Milky-actie wekt woede in Israël Laatste dagen ter dood veroordeelde 8 BUITENLAND En in heel Nederland 4G Amerika wil gematigde Syrische rebellen opleiden tot grondtroepen voor de strijd tegen IS. Een voormalige rebel is sceptisch. Enkele weken geleden plaatste een 25-jarige Israëliër de kassabon van zijn boodschappen op Face- book. Uit de bon van de super markt blijkt dat voedsel in Berlijn veel goedkoper is dan in Israël. Op de rekening staat ook de prijs van een populaire chocoladepud ding die in Israël drie keer duur der is. Deze pudding, in Israël be kend als Milky, werd het symbool van de Facebookactie om Israë liërs te verleiden naar Berlijn te emigreren. Dit Milky-protest raakt een gevoe lige snaar in de joodse staat. Drie jaar geleden gingen in een 'hete zomer' honderdduizenden Israë liërs de straat op om te proteste ren tegen de hoge kosten van le vensonderhoud. Ze eisten lagere prijzen, betaalbare huizen en een verkleining van de kloof tussen rijk en arm. De protesten namen na enkele maanden af zonder één tastbaar resultaat. De Milky-actie wekt ook wrevel omdat emigratie het ideaal van het zionisme - de terugkeer van Joden naar Israël - ondermijnt. Het feit dat de jongeren Duits land als hun nieuwe vaderland kiezen, maakt de zaak in de ogen van veel Israëliërs alleen maar er ger omdat dit het land is waar ooit de nazi's aan de macht kwa men. Minister Yair Shamir zei dat hij medelijden heeft met mensen die zich de Holocaust niet meer herin neren en hun land voor een pud ding verlaten. Er wonen nu dui zenden Israëliërs in Berlijn, de schattingen lopen uiteen van 3.000 tot 30.000. Exacte aantallen zijn moeilijk te geven omdat veel Israëliërs met andere Europese paspoorten Duitsland binnenko men. Het is niet waarschijnlijk dat de Milky-actie leidt tot veel nieuwe emigranten die hun geluk en goedkope boodschappen in Berlijn gaan zoeken. De aankondiging van een Milky- demonstratie eerder deze week in Israël leidde tot 23.000 likes op Facebook, maar er kwamen slechts enkele tientallen mensen opdagen. Kassig diende in 2007 vier maan den als infanterist in Irak, maar schoolde zich na een eervol ont slag om tot verpleger. In 2012 ver huisde hij naar Beiroet. Hij werk te vrijwillig als verpleger in een ziekenhuis in de noordelijke stad Tripoli. „Dit is waarvoor ik op aar de gezet ben", vertelde hij in de zomer van 2012 aan CNN. „Ik denk dat ik gewoon een hopeloze romanticus ben, en een idealist. Ik geloof in hopeloze zaken." Later zette hij zijn eigen organisa tie op, Special Emergency and As sistance, om ook in Syrië medi sche hulp te verstrekken. Dat zijn missies gevaarlijk waren, wist Kas sig, maar hij voelde het als zijn plicht Syriërs te helpen. In okto ber vorig jaar werd hij ontvoerd tijdens een hulpmissie naar Deir Ezzor. Kassig werd tijdens zijn ge vangenschap moslim, vandaar zijn nieuwe naam Abdul-Rah man. In een hartverscheurende brief die een vrijgelaten medege vangene meenam, schrijft hij hoe hij steun vindt in zijn geloof. En in zijn missie. 'Als ik dood ga, ga ISTANBUL - Ruim tweeduizend ge matigde Syrische rebellen worden op korte termijn in Turkije ge traind. Op geheime locaties bij de grens krijgen groepen van vier honderd tot vijfhonderd strijders trainingen van Turkse en Ameri kaanse experts. Rebellen kunnen ook op 'bijles' naar Jordanië en Saudi-Arabië worden gestuurd. Washington geeft hoog op over het programma in de strijd tegen Islamitische Staat (IS). Of de trai ningen effect hebben? De CIA is sceptisch, meldde de New York Ti mes. Het bewapenen en trainen van rebellen heeft in het verleden weinig uitgehaald, concludeert de inlichtingendienst in een geheim rapport waaruit is gelekt. Ook in Syrië zelf staan de rebellen niet te springen, zegt Mohammed Nur, die ruim twee jaar bij het Vrije Sy rische Leger vocht en een eenheid leidde. Toen zijn broer door IS werd vermoord, vluchtte hij in fe bruari naar Turkije. Washington heeft het er voortdu rend over; de gematigde oppositie in Syrië. Bestaat deze nog wel? Nur: „Jazeker. Er zijn een hoop re bellen die niets van Daesh (zoals IS in Syrië heet) of van het aan al-Qaeda gelieerde al-Nusra moe ten hebben. Ze willen geen islami tische staat. Bij het Vrije Syrische Leger zitten oud- studenten, over gelopen militairen, gewone secu liere Syriërs. Er zijn ook groepen die gematigd zijn, maar wel isla mitische namen dragen. Ook zij staan klaar om tegen IS te vech ten. Ik schat het aantal gematigde leden van de oppositie op 70.000 tot 100.000." Hebben deze gematigde rebellen training nodig „Ja. Dat was ook mijn probleem toen ik zelf nog vocht. Het ont breekt aan veel. Aan een strategie, Daar in dat kleine café aan de haven door onze redactie buitenland BERLIJN - Jonge Israëliërs die in Ber lijn wonen, hebben in hun geboor teland woedende reacties opgeroe pen nadat ze andere Israëliërs aan sporen naar de Duitse hoofdstad te verhuizen. Roep om naar Berlijn te verhuizen, is vooral kritiek op de hoge kosten van levensonderhoud in Israël Kijk op vodafone.nl/4G Hét 4G netwerk Vodafone Power to you door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Een jonge idealist met fel blauwe ogen en een ongekende passie om Syriërs te helpen. Ab dul-Rahman (voorheen Peter) Kas- sig, is pas 26. Het heeft er alle schijn van dat de Amerikaan het volgende westerse slachtoffer van Islamitische Staat wordt. I Leden van het Vrije Syrische Leger, die mogelijk zullen worden getraind door de Amerikanen, brengen eerder deze 'Training? Wapens INTERVIEW EX-REBEL MOHAMMED NUR door onze correspondent Jessica Maas Mohammed Nur foto Yoram van de Velde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8