Rechter tart politiek met 'Flikken Maastricht' straffeloosheid wiettelers Televl2,er-R,ns al vanaf 5 bol.com' BINNENLAND 7 de winkel van ons allemaal v. VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 ANALYSE SOFTDRUGS door Niki van der Naald en Niels Klaassen GRONINGEN - Kan één rechter een bom onder het hele Nederlandse softdrugsbeleid leggen? De legalise ringslobby, met in haar voorhoede D66-Kamerlid Magda Berndsen, was er gisteren als de kippen bij om die vraag volmondig met 'ja' te beantwoorden. Dat de rechtbank gisteren in Gro ningen twee zelfverklaarde princi piële wiettelers uit het dorpje Bie- rum wel schuldig achtte, maar geen straf oplegde, lijkt inderdaad opmerkelijk. Het is niet nieuw dat een rechter zich openlijk uit spreekt over het halfslachtige cof- feeshopbeleid in Nederland - dat wel de verkoop en het gebruik re guleert, maar niet de aanvoer via de achterdeur - maar het is wel voor het eerst dat wietteelt niet als 'strafwaardig' wordt be schouwd. De gedaagde Groningers kweek ten hun wiet volgens het boekje: ze tapten geen stroom, betaalden keurig belasting over hun inkom sten en waren transparant over hoe ze hun oogst afleverden bij door de gemeente gedoogde cof feeshops in de buurt. Daarmee na men deze telers eigenlijk alle be zwaren weg die de Nederlandse overheid telkens opvoert om de productie en aanvoer van soft drugs niet te legaliseren, aldus de rechter. „De verdachten hebben gehandeld binnen de belangrijk ste doelstellingen van het door de overheid ontwikkelde softdrugs beleid, te weten het belang'van de volksgezondheid en het handha ven van de openbare orde." In gewone mensentaal: deze te lers hebben geen zaken gedaan met criminelen. En met hun ge controleerde wiet, waar niet mee gerommeld is, brachten ze de volksgezondheid nooit in gevaar. Met die uitspraak tart de recht bank de beleidsmakers in Den Haag. In feite is het een oproep om 'dit coffeeshopbeleid met hy bride trekken' (quote uit het von- Groningers wel schuldig aan kweken van wiet, maar volgens rechtbank is dat in dit geval niet strafwaardig OM gaat in hoger beroep en zal er alles aan doen om deze uitspraak onderuit te schoffelen nis, red.) nogmaals onder de loep te nemen. Dat bijna politieke standpunt van de rechters is op merkelijk in het licht van een von nis dat collega-rechters van de rechtbank in Leeuwarden een halfjaar geleden nog velden in een op veel vlakken vergelijkbare rechtszaak. Biologische wietkwe- ker Doede de Jong, die ook een principezaak zei te voeren en zich zoveel mogelijk als 'modelkwe ker' opstelde, kreeg wel een werk straf, voorwaardelijke celstraf en een flinke nahefïïng opgelegd voor de inkomsten die hij gegene reerd zou hebben. Hoewel de strafrechters ook in die zaak oog hadden voor het inconsistente softdrugsbeleid, voelden zij zich niet geroepen om dat beleid in de rechtbank zomaar te veranderen. Het Openbaar Ministerie zal in het gisteren gelijk aangekondigde hoger beroep alles op alles zetten om dit volgens Kamerlid Bernd sen 'baanbrekende' nieuwe von nis onderuit te schoffelen. Zelfs tot de Hoge Raad. Op dit soort jurisprudentie zit mi nister Ivo Opstelten van Veilig heid en Justitie, die geharnast in dit dossier zit en geen millimeter wijkt, namelijk niet te wachten. Het gejuich van voorstanders van volledige legalisering is nu luid, maar zal ook weer verstommen. Tot er een definitief oordeel ligt. I De hoofdrolspelers van het winnende tv-programma Flikken Maastricht: Victor Reinier en Angela Schijf, foto Patrick Harderwijk/HH AMSTERDAM - Flikken Maastricht (TROS) heeft gisteravond de Tele- vizier-Ring 2014 gewonnen. 46 procent van de stemmende tv-kij- kers koos voor de politieserie met Angela Schijf en Victor Reinier in de hoofdrollen. Penoza (KRO) en SynDroom (RTL4) grepen naast de prijs voor het beste tv-pro gramma van het jaar. Humberto Tan (RTL 4) won de prijs voor de beste tv-man. De pre sentator van het succesvolle RTL Late Night versloeg de concurren ten lohnny de Mol (RTL 4) en Art Rooijakkers (AVROTROS). Chantal ïanzen (RTL 4) werd ver kozen tot de beste vrouwelijke tv-persoonlijkheid. fanzen was al vaker in de race, maar won nog nooit. Checkpoint (EO) pakte de Gouden Stuiver voor het beste jeugdpro gramma. Freek in het wild (VPRO) en Wie is de mol? ]unior (AVRO TROS) die ook kans maakten, had den het nakijken. Vorig jaar was het programma ook al genomi neerd. De prijs voor het meest veelbelovende talent was een prooi voor GTST-acteur en presen tator Ruud Feitkamp (RTL 4). Organisator van het gala is tv-gids Televizier. Het 49e Televi- zier-Ring Gala werd gepresen teerd door Jan Smit. Ook toe aan het gemak van digitaal lezen? Dan is dit het moment om de knoop "door te hakken. Want bij bol.com heb je nu al een Kobo e-reader vanaf 49 euro! Bovendien heb je de keuze uit meer dan 2 miljoen e-books. Van beroemde klassiekers, de beste thrillers, tot aan de laatste Nederlandse en internationale bestsellers. En dat al vanaf 29 cent. Al je e-book aankopen bij bol.com staan direct op je e-reader, dus voorlopig zit je goed. Of beter gezegd: lees je goed. Profiteer dus ook van het gemak van digitaal lezen. Ga snel naar bol.com en kies je Kobo! j Je leest het goed! 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7