'Steeds meer mensen in geldnood' Bouwproductie daalt fors door late bouwvak 66 Naarmate de wet dichterbij komt, zullen veel bedrijven gaan rekenen 66 Werkgevers die op een goedkope manier van hun mensen afwillen, hebben het mis ECONOMIE 13 Vergoeding bij ontslag fiks lager Vakbond CNV en arbeidsjuristen vrezen dat bedrijven ontslagrondes uitstellen. Na 1 juli kosten ontslagen minder geld. door Wilko Voordouw UTRECHT - De vakbond CNV vreest dat er na juli 2015 'veel massaontslagen komen, zoals dit jaar bij Philip Morris in Bergen op Zoom'. Grote bedrijven zouden, om minder geld kwijt te zijn aan dure ontslagvergoedingen, wach ten met reorganisaties tot de in werkingtreding van de Wet Werk en Zekerheid. „Wij geven alvast een schot voor de boeg", zegt vicevoorzitter Piet Fortuin van CNV Vakmensen. „Werkgevers die denken dat ze vanaf 1 juli 2015 op een goedkope Door de nieuwe Wet Werk en Ze kerheid krijgen meer mensen recht op een ontslagvergoeding, die na 1 juli 2015 transitievergoe ding zal heten. Het geld is be doeld als 'compensatie bij ont slag', zoals minister Asscher woensdag nog benadrukte. Maar de maximale som van 75.000 euro of een jaarsalaris is vooral be stemd om de transitie naar een nieuwe baan mogelijk te maken. De vergoeding is veel lager dan de huidige kantonrechtersformu- le. Via de website transitievergoe- ding.nl kan men grofweg bereke nen hoe hoog de vergoeding kan zijn. Een rekenvoorbeeld: Een werknemer met een inkomen van 3000 euro bruto, die 54 jaar oud is en die na 20 jaar wordt ont slagen heeft via de kantonrech- tersformule recht op een bruto vergoeding van bijna 94.000 euro. De transitievergoeding die na 1 juli 2015 geldt, komt uit rond 33.500 euro bruto. manier van hun werknemers af kunnen, hebben het mis. Ze moe ten zich niet rijk rekenen.' Ook Stefan Sagel, advocaat en hoogleraar arbeidsrecht, en Pascal Besselink, senior jurist arbeids- en pensioenrecht bij juridisch dienstverlener DAS, vermoeden dat grote ondernemingen ontsla gen uitstellen tot na 1 juli 2015. „We krijgen bij DAS de laatste tijd veel vragen van met name gro tere bedrijven", zegt Besselink. „Grote bedrijven oriënteren zich op de vraag of ze binnenkort per soneel moeten ontslaan. Ze vra gen zich af of ze niet beter kun nen wachten tot volgend jaar juli. Dat kan veel goedkoper uitko men, omdat er dan geen ontslag vergoeding meer betaald hoeft te worden via de kantonrechtersfor- mule, maar een veel lagere transi tievergoeding." Om welke bedrijven het gaat, kun nen zowel vakbondsvoorman For tuin als de beide arbeidsjuristen niet zeggen. Maar ze stellen wel dat het niet gaat om een enkele uitzondering. Besselink: „Nu zijn het nog vra gen van bedrijven die goed op de hoogte zijn van de komende wets wijziging, maar ik verwacht dat, naarmate de ingangsdatum van de wet dichterbij komt, veel be drijven zullen gaan rekenen en dat ze de ontslagen enkele maan den uitstellen." Op grond van de nieuwe wet heb ben werknemers straks bij ont slag recht op een transitievergoe ding van maximaal 75.000 euro, of één jaarsalaris als de werkne mer meer verdient dan 75.000 eu ro. Hoogleraar Sagel voegt daar aan toe dat de rechter, bovenop de transitievergoeding, nog een 'billijke vergoeding' kan toeken nen als hij een ontslag onredelijk vindt. Sagel voorspelt dan ook een overgangsperiode van 'enkele ja ren' met taaie juridische gevech ten, omdat er 'veel ruimte en on zekerheid zit' in de nieuwe wet. Beide arbeidsjuristen verwachten dat vakbonden bij onderhandelin gen over een sociaal plan meer zullen eisen dan de transitiever goeding. „Na verloop van tijd zal de praktijk zich naar de wet voe gen", aldus Besselink. Dat schrijft het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Ni bud) in een gisteren verschenen rapport. „We staan te dweilen ter wijl de kraan openstaat", waar schuwt het Nibud. Volgens het instituut wordt het de consument te moeilijk ge maakt om juiste keuzes te maken. Dat bijvoorbeeld toeslagen voor huur vooraf moeten worden aan gevraagd, werkt schulden in de hand. De problemen worden ook vergroot door het vergeten uit te checken in het openbaar vervoer, of doordat te makkelijk kan wor den gekocht met een creditcard, waardoor mensen honderden eu ro's rood komen te staan. De samenleving is volgens bereke ningen van het Nibud al gauw 100.000 euro kwijt aan één huis houden dat ernstige financiële problemen heeft Dat geld gaat zit ten in afschrijvingen, hulpverle ning, verzuim- en ziektekosten, verloren arbeidsuren, uitkeringen en huisuitzettingen. Volgens het Nibud kampen in middels 1,1 miljoen Nederlanders met ernstige betalingsachterstan den. De komende tijd wil het in stituut bedrijven en instellingen voorlichten over hoe zij geldpro blemen minder in de hand wer ken. Een voorbeeld is hoe de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) via zijn website studieleningen laat aanvragen. Tot voor kort kreeg je standaard het maximum te lenen bedrag te zien, dat je zelf kon ver lagen. Volgens het Nibud kozen studenten hierdoor eerder voor het maximale leenbedrag. Nu staat dit standaard op nul, waar door minder wordt geleend. DEN HAAG - De bouwproductie is in augustus van dit jaar plotseling sterk teruggevallen. Er werd 9,6 procent minder geproduceerd dan in dezelfde maand een jaar eer der, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In juli groeide de activiteit in de bouw nog, met 2,9 procent. Madeline Buijs, sectoreconome Bouw bij ABN Amro, stelt dat de knik niet helemaal onverwacht kwam. „Ook de maandcijfers voor bouwmaterialen en hout, die al tijd een paar dagen eerder komen, waren iets minder. Maar de da ling is wel sterker dan verwacht." Een van de oorzaken voor de da ling is volgens Buijs de timing van de bouwvak, die dit jaar iets later viel dan vorig jaar. „Daar door waren er minder werkdagen dan vorig jaar, en is de productie dus ook lager." Als de cijfers over een iets langere periode worden bekeken, is de trend nog wel licht positief, on danks de matige augustusmaand. „De eerste acht maanden bij el kaar opgeteld werd er 2,4 procent meer geproduceerd dan in dezelf de periode van 2013. Dus er is wel wat herstel. Maar het is nog niet erg robuust." ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 'Grote ondernemingen stellen ontslagen uit tot na juli 2015' Pascal Besselink, arbeidsjurist Piet Fortuin, CNV Vakmensen De CNV vreest dat er na de wetswijziging op 1 juli veel massaontslagen komen, zoals dit jaar bij Philip Morris in Bergen op Zoom. foto Joyce van Belkom/HH UTRECHT - Overheid en bedrijfsle ven kunnen miljoenen besparen als ze meer oog hebben voor het finan cieel gedrag van consumenten. Steeds meer huishoudens kampen met geldproblemen en dat kost de samenleving onnodig veel geld. Volgens het Nibud kampen inmiddels 1,1 miljoen Nederlanders met ernstige betalingsachterstanden door Sander van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13