Berg plastic zakken van Borsele naar Goes Mark Faasse pleit voor halvering CDA wil The Passion prijs Noord-Bevelandse bouwkavels naar Goes halen BEVELANDEN en THOLEN 31 80% Verbouwingsuitverkoop Bad kameru itverkooo. n I De expositie 'Na de missie: de kunst van het verwerken' in Domburg en Westkapelle toont kunst oorlogsveteranen. WESTKAPELLE - „Een kind is mooi. Onschuldig vaak. Maar een kind in een oorlogsgebied kan ook le lijk zijn. Gevaarlijk. Onvoorspel baar. Een handgranaat in z'n zak hebben." Kapitein Stef Fridael (57), inmiddels oud-militair, staat bij zijn schilderij Beautiful War- child. Het werk maakt deel uit van de dubbelexpositie 'Na de missie: De kunst van het verwerken'. Het werk toont een jongen. Don kere ogen, kleurrijke achtergrond. Hij houdt een blanco geweer vast. „Zonder geweer is het een mooi kind, met geweer is hij lelijk. Ge vaarlijk. Als militair zeg ik dan 'uit de buurt blijven'. Ie weet niet wat 'ie in z'n zak heeft. Het kan in derdaad een handgranaat zijn. Dan ben je dus te laat." Fridael opereerde in Kosovo en Af ghanistan. Hij begon zijn legercar rière als zeventienjarige. Ook bijna een jongen nog. Nu is hij met 'functioneel leeftijdsverlof zoals hij glimlachend zegt. Inmid dels fulltime kunstenaar. „Ik heb altijd geschilderd. Maar ik was in de eerste plaats militair en daarna kunstenaar. Nu ben in de eerste plaats kunstenaar. Lachend: „Maar..., militair blijf je altijd." Na terugkeer van zijn laatste mis sie, kampte de militair met herin neringen. De donkere ervaringen bleven. „Iedere nacht nachtmer ries. Alleen nog maar kunnen sla pen met licht aan. Het was niet meer normaal. Zeker niet voor mijn vrouw en kinderen. Ik heb vrij snel hulp gezocht. Dat heeft gelukkig goed uitgepakt. Maar niet iedereen kan of wil dat. Via mijn kunst kon ik heel veel kwijt. Ik kan er nu over praten, maar er zijn veteranen die dat nog steeds niet kunnen." De Stichting Veteranen Kunst heeft tentoonstellingen georgani seerd in Domburg en Westkapel le (waar het werk van Fridael te zien is). Het platform is voor vete ranen van alle leeftijden en alle onderdelen van de krijgsmacht. Ook de nog actief dienende mili tair (m/v) met missie-ervaring. In bijvoorbeeld Kosovo, Irak Liba non. Of Nieuw Guinea, Korea of Israël. De kunst die zij maken is soms de enige mogelijkheid om te ver halen over hun ervaringen of trau ma's. om eens kijken in onze showroom goedkoper? De inwoners kregen onlangs van de gemeente een aantal plastic zakken om het afval in te stop pen. Het gaat om een proef. Voor deze drie dorpen is gekozen, om dat die een goede afspiegeling zijn van alle dorpen in Borsele. Borsele doet de proef omdat mo- menteel te veel plastic afval in de grijze container verdwijnt. De ge vulde zakken worden huis-aan- huis opgehaald. De inwoners van deze drie dorpen hoeven dus niet naar de plastic afvalcontainer te lopen. Die is ook gedurende de proef afgesloten. Bij de tweehonderd inwoners van Baarland werden deze week 198 zakken opgehaald. In Nisse boden de 209 inwoners 193 zakken aan en in Ovezande met 425 inwoners stopte de teller op 358 gevulde zakken. Wethouder Kees Weststrate vond het gisteren nog te vroeg om con clusies te trekken maar het resul taat van de eerste ophaalronde stemde hejn meer dan tevreden. „Dit laat zien dat de inwoners met het scheiden van afval bezig zijn. Dat geeft mij een goed ge voel." Of de mensen het zelf brengen van plastic afval naar de speciale container dus eigenlijk te veel moeite vinden, vindt Weststrate een te snelle conclusie. „We zet ten niet voor niets zo'n proef op. Over een half jaar weten we meer." De wethouder vond het resultaat van de eerste ophaalronde wel meer dan verwacht. „Wat dat be treft zijn de eerste resultaten zeer positief." Noord-Beveland heeft te weinig aantrekkingskracht voor kopers en investeerders, stelt hij. Faasse kwam met 'zijn stokpaardje'zo als Ellen van der Klooster (PvdA) glimlachend opmerkte, tijdens de bespreking van het nieuwe grond beleid en de grondprijzennota die de gemeente wil voeren. De tij den zijn veranderd, daar hoort aangepast beleid bij, vindt het col lege. Dat liet zich uitgebreid advi seren. Eerst door Deloitte Real Estate, dat adviseerde pas op de plaats te maken met aankoopbe leid. De gemeente "heeft alle grond al in bezit voor de plannen die ze nog wil verwezenlijken: voor de Kortgeense wijk Stadspol- der, voor de waterwoonwijk aan de haven Kamperland en bedrij venterrein het Rip. Donderdag presenteerde Akro Consult de grondprijzen en de uitgangspun ten voor die prijsbepalingen. Woonkavels kosten tussen 130 (so ciale huur) en 219 euro per vier kante meter, plus of min 10 pro cent naar gelang de ligging. Be- drijfsgrond kost tussen de 70 en 100 euro per vierkante meter. Goes rekent voor bedrijfsgrond 60 tot 124 euro, Veere 91 euro. Maar in die gemeenten wordt ver kocht, op Noord-Beveland nauwe lijks, bekritiseerde Faasse de prijs stelling. Die is volgens hem niet 'marktconform'. Kom maar met een voorstel, nodigde burgemees ter Henny van Kooten Faasse uit. De besluiten over de nota's wor den op 30 oktober genomen. De partij is van mening dat Goes over de faciliteiten beschikt en dat het goed zou zijn voor de uit straling en promotie van Goes, schrijft het CDA aan burgemees ter en wethouders. De fractie zou graag onderzocht zien of 'de kracht van de samenleving hierin een rol kan spelen' en daarom wil het CDA weten of het college be reid is in gesprek te gaan met ker ken en bedrijfsleven over de mo gelijkheden van eventuele geza menlijke bijdrage en inzet om de komst van The Passion naar Goes mogelijk te maken. „Uit evene menten die hebben plaatsgevon den rondom het themajaar blijkt dat inwoners, burgers, instellin gen en bedrijfsleven in de ge meente Goes, door samen te wer ken in staat zijn om mooie evene menten plaats te laten vinden", al dus de christen-democraten. Overigens heeft de EO eerder aan gegeven dat in Zeeland alleen Vlissingen geschikt werd geacht. ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Kortingen tot Militair verhaalt missie in beelden door Annemarie Zevenbergen Na de Missie: de kunst van het verwer ken: Polderhuis Westkapelle t/m 30 december. Gemeentehuis Domburg, tot kerst. (6 dagen per week van 11.00 -18.00 uur) RIothil 20,4825AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040 Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burgbad, Huppe, Jado, Vola, Sphinx, Villeroy Boch, Ouscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani, Dorenbracht. Hans Grohe en andere topmerken. Ook hebben wij nog veel diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc. door Frank van Cooten I Stef Fridael bij zijn Beautiful Warchild in het Polderhuis. Hij maakte twee schilderijen onder die titel. Fridael is één van de 26 exposanten in de dubbeltentoonstelling 'Na de missie; de kunst van het verwerken' in Westkapelle en Domburg, foto Ruben Oreel HEINKENSZAND - Vrijwel alle huis houdens in Ovezande, Nisse en Baarland geven gehoor aan de op roep van de gemeente Borsele hun plastic afval gescheiden aan te bie den. Dat is de conclusie van de eer ste ophaalronde in de drie dorpen deze week. Inwoners van Ovezande, Baarland en Nisse bieden massaal hun plastic afval ge scheiden aan door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Halveer die grond prijs maar, riep raadslid Mark Faas- se (Betrokken Noord-Beveland) donderdag in de raad Noord-Beve land. Faasse, makelaar en ontwikken laar van beroep, vindt dat Noord-Beveland scherp moet con curreren met de buurgemeenten, gezien de slappe markt. door Luc Oggel GOES - Nu zowel Vlissingen als Mid delburg 'nee' heeft gezegd tegen The Passion van de EO, wil het CDA in Goes het kruisigingsspekta kel volgend jaar naar de Beveland- se gemeente halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 139