hin ge- vaer mi te vrêzen aode. En zonder ongelukken kwaeme me trug in Koewacht. Zelfs hin ketting was t'r afgelope...! Zö'n bezoekje an die grot kan'k iedereên anraoie...! En 't is ook nog hoekoper dan het betaelen van een verzekeringe 'pech onderweg vö fietsers' bie de ANWB. (Bekiek de foto's mè es, die je bie m'n 'praot-versie' op de computer kan zie). ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Hendrika Ghijsen geëerd door Edith Ramakers Mevrouw Hendrika Ghijsen, als tachtigjarige nog steeds aan het werk aan de Zeeuwse taal. Info over de (crowdfundings) actie: www.zeeuws-woordenboek.nl In ruil voor een donatie staan ook giften. Cinema Middelburg, alle leeftijden, duur: 45 minuten. door René de Dreu MIDDELBURG - Bij een ideale wereld klinkt voor Gregory Page (Londen, 1963) de populaire muziek uit ver vlogen tijden. Stemmen, klanken en melodieën die hij als kind bij zijn opa's via 78-toeren platen rijke lijk kreeg te horen, legt hij al 15 jaar vast in zijn eigen muziek. Gregory Page Kloveniersdoelen Mid delburg, morgen aanvang 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 141