Verbouwingsopruiming! Gemeente betaalt energielasten terug 28 SCHOUWEN-DUIVELAND SPORTCENTRUM SCHOUWEN-DUIVELAND •?iuai ipiiuiica 11iii5%di Het nieuwe sportcentrum is een hit. Laco moet alle zeilen bijzetten om sporters te kunnen bedienen. jc www.mechielsen.eu GOES - Johan Dingemanse swipet op een zwart scherm: waarom zou hij zich druk maken om kleu rige bureaubladen voor iPad en iPhone, hij ziet die niet. „Zo spaar ik de batterij van mijn telefoon. Maar mensen kijken wel eens vreemd op als ze zien hoe ik mijn telefoon bedien." De Goese medewerker van Visio, organisatie voor blinden en slecht zienden, kon nog lichtverschillen onderscheiden, maar ook die waarneming verdwijnt nu. „Het wordt helemaal zwart in mijn ogen." Toch voelt Dingemanse zich zelfstandiger dan ooit; dank zij zijn internettelefoon en tablet. Bankieren, telefoneren, e-mailen, recepten nakoken of internetwin- kelen: met spraakcommando's en de voice-over die opnoemt waar hij in welk programma naar toe swipet, heeft hij dezelfde moge lijkheden als een ziende iPhonegebruiker. Dingemanse geeft samen met col lega Linda van Son uitleg en trai ning in het gebruik van iPad en i- Phone aan slechtzienden en blin- den. „Ik heb er ruim een half jaar over gedaan om de iPhone echt in mijn vingers te krijgen. Steeds een andere app, steeds een stapje verder. En ik leer nog steeds." De nieuwe technologie geeft ge bruikers een ongekende onafhan kelijkheid. In een onbekende buurt je weg vinden, bijvoor beeld, met gesproken navigatie- programma's. Een vrouw die op de maandelijk se iPhonebijeenkomst is afgeko men, ziet mogelijkheden: „En als we eens een stadswandeling wil len maken, is daar een program ma voor?" Helaas, moet Linda ant woorden. Navigatieprogramma's leiden je van A naar B, maar je moet elk adres steeds opnieuw in spreken. Gedoe. Maar, verkondigt Linda: „De ontwikkelingen gaan steeds sneller. Er komen voortdu rend nieuwe apps en en bij elke upgrade blijken er weer betere functionaliteiten te zijn." De prijs is voor veel mensen aan tafel een fikse hobbel: 400 euro voor een iPhone, 500 euro voor een iPad Air. Zorgverzekeraars vergoeden niet: de toestellen gel den als 'algemeen gebruiksgoed'. Krom is het wel: hulpapps als de Daisylezer voor luisterhoeken zijn vaak gratis te downloaden. Maar alleen een losse Daisyspeler (350 euro) wordt wel (deels) ver goed. „Daar zijn we nu druk mee be zig", zegt vestigingsmanager Ro nald van Dongen. „Ja, dit heeft ons wel overvallen. Laco heeft 44 vestigingen en op basis van erva ringen is een vergelijk gemaakt met andere vestigingen met een verzorgingsgebied van 34.000 in woners. Maar dat klopt dus totaal niet. We schijnen de drukste vesti ging van Nederland te zijn. Het hoofdkantoor zei tijdens een be zoek hier dat ze dit nog nooit eer der hebben meegemaakt." Ander halve maand is het nieuwe sport centrum nu open. De toeloop is vanaf de opening groot en dat is nog niet gestopt. Van Dongen laat een lijstje zien over de cijfers van de afgelopen drie weken, toen een voordeelactie liep. Daaruit blijkt dat alleen al 43214-badenkaarten zijn verkocht voor het zwembad en 286 mensen een all-in abonne ment hebben afgesloten. Een succes waar Van Dongen trots op is, maar het heeft ook een keerzijde zegt hij eerlijk. Mensen kunnen niet altijd direct begin nen en moeten wachten op een intake. De groepen zijn (te) groot. „In het oude Onderdak bijvoor