Jeugdlid is een witte raaf bij vogelclubs SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Fotograaf Correspondenten Belg overleden bij aanrijding Oostburg ¥e rbo uwingsu itve r koop Badkameruitverkoop.n I 80% Op de expositie 'Na de missie; de kunst van het verwerken' in Domburg en Westkapelle zijn ervaringen en trauma's van oorlogsveteranen op een confronterende manier vervat in kunst. Gelukkig is het land dat zijn veteranen eert en herkent Ik hou van jullie Met kortingen van 40 tot 80% MlMMfêlv^srboedkoper WESTKAPELLE - „Een kind is mooi. Onschuldig vaak. Maar een kind in een oorlogsgebied kan ook le lijk zijn. Gevaarlijk. Onvoorspel baar. Een handgranaat in z'n zak hebben." Kapitein Stef Fridael (57), inmiddels oud-militair, staat bij zijn schilderij Beautiful War- child. Het werk maakt deel uit van de dubbelexpositie 'Na de missie: de kunst van het verwerken'. Het werk toont een jongen. Don kere ogen, kleurrijke achtergrond. Hij houdt een blanco geweer vast. „Zonder geweer is het een mooi kind, met geweer is hij lelijk. Ge vaarlijk. Als militair zeg ik dan 'uit de buurt blijven'. Je weet niet wat 'ie in z'n zak heeft. Het kan in derdaad een handgranaat zijn. Dan ben je dus te laat." Fridael opereerde in Kosovo en Af ghanistan. Hij begon zijn legercar rière als zeventienjarige. Ook bijna een jongen nog. Nu is hij met 'functioneel leeftijdsverlof zoals hij glimlachend zegt. Inmid dels is hij fulltime kunstenaar. „Ik heb altijd geschilderd. Maar ik was in de eerste plaats militair en daarna kunstenaar. Nu ben in de eerste plaats kunstenaar. Lachend: „Maar..., militair blijf je altijd." Na terugkeer van zijn laatste mis sie, kampte de militair met herin neringen. De donkere ervaringen bleven. „Iedere nacht nachtmer ries. Alleen nog maar kunnen sla pen met licht aan. Het was niet meer normaal. Zeker niet voor mijn vrouw en kinderen. Ik heb vrij snel hulp gezocht. Dat heeft gelukkig goed uitgepakt. Maar niet iedereen kan of wil dat. Via NEDERLAND TELT 30.000 VETERANEN IN ACTIEVE DIENST De PZC is voor de editie Schouwen-Dui- veland op zoek naar een professionele nieuwsfotograaf. Ben jij creatief, flexibel en heb je oog voor wat mensen be weegt? Reageer dan. In de kernen op Schouwen-Duiveland zoeken we correspondenten. Heb je een neus voor nieuws, kun je schrijven, of heb je regelmatig tips? Meld je bij ons. Inlichtingen; Ernst Jan Rozendaal, chef regioredactie, 0118-434021 e.rozendaal@pzc.nl mijn kunst kon ik heel veel kwijt. Ik kan er nu over praten, maar er zijn veteranen die dat nog steeds niet kunnen." Bestuurslid Inga Severs-Both van de Stichting Veteranen Kunst haakt aan: „We hebben hier werk hangen van Amanda Jansen. Kor poraal. Zij heeft in Afghanistan ge zeten. Daar kan ze absoluut niet over praten. Bij het woord alleen al, klapt ze volledig dicht. Maar stel haar open vragen over haar schilderijen en ze vertelt. Zij be gon met de traditionele schilders kwast. Maar dat werkte niet voor haar. Ze is toen gaan schilderen met gesprokkelde stukjes hout. Geïnspireerd door de werkwijze van de Aboriginals." De schilderijen van Amanda heb ben daardoor een reliëf. In haar werk PTSS, te zien in Westkapel le, zitten in de lagen verf ook frag menten van bommen. Venijnige, vlijmscherpe spijkertjes. Cen trum van het doek is het mense lijk brein. Dat niet kan stoppen met denken, met herinneren. Onschuldiger lijken de potloodte keningen van Midden-Oostenve teraan Jan Buijse uit Goes. Hij nam een schetsblokje mee toen hij in 1970 en '71 werd ingezet voor Untso-missies in Syrië en Is raël. De tekeningen zijn gemaakt op de Golanhoogte. Buijse: „Ik heb geen trauma's overgehouden. Het was daar relatief rustig. Dat is voor veteranen in oorlogsgebie den vaak anders." Pijn schreeuwt het werk 'Dont'gi ve up' van Ton van den Oetelaar uit. Een naakte man, zich worste lend uit een put vol doodskop pen. Bijna boven, haakt Magere Hein een vleeshaak in zijn huid en trekt hem terug. Van den Oete laar zat in Sarajevo in 1993. De 93-jarige Luitenant-generaal b.d. Ted Meines, broos maar onge broken, sprak gisteren in Westka pelle bij de expositieopening alsof hij voor z'n troepen stond. Luid: „Een veteraan heeft zelfrespect, - respect voor anderen en Godsver trouwen. Ik hou van jullie." OOSTBURG - Op de provinciale weg N253 van Oostburg richting Sluis, is bij Oostburg gistermid dag even voor één uur een 59-jari- ge automobilist uit het Belgische Adegem om het leven gekomen. De bestuurder van de personen auto (links in de berm), die rich ting Oostburg reed, kwam fron taal in botsing met een vrachtwa gen. Hij was door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terechtgekomen. De weg tussen Oostburg en Draaibrug was voor politieonderzoek enige uren afge sloten. De vrachtwagen werd be stuurd door 46-jarige Oost-Sou burger. Hij bleef ongedeerd. Hij draagt een kooitje met dia mantduifjes en zijn broer heeft er een met zebravinkjes. In de hal van De Arne zoeken de jongens naar iemand van vogelvereniging Zanglust die ze kan vertellen waar. de vogels voor de verkoop staan. Het is dit weekend de grote tentoonstelling. Nee, hij is geen lid van Zanglust, maar hij kweekt wel vogels. Of hij lid zou willen worden. „Mis schien later." De Arnemuidse vereniging is één van de grootste van Zeeland. Vol gens voorzitter Martien Meeden- dorp telt Zanglust er 118. In de 53-jarige historie zijn dat er wel eens meer geweest. „We hebben wel eens 175 leden gehad." Jongste lid is de zesjarige Rick Ma rijs. Met vader Henry is hij op de openingsavond van de internatio- Het is belangrijk ze een beetje verantwoording bij te brengen nale tentoonstelling die Zanglust dit jaar voor de 29e keer organi seert. Ook Rick heeft vogels inge stuurd. Zijn favoriet, een groen- ling pop (een vrouwtjes vogel), valt in de prijzen. Henry Marijs vindt het houden van vogels goed voor kinderen. „Het is belangrijk ze een beetje verantwoording bij te brengen. Voer en water geven, kooitje schoonmaken." Rick heeft goed voor zijn groenling gezorgd, want de keurmeesters hebben het vogeltje 92 van de maximaal 93 punten toegekend. Rick is een witte raaf tussen de le den van Zanglust, want jeugdle den zijn schaars. Arnemuiden is geen uitzondering, zegt Leo Quist uit Sint Annaland. Hij is voorzit ter van het district Zeeland van de NBvV, de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Bij zijn ei gen vereniging, Vogelvreugd in Tholen, zijn de jeugdleden op de vingers van twee handen te tel len. Het is ook geen automatisme dat het houden van vogels over gaat van vader op zoon. Vogelex posities worden daarom aangegre pen om reclame te maken voor de ze hobby. Vrijdagochtend komen leerlingen van het basisonderwijs kijken. Met een vragenformulier in de hand lopen de kinderen langs de duizend kooitjes. „Wie weet vang je zo een nieuw jeugd lid", hoopt Meedendorp. Kortingen tot m Kom eens kijken in onze showroom diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoalsfïranefi, sanitair, douchewanden etc. ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Militair verhaalt missie in beelden door Annemarie Zevenbergen Luitenant-generaal bd T. Meines In Nederland zijn rond de 130.000 militaire veteranen. Onder hen ongeveer 100.000 oud-militairen. De overige 30.000 zijn militairen in actieve dienst. De oudste veteranen werden inge zet in de Tweede Wereldoorlog en in Nederlands Indië. De 'jongste' groep militairen is net teruggekeerd uit Afghanistan. Verder werden veteranen ingezet voor VN en Navo-missies in Liba non, Irak, Bosnië en bij overige mi litaire operaties. De Stichting Veteranen Kunst (SVK) werd in 2007 opgericht De SVK organiseert exposities met werk van veteranen van alle krijgsmachtonderdelen, bron SVK PZC Jacey, Shanya en Laury (vlnr), leerlingen van de Oleanderhof, bekijken de kanaries, foto Ruben Oreel door Theo Giele ARNEMUIDEN - Zanglust in Arnemui- den is een bloeiende vogelvereni ging. Maar het werven van jeugdle den blijft lastig. Henry Marijs (6 dagsn per week van 11.00 -18.00 uur) Riethïl 20,4825AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040 Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Surgbad, Huppe. Jado. Vola, Sphinx, Viileroy Boch. Duscholux. Sanijura. Hoesch. Dansani, Dorenbracht, Hans Grohe en andere topmerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 129