Rotary Goes-Reimerswaa! bruist Evenement Mosselweek in Antwerpen Bij Rotary Club Goes-Reimerswaal was er deze maand in de Caisson in Kapelle een interessante presentatie van Hofmann Bedrijfsrecher che. Een organisatie die al meer dan een halve eeuw marktleider in Nederland is op het gebied van bedrijfsrecherche en fraudepreventie. Tekst: Henk van de Voorde adviseert en administreert KAPELLE - Fraude kost de Neder landse bedrijven en overheid jaarlijks drie miljard euro. Uiteraard veel te veel. Hoffmann helpt bedrijven en overheden bij het wapenen tegen frau de. Met rechercheonderzoek en ge richte adviezen om fraude binnen or ganisaties te voorkomen. De antifrau de specialist roept uiteraard ook de on dernemende leden van de Rotary Club Goes-Reimerswaal op om te ko men tot een zo veilig mogelijke be drijfscultuur. Een maand geleden or ganiseerde Rotary Goes-Reimerswaal het Schaal Schelpdier Festival, het sfeervolle traditionele mosselfeest te Yerseke. De opbrengst ervan wordt aangewend ten bate van twee lokale goede doelen: Podium Reimerswaal en het Oosterscheldemuseum in Yer seke. De Rotary Club Goes-Reimerswaal bestaat inmiddels 35 jaar. Dat bete kent tegelijkertijd dat deze club van 45 ondernemende mensen - met na me afkomstig uit Goes, Kapelle, Yer seke en Kruiningen - al 35 jaar dienst baar aan de samenleving is. Ieder jaar worden opbrengsten gegenereerd ten bate van goede doelen. Binnen de Rotary staat pluriformiteit voorop, met diversiteit van branches; met veel ondernemers en vrije beroepsbeoefe naren maar ook mensen die in loon dienst zijn. „Er wordt over het eigen vakgebied heengekeken, waardoor het blikveld wordt verruimd en ken nis wordt overgedragen." Diverse serviceclubs steunen goede doelen in Afrika of nog verder weg, maar wij houden het graag dichter bij huis. We richten ons zoveel mogelijk op goede doelen in de eigen regio. Onze twee lokale goede doelen in 2014 zijn een bijdrage in de aanschaf van een computergestuurde lichttafel voor Podium Reimerswaal en een bij drage voor de aankoop van een video montagecomputer voor het Ooster scheldemuseum. Traditiegetrouw or ganiseren we jaarlijks twee grote eve nementen voor de goede doelen: het Groot Dictee Zeeland en het Schaal- Schelpdier Festival. Daarnaast had den we in 2013 een wijnactie", ver telt preses Ad Steendijk van Rotary Club Goes-Reimerswaal. De woning makelaar uit Goes is medio juni Cok Oostrom, oud-directeur van Coroos Conserven uit Kapelle, opgevolgd als voorzitter van Rotary Club Goes-Reimerswaal. Kees van Liere is secretaris. De directeur-eigenaar van Intra Kapelle was jarenlang voorzitter van Ondernemers Vereniging Smok- kelhoek. Inkomend voorzitter is Tom Elie uit Goes en penningmees ter is oud-bankier Cor van der Meij- den uit Yerseke. Feest met Zeeuwse mosselen Antwerpen ging ruim honderd jaar terug in de tijd met de komst van vier authentieke Zeeuwse mosselschepen. Het betekende het slotakkoord van de Nationale Mosselweek in België. De kleine schelpdieren van Zeeuwse bodem zijn uitgegroeid tot een ware delicatesse. Met name onze zuiderburen vinden ze verrukkelijk. Teksten Foto: Henk van de Voorde ANTWERPEN - De vier authen tieke houten zeilschepen werden in het begin van de twintigste eeuw in gezet om de Zeeuwse mosselvangst naar Antwerpen te transporteren. Net als destijds losten de historische sche pen hun vangst op traditionele wijze. Oude tijden herleefden dus. Het Bel gische publiek was er massaal op afge komen. De rij voor de speciale mos sel truck bleef onveranderd lang. Van daaruit werden de liefhebbers voor zien van een gratis bord dampende Zeeuwse mosselen. In aanwezigheid van Christine Fijnaut van het Neder landse Mosselbureau voorzitter Cees Van Liere van de stichting Vrienden van de Mossel, Antwerps schepen Koen Kennis en COO Christiaan De Block van het Gemeentelijk Havenbe drijf Antwerpen. Toen Yerseke in 1968 het mosselcen trum werd, nam (gekoeld) wegtrans port het over van de trein en de boot jes. Yerseke speelt vandaag de dag de centrale rol in de Nederlandse mossel vangst en -verwerking. Er zijn onge veer tachtig mosselkwekers die met hun mosselkotters hun percelen bevis sen. Alle belanden uiteindelijk in Yer seke waar de enige mosselveiling ter wereld is gevestigd. Van Liere legde uit dat de mosselen vroeger met zeil schepen met de vloedstroom tot in de haven van Antwerpen moesten varen. Voor de Zeeuwse mosselboeren ging het vaak om een echte mosselrace, want wie als eerste zijn mosselen op de vismarkt bracht, kreeg de hoogste prijs. Deze zeilschepen hadden een ty pisch trapeziumvormig zeil, een plat- De dames van het mosselbureau, vlnr Nathalie van de Endt, Nienke Schipper en Christine Fijnaut. te bodem en zijzwaarden om in on diep water te varen en op de mossel- banken rechtop droog te vallen. Aan de rechterkant van de Schelde noem de men deze schepen Hoogaarzen, aan de linkerkant Hengsten. Ze wa ren over de hele Scheldedelta actief. Volgens Chief Operational Officer Christiaan de Block van het Gemeen telijk Havenbedrijf Antwerpen zijn Antwerpenaren echte mosseleters. "Dat is al eeuwen zo, en dat zal niet al te snel veranderen. Tussen onze ha ven en de Zeeuwse mossel is er een innige relatie die honderden jaren te rug in de tijd gaat. Toen de haven zich nog niet verder naar het Noor den ontwikkeld had - richting mossel- banken dus - werden de mosselen per kotter aangevoerd tot voor de rede van Antwerpen, en werden ze in jute zakken rechtstreeks op de blauwe steen afgezet. Een beeld dat we van daag niet meer zien. Spijtig voor de romantische zielen onder ons, en ge lukkig maar voor de gastronomen. De reistijd van mosselen is door de technologische evolutie gevoelig inge kort. En ik heb me laten vertellen dat er tussen het uit het water halen van de mossel en het consumeren ervan, amper twaalf uur zitten. Dat zou met deze schepen niet mogelijk zijn ge weest In Nederland wordt er 50 miljoen ki lo mosselen per jaar geproduceerd. Daarvan wordt slechts een vijfde na tionaal geconsumeerd. De rest gaat rechtstreeks naar de zuiderburen. Vlnr: Christiaan de Block, Koen Kennis en Cees van Liere. www.ordeopzakenvof.nl 0113 -23 79 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 104