beeld trok aquajoggen zo'n zes mensen, nu 43. Dat is teveel, dat past niet in het bad." Hetzelfde geldt voor de groepslessen fitness. Ook daar lagen mensen hutje mutje op de matjes en is extra per soneel aangenomen om meer les sen te kunnen geven. Inmiddels zijn al acht nieuwe mensen aange nomen en zijn 38 mensen (meest parttimers) in dienst van Laco. Van Dongen verwacht nog mini maal vijf mensen nodig te heb ben om alles op te kunnen van gen en de roosters rond te krij gen. Dan is het ook mogelijk om op meerdere momenten lessen te gaan geven en is de horeca op or de. Door de drukte is nu ook geen tijd voor het organiseren van extra activiteiten, zoals de traditio nele zwemvierdaagse tijdens de herfstvakantie. „Die gaat dit jaar niet door. Daar hebben we geen tijd voor. Laten we eerst maar eens zorgen dat alles goed draait, en dan zijn we al snel een half jaar tot een jaar verder. Volgend jaar komen we terug met een hele maal vernieuwde zwemvierdaag se." Hij vertelt dat niet alleen zwemmen en fitness populair zijn. De verenigingen varen er wel bij „En er zijn nieuwe spor ten bijgekomen. Er is karate en Krav Maga, een Israëlische zelfver- dedigingssport." 20 korting op de gehele winkelvoorraad en tentenverdieping. Nu te bewonderen in de showroom de Kip Shelter! De onverwacht hoge energiereke ning werd veroorzaakt door een klimaatbeheersingsinstallatie. De installatie was in opdracht van de gemeente in de Oudheidkamer ge plaatst, maar bleek niet te functio neren. „Wat het apparaat moest doen deed het niet", zegt Brusea- voorzitter Theo Ketting. Het appa raat slurpte energie en het mu seum kreeg een dubbel zo hoge energierekening. In overleg met de toenmalig wet houder is afgesproken dat onder zocht zou worden wie verant woordelijk was voor de ondeugde lijke installatie. Uit dat onderzoek is gebleken dat niet hard gemaakt kon worden dat het apparaat niet deugde of dat de installateur een fout had gemaakt. Ook is helder dat Brusea niets kan worden ver weten. Daarom betaalt de ge meente na drie jaar alsnog de extra energielasten terug aan het museum. Geld dat meer dan wel kom is. „We hebben nog wel wat plannen", zegt Ketting. Inmiddels is een nieuwe klimaat installatie aangeschaft die wel naar behoren functioneert. bl,nde„ Succes zorgt voor hobbels Johan Dingemanse (tweede van rechts) geeft uitleg over iPad-gebruik door slechtzienden met een aankoppelbaar toetsenbord, foto Izaak Verkeste door Claudia Sondervan Slechtzienden voelen zich zekerder in gebruik iPhone en iPad door training en uit leg Info: www.visio.org door Melita Lanting ZIERIKZEE - De toeloop naar het nieuwe sportcentrum in Zierikzee is zo groot, dat in allerijl nieuw per soneel aangenomen wordt. Groeps lessen als aquajoggen of doelgroe penfitness zitten bomvol en moe ten gesplitst worden om de men sen op een behoorlijke manier te kunnen laten sporten. Maar daar voor moeten eerst nieuwe instruc teurs worden aangesteld. De leden van de 'damesclub' hebben hun draai gevonden. Ronald van Dongen Kampeercentrum j Mechielsen Modellen 2015 nu in de showroom! Gildeweg 35 - 4383 NJ Vlissingen - T: 0118 440 100 Bouwmansweg 18 - 4328 SH Burgh-Haamstede - T: 0111 769 023 - E: info@mechielsen.eu BRUINISSE - De stichting Brusea krijgt van de gemeente Schouwen- Duiveland compensatie voor de ho ge energielasten in 2010 en 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 126