Starter van WeleerFrank de Zwart De starter Nu. Wie De startertoen Groeien in de autobranche Van Saab specialist Mare Kraak kan met recht worden gezegd dat hij anticyclisch opereert in de automotive. Midden in de economische crisis begon hij voor zichzelf met een universeel autobedrijf, in een dalende automarkt. Desondanks scoort hij prima. Zijn klantenbestand telt ondertussen 400 namen. Met het dubbele aantal in de komende jaren is hij tevreden. „Het moet beheersbaar blijven", aldus het nuchtere relaas van de noeste werker. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Ruben Oreel MIDDELBURG - Tijdens zijn 25 jaar in loondienst in de autobranche lonkte al enkele keren het zelfstandig ondernemerschap. Pas in oktober 2012 startte hij op 45-jarige leeftijd sa men met zijn vrouw Editha in Mid delburg autobedrijf TEM A, genoemd naar hun dochters Tessa (12) en Mara (10). Door een goede reputatie in de branche en een uitgebreid netwerk draait de zaak aan de Mortiere van be gin af aan op volle toeren. Al na an derhalfjaar verhuist de onderneming naar een veel ruimer en moderner pand aan de Ampèreweg, op bedrij venterrein Arnestein. Afgelopen zo mer was het een drukte van belang tij dens de officiële opening van de nieu we zaak, waar de nieuwe Saab 9-3 ae ro een echte blikvanger was. Marc is monteur en tevens direct aanspreek punt. Klanten worden niet eerst een aantal keren doorverbonden, maar kunnen meteen hun vraag voorleg gen aan de technische specialist; desge wenst kunnen ze bij hem ook meteen een afspraak maken. Editha, met rui- Mark Kraak: 'Er is geen fabriek of importeur die mij de wet kan voorschrijven.' me bancaire ervaring, regelt alle finan ciële en administratieve zaken. Het ondernemersechtpaar heeft onlangs versterking gekregen van de vakbe kwame monteur Taher Khalil. Geza menlijk zorgen zij voor een optimale service en kwaliteit. De communica tielijnen zijn kort en de overheadkos ten blijven binnen de perken. ,,Wij houden geen grote voorraden aan in ons magazijn. De onderdelen worden rechtstreeks besteld bij de le verancier en direct gemonteerd. Hier door kunnen onze prijzen van onder delen en reparatie relatief betaalbaar blijven", aldus Editha Kraak. Kernacti viteiten zijn onderhoud, reparaties, APK's, airco service, opslag van win ter- en zomerbandën, in-*en verkoop van occasions en bemiddeling bij nieuwe auto's. Na het behalen van zijn diploma aan de Autotechnische School in Apeldoorn, heeft Mare Kraak bij diverse bedrijven in Zuid west Nederland alle facetten van het vak geleerd. Hij werkte onder andere als monteur, receptionist, werkplaats chef en after sales manager. ,,Ik ben Mare Kraak (47) Waar Veere Bedrijf TEMA Automotive in Middelburg Begonnen oktober 2012 Meevaller groeien in een dalende markt Tegenvaller geen Website www.tema-automotive.nl begonnen als storingsmonteur bij een Bosch service dienst en vervolgens heb ik enkele jaren gewerkt bij een Volkswagen-Audi dealer. Later volg den Nissan, Volvo, Saab, Alfa Ro meo en Fiat. Ik ben blij dat ik als zelf standig ondernemer zonder eigen la bel kan werken. Er is geen fabriek of importeur die mij de wet kan voor schrijven. Er worden niet ineens tien auto's door een importeur aan mij ge leverd, waar ik niet op zit te wach ten." Wel heeft Kraak een voorliefde voor een eigenzinnig Zweeds automerk. Twee derde van het TEMA klanten bestand bestuurt een Saab. ,,Het zijn vaak minder uitbundige, maar trouwe mensen die met deze au to rijden. Echte liefhebbers. Dit merk is te vergelijken met een auto uit het hogere segment (zoals Audi), maar veel scherper geprijsd. Saab geeft je ook een gevoel van veiligheid. Zelfs de oudste types, de eerste dateren van 1947, beschikken over een goede wegligging. Hoewel het minder goed gaat met de autobranche, merk ik dat diverse mensen toch bereid zijn om een bedrag opzij te leggen voor de aankoop van een Saab. Zo heb ik pas nog verschillende cabrio's verkocht. Ondanks het (tijdelijke) sluiten van de fabriek in Zweden, kent het merk een trouwe aanhang." BMW specialist Frank de Zwart (46 inmiddels) had in 2007 een vliegende start als zelfstandig ondernemer. Door zijn uitgebreide netwerk beschikte hij meteen al over een paar honderd klanten. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Mark Neelemans TERNEUZEN - Na ruim zeven jaar zijn dat er 1800. Voor negentig pro cent zijn het BMW en Mini rijders. Frank waagde de sprong in het diepe na twintig jaar in loondienst te heb ben gewerkt als automonteur en chef werkplaats bij de toenmalige BMW garage in Terneuzen. De positieve ontwikkelingen die hij voor ogen had zijn uitgekomen. Zo werd in het der dejaar gestart met de bouw van een eigen pand aan de Meridiaan in Hulst, op een steenworp afstand van het oude huurpand aan de Hogeweg. Na VA jaar was de verhuizing een feit en onder een stralend zonnetje vond de officiële opening plaats. Karakteris tiek voor het groeiende bedrijf. ,,Het was een belangrijke mijlpaal in de ont wikkeling van de onderneming", zegt Frank, terwijl hij naar foto's zoekt van die heuglijke dag. Uiteindelijk zijn er een aantal gevonden, met een trots ondernemersechtpaar als middel punt. ,,Mijn vrouw Natasja, die lang in het bankwezen heeft gewerkt, verzorgt van begin af aan de administratie. En kele maanden na de start van het be drijf is onze oudste zoon Jens gebo ren. Hij viert 27 oktober zijn zevende veijaardag. Onze jongste zoon Rins is inmiddels vijfjaar." Garage De Zwart is gespecialiseerd in onderhoud en reparatie van BMW's en Mini's, hoewel de serviceverle ning zich ook uitstrekt over andere merken, zoals een universeel autobe drijf betaamt. Er werken inmiddels drie monteurs, inclusief de eigenaar zelve. „We hebben weinig last van de economische crisis gehad omdat wij geen verkoop doen. Onderhoud en reparatie blijven altijd nodig. Soms willen mensen er wel eens wat langer mee wachten, maar dat werkt juist averechts", zegt Frank. Frank de Zwart: gespecialiseerd in onderhoud en reparatie van BMW's en Mini's. Hij beschikt over een goed geoutil leerd pand, met een groot perceel grond ernaast voor eventuele uitbrei ding. „Daar wil ik echter voorlopig geen gebruik van maken. Ik heb geen behoefte aan een team met tien mon teurs. Als het bedrijf te groot wordt loop ik alleen maar te managen. Mijn passie is juist het zelf sleutelen aan au to's." O www.garagedezwart.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 120