Resy van Loon Adviesbureau BOZ Adri de Buck HZ University of Applied Sciences Arnd Thomas BZW Zeeland Paul Fermont Faasse&Fermont Judith Kooie Het Uitzeridbureau.nl Robert Smith COSUN Petra de Braai Kasus.nl K Henk de Haas ZPPC Ben de Reu Gedeputeerde Skidöme Techno Centrum /V\ar saki van de Vijver First Choice Met de Participatiewet wil de overheid meer mensen met een arbeidsbeperking aan het werk krijgen. Makkelijker gezegd dan gedaan. Gelukkig signaleert met name de uitzendbranche wel een lichte stijging van het aantal vaca tures. Maar voor mensen met een wat grotere afstand tot de ar beidsmarkt liggen de banen nog steeds niet voor het oprapen; er zijn nog te veel werkzoekenden: jong, oud, met of zonder beper king. 'Uitgaan van eigen kracht' is een kreet die je de laatste tijd vaak hoort. Maar wat nu, als je de kracht niet hebt om achter een baan aan te gaan? Met support van netwerkcoaches uit het bedrijfsleven kunnen werkzoekenden hun eigen kracht (weer) vinden en kunnen zij in nieuwe netwerken komen, waardoor die baan wél in zicht komt. Persoonlijk contact moet hierbij voorop staan. Door de crisis zijn bedrijven en instellingen gedwongen zich te bezinnen op nieuwe business- en verdienmodellen. De realisatie van deze nieuwe modellen heeft forse consequenties voor de ar beidsmarkt; zowel qua vraag als aanbod. Bestaande beroepen ver dwijnen of er is minder vraag naar, en samenwerking tussen overheden, ondernemingen en onderwijs is belangrijker dan ooit. Voor het onderwijs ligt er de grote uitdaging om met slag kracht te anticiperen op deze ver anderingen. Consumentenvertrouwen en baanperspectief nemen weer toe. Het is verheugend dat steeds meer studenten kiezen voor tech nische opleidingen met een goed arbeidsmarktperspectief. Een andere constatering is dat de jongere generatie anders aankijkt tegen arbeidsrelaties. Economische verbetering is in gang. Echter de steile/snelle ver betering die we vroeger zagen na een zwakke periode is niet aan wezig. Is dit het ,new normal'? Met andere woorden: moeten we ons instellen op een econo mie die veel complexer is dan vroeger en ook gevoeliger voor allerlei zaken zoals geo-politiek? Mijn antwoord is JA. Als BV Ne derland zullen we ons nog meer moeten herorganiseren, de sterk ten moeten behouden en de mo gelijkheden verder uitbouwen. Het is niet een vraag van ÓF we dit moeten doen, we moeten dit nu doen. Een goede samenwer king en prioriteitszetting van overheid/onderwijs/ondernemi ngen is daarbij essentieel. Ik zie dit met veel vertrouwen tege moet in Zeeland, we hebben veel mogelijkheden en moeten deze nog veel meer benutten. Het herstel van de huizenmarkt maakt even een pas op de plaats. Tegelijkertijd meldt de Vereni ging Eigen Huis dat het vertrou wen in de woningmarkt een nieuw hoogtepunt bereikt. In au gustus werden ongeveer even veel woningen verkocht als een halfjaar geleden. In de maanden daarvoor steeg het aantal verko pen nog flink. Na 8 maanden van stijging zijn ook de prijzen gestabiliseerd. Toch blijven de vooruitzichten positief. Het toe genomen consumentenvertrou wen in de woningmarkt is te ver klaren door de lage hypothee krente in combinatie met de fors gedaalde huizenprijzen. De vraag zal aantrekken bij een dalend aan bod, omdat er immers minder keuze is. Dit geeft ruimte voor nieuwbouwinitiatieven. Zoals al eerder door mij geadviseerd, is het bouwen van goedkope nieuwbouwwoningen een pro bleem. We hebben gemerkt dat de ar beidsmarkt tijdens de vakantiepe riode rustig is geweest, sollicita tie procedures lopen langer. In september/oktober zie je weer een stijging van de vraag. Bedrij ven hebben wel of geen ruimte over in de budgetten en beoorde len of er nog behoefte is aan uit breiding. Oktober is ook de maand dat de nieuwe begrotin gen voor het jaar 2015 gemaakt gaan worden. Vragen die dan aan de orde komen zijn, hoe is de orderportefeuille gevuld, hoe gaan we investeren, in mensen, machines of automatiseren. Aan de hand van de begrotingen en prognoses, wordt helder waar de behoefte ligt. En dan komen wij om de hoek kijken om samen met de bedrijven het plaatje zo goed mogelijk in te vullen. Voor veel mensen een periode bij uit stek om na te gaan of het tijd is voor een nieuwe uitdaging. De suikercampagne draait volop met dit jaar, ook internationaal bezien, topopbrengsten per hecta re. Ook de cichorei- en aardap peloogsten verwerken we tot producten met toegevoegde waarde. Dit geeft de kracht aan van de Nederlandse landbouw en de positieve bijdrage die de ag- ro foodsector ook in de toe komst aan onze regio kan leve ren. We investeren veel, o.a. in R&D, en nemen nieuwe mede werkers in deze regio aan die soms hun baan bij andere bedrij ven zijn kwijtgeraakt.Op korte termijn verwachten we overi gens een lager resultaat, mede door internationale ontwikkelin gen. Structureel zijn de vooruit zichten positief maar we zijn wel sterk afhankelijk van wat er om ons heen gebeurt. Dat geldt ook voor de Nederlandse economie.. Volgend jaar houd ik het op een bescheiden groei van de econo mie die nog niet echt robuust is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 107