Malala Yousafzai Kesz Valdez Baruani Ndume 2013 2012 2009 Care for us and accept us - we are human beings. We are normal. We have hands. We have feet. We can walk, we can talk, we have needs just like everyone else - don't be afraid of us - we are all the same Nkosi Johnson De bekendste Kin dervredesprijs- winnares was al eens eerder genomi neerd, in 2011. „Een schoolhoofd uit de Swat-vallei - niet haar vader - had dat gedaan. Ze was toen nog relatief onbekend, ze schreef een blog voor de BBC", zegt Inge Ikink. Op de blog schrijft Malala over haar leven onder de tali- ban, en hoe ze, ondanks alle tegenwerking, toch probeert naar school te gaan. „Ze kunnen mij niet tegenhouden, ik zal mijn onderwijs krijgen", zegt ze al op li-jarige leeftijd. Met die vastbera denheid trekt ze de aan dacht, ook van tegenstan ders. Ikink: „Het comité dat de winnaar kiest, durfde het toen niet aan haar de prijs toe te ken- Als Kesz Valdez uit de Filipijnen 7 wordt, wil hij geen cadeaus voor zich zelf. In plaats daarvan staan slippers op zijn ver langlijst, voor de kinde ren die op een kerkhof in Cavite City leven; op dat ze niet langer hun blote voeten hoeven open te halen aan de rommel op de vuilnis belt, de plek waar ze hun kostje bij elkaar scharrelen. Zelf weet Kesz alles van het keihar de leven op straat. Ook hij slaapt jarenlang op de begraafplaats naast de vuilnisbelt, nadat hij door zijn familie is ver stoten. Een ongeval waarbij hij zijn rug en ar men verbrandt, noopt hem hulp te zoeken. Hij wordt opgevangen door een sociaal werker, die hem in huis neemt. De cadeaus die hij weg geeft, noemt hij gifts of hope. Het blijft niet bij die ene actie: Kesz zet de organisatie Champio ning Community Child ren op, waarmee hij nog meer kinderen helpt. Dullaert: „Het houdt niet op. Toen de tyfoon over de Filipijnen raas de, heeft hij ruim 200 tie ners gemobiliseerd om met fietsen noodhulp te bieden op plekken waar de autoriteiten zelf niet bij konden komen." nen, omwille van haar veiligheid." Malala ont vangt dat jaar wel de Pa kistaanse National Youth Peace Prize, later omge doopt tot National Malala Peace Prize. Hoe terecht de angst is, blijkt in 2012. Als ze in de bus terug keert van school, pleegt een talibanstrijder een aanslag op haar. Zwaar gewond overleeft ze wonderwel. In 2013 krijgt ze alsnog de Inter nationale Kindervredes prijs en in 2014 de Nobel prijs voor de Vrede. Baruani Ndume is naar schatting 7 jaar oud wanneer hij - zonder ouders - vlucht uit Congo. Zijn va derland is verwikkeld in een burgeroorlog. Voor zijn vlucht wordt zijn dorp overvallen door sol daten. Met z'n allen wor den ze opgesloten in een huis, dat in brand wordt gestoken. Omdat Barua ni nog zo klein is, weet hij door een gat in de deur te ontsnappen. Ver geefs doet hij een po ging de deur aan de bui tenkant te openen. Zijn moeder roept hem toe: „Rennen en niet omkij ken!" Zo belandt Barua ni in een Tanzaniaans vluchtelingenkamp. Daar woont hij, zo'n der tien jaar later, nog steeds. Als Baruani Ndu me ooit weg kan komen, weet hij het wel: dan wordt hij journalist! Ei genlijk is hij dat allang: hij heeft zijn eigen radio programma. Twaalf kin deren zijn daarvoor dage lijks op pad om verslag te doen over wat zij mee maken. Een blok in het programma is gereser veerd om ouders en kin deren te herenigen. Dui zenden mensen zijn zo al bij elkaar gebracht. In ge Ikink: „Het program ma is zó succesvol dat het nu in heel Oost-Afri ka wordt uitgezonden." ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 VERDIEPING 11 I Kesz Valdez te midden van de kinderen op de vuilnis belt, waar hij vroeger ook rondzwierf. foto Kids Rights Malala op haar ziekenhuisbed in Birming ham, omringd door haar fami lie. foto Hollandse Hoogte 'Geef om ons en accepteer ons. We zijn normaal. We hebben han den, we hebben voeten, we kunnen lopen, we kunnen praten, we hebben behoeften als ieder ander. Wees niet bang voor ons, we zijn al lemaal hetzelfde' I In het Tanzani- aanse vluchte lingenkamp maakt Baruani (m) zijn eigen radioprogram ma voor en door kinderen, foto Kids Rights

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11