Met plezier voor de klas én op de foto CDA en D66 zetten kabinet voor het blok 6 BINNENLAND LERAREN VAN NEDERLAND AMSTERDAM - Het leraarschap is een mooi vak, vindt Simon Verwer. Als een klas eindelijk de broodtrommel mag openmaken en vol verwondering 'ooh' roept om wat er die dag in zit, of 'yes!' want het favoriete beleg zit op brood. „Op zulke momenten deel je iets. En op een dag als leraar beleef je talloze van zulke menselijke momenten", vertelt de docent Grote Denkers van het Hyperion Lyceum in Amsterdam. Maar dat aspect raakt volgens hem te vaak ondergesneeuwd in de berichtge ving over onderwijs waarin er altijd wel een probleem is dat opgelost moet wor den. En daarom willen hij en mede-ini tiatiefnemer Eke Rebergen 1 procent van alle leraren op de foto zetten en ze laten vertellen wat het beroep voor hen bete kent. 'Leraren van Nederland' heet het fotoproject. „Het leraarschap is enorm gepolitiseerd. Het gaat altijd om problemen die moe ten worden opgelost. Er kan altijd wel iets anders of beter in het onderwijs. Die blik is bepalend voor hoe iedereen tegen het onderwijs aan kijkt", zegt Ver wer. „Ik wil die politieke laag weghalen en ruimte geven aan de schoonheid van het vak. Dat het gaat om de kinderen, en niet de leerlingen. Een kind is veel meer dan alleen een leerling, net zoals een le raar ook veel meer is dan een leraar. En dat levert de momenten op, de anekdo tes die de leraar 's avonds aan de keuken tafel vertelt." Hear hear, klinkt het onder collega-do centen. Toen het project vorige week op het Lerarencongres werd gelanceerd, kreeg Verwer een spontaan applaus. „De mensen die gefotografeerd zijn, ervaren het als een verademing. Ze worden ge zien, erkend en gewaardeerd." Via de fo- toblog www.lerarenvannederland.nl hebben al honderden leraren zich aange meld om gefotografeerd te worden. Man, vrouw, jong, oud, iedereen uit de gelederen van het leerplichtig onderwijs is welkom. In het voorjaar is er een expo sitie in De Balie in Amsterdam. Lang was op het Binnenhof de rol verdeling duidelijk. Het CDA voer de oppositie tegen het kabinet, D66 voerde oppositie vóór het ka binet. Waar de christendemocra ten de regering een blauwtje lie ten lopen, mondde het gelonk van de sociaal-liberalen uiteinde lijk uit in vaste verkering, samen met Christenunie en SGP. En nu zijn D66 en CDA opeens dikke vrienden geworden. Dat be gon al bij de algemene beschou wingen na Prinsjesdag. Beide par tijen grepen de uitnodiging van het kabinet om mee te denken over een nieuw belastingstelsel aan om te pleiten voor extra be zuinigingen. Met de opbrengst daarvan zou de benodigde smeerolie gevonden kunnen wor den om al komend jaar te komen tot lagere lasten op arbeid. De coalitie van WD en PvdA wil daar niet aan. Zij hebben afgespro ken dat die smeerolie uit meeval lers moet komen. Die kunnen - met alle onzekerheid over de eco nomie - nog wel even op zich la ten wachten. De coalitiepartijen hebben echter weinig keuze als D66 en CDA el kaar niet meer loslaten: als het menens is met die belastingher vorming kunnen WD en PvdA D66 en CDA grepen uitnodi ging om mee te denken over belastingen aan om te pleiten voor bezuinigingen niet om beide partijen heen, nu een meerderheid in de Eerste Ka mer nog altijd ontbreekt. Tegelijkertijd is de alliantie van D66 en CDA ook strategisch van aard: in maart zijn de Statenver kiezingen en wordt ook de samen stelling van de nieuwe Eerste Ka mer bepaald. Bij D66 gaan ze er van uit dat de coalitiepartijen met de 'constructieve drie' geen meer- Als de twee oppositie partijen doordrukken, moet de PvdA inbinden, of het kabinet laten vallen derheid zullen halen, zeker nu de PvdA er zo beroerd voor staat in de peilingen. In dat geval is de hulp van het CDA sowieso nodig, wil het kabinet nog iets gedaan krijgen. De druk op de PvdA wordt dan wel heel groot: de partij verzet zich uit alle macht tegen nieuwe bezuinigingen. Het economisch herstel is te broos en vooral lagere inkomens zullen daarvan de dupe zijn, vreest de partij. Als D66 en CDA doordrukken, moet de PvdA toch inbinden, of het kabinet la ten vallen. In dat laatste geval staan CDA en D66 al klaar om na verkiezingen met de WD een nieuw kabinet te vormen. I Saskia Krocké, leerkracht op basisschool De Ontdekkingsreis, Doorn: „Kinderen willen gezien Mirjam Scholtens, lerares lichamelijke opvoeding Montessori Lyceum, Almere: worden en zich ontwikkelen vanuit heelheid en eigenheid." „Ik start in de les altijd op de grond. Laag bij de kinderen, op hetzelfde niveau." door Freke Remmers Paulien van der Kruijf, Marecollege, Leiden: „Ik kan leerlingen alleen echt begrijpen als ik me verbind met de inhoud van de leerstof en de leerling én oprecht ben." Rike Nijhof-Brekveld, Lek en Linge, Culemborg: „Een goede sfeer in de les is al leen te creëren als je ook wat van jezelf durft te laten zien." I Adriaan Meijer, Csg Liudger, Drachten: „Leraar zijn is vaak zinvol, meestal leuk, nooit saai en af en toe maak je het verschil." Henk ter Haar, Guido de Brés, