Nkosi Johnson 2005 Tien jaar Kindervredes prijs: dat vraagt om een boek. Inge Ikink en Mare Dullaert vertellen over hun initiatief 10 VERDIEPING De eerste die de Kin dervredesprijs wint, heeft hem postuum gekregen: de met hiv geboren Nkosi Johnson overlijdt in 2001, op 12-jari- ge leeftijd, aan de gevolgen van aids. Een jaar voor zijn dood spreekt hij op de dertiende internationale Aidsconfe- rentie in Durban, Zuid-Affi- ka. In zijn te ruim zittende pak, dat slobbert om zijn magere, zieke lichaam, maakt hij met zijn woorden zoveel indruk, dat hij een staande ovatie krijgt. De beelden gaan de hele we reld over. „Hij had een bijzondere band met wijlen president Mandela'', zegt auteur Inge Ikink. „Zijn pleegmoeder Gail haalde tijdens ons in terview een brief van Man dela uit de keukenla waarin hij schrijft dat Nkosi aids in Zuid-Afrika een gezicht heeft gegeven. Indirect er kende hij daarmee hoe ern stig het taboe op deze ziek te in zijn land is geweest." Nkosi's Haven heet het op vanghuis voor moeders en kinderen met aids dat de jongen samen met zijn pleegmoeder in 1999 opent. Het bestaat nog steeds. Het Kindervredesbeeld - een kind dat de aardbol duwt - is naar Nkosi vernoemd. Het is herfst 2004. Mare Dullaert en zijn vrouw Inge Ikink waaien een weekein de uit op Schiermonnikoog, als ze 's avonds de tv aanzetten om naar het nieuws te kijken. De winnaar van de Nobelvredesprijs wordt bekendgemaakt. „Diezelfde avond zagen we een reportage over Iqbal Masih, een Pakistaanse jongen die zich inzette tegen kinderarbeid en dat met de dood heeft moeten beko pen. We vroegen ons af: waarom is er eigenlijk geen Nobel Vredesprijs voor kinderen?", zegt Dullaert. Een jaar ervoor had hij de stichting Kids Rights op gericht die zich inzet voor de kinderrechten in ont wikkelingslanden. Dat doet de stichting door met hulpprojecten overal ter wereld aan het werk te gaan, maar ook door kinderen zelf aan het woord te laten. De organisatie werkt nu op drie continenten en heeft hulp geboden aan 200.000 kinderen. Dul laert, sinds 2011 Nationale Kinderombudsman: „Op die avond is de Internationale Kindervredesprijs ge boren." Vanaf dan gaat het snel. Eerdere Nobelvredesprijs- winnaars scharen zich achter het initiatief en er wordt afgesproken dat een van hen de prijs jaarlijks uitreikt. In 2005 is dat oud-Sovjetleider Michael Gor- batsjov. Volgende maand krijgt de tiende winnaar de prijs, het kindervredesbeeld dat is gebeeldhouwd door Ikink plus 100.000 dollar, uit handen van de Zuid-Afrikaanse bisschop Desmond Tutu. En nu is de tijd rijp voor een boek over alle win naars, zeggen Ikink en Dullaert in 2013 tegen elkaar. Ikink: „Al die mooie verhalen van die ontzettend krachtige kinderen komen maar één keer naar bui ten. Wij horen nog wel wat er later met hen ge beurt, maar de rest van de wereld niet." De twee hebben bijna alle winnaars opgezocht, in clusief de tiende, die op 18 november wordt bekend gemaakt. Nederland krijgt die dag ook de primeur van het boek, een dag later wordt in Londen de En gelstalige versie gepresenteerd. De reizen, die Dullaert en Ikink zelf hebben gefinan cierd en in hun vrije tijd hebben gemaakt, hebben een diepe indruk achtergelaten. „Deze kinderen zijn ervan overtuigd dat ze recht hebben op dat waarin ze geloven", zegt Ikink. „Ze hebben een bijzondere kracht in zich", vult Dullaert aan. „Ze beginnen hun eigen omgeving te veranderen en van daaruit veran dert alles om hen heen. Dat is gelijk een les voor ons: begin in jouw straat, op je school of bij je sport club." Klein zij n, groots doen door Lilian Dominicus Ik verander, de tien Kindervredesprijswinnaars aan het woord, door Inge Ikink. Uitgeverij CPNB, i.s.m. stichting Kids Rights. Pocketversie 6,95 euro, hardcover 45 euro. Voor elk verkocht exemplaar wordt ook een boek wegge geven in ontwikkelingslanden. ISBN 978-90-596 I In zijn te ruim zittende pak, dat slobbert om zijn magere, zieke lichaam, maakt Nkosi met zijn woorden zoveel indruk, dat hij een staande ovatie krijgt, foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10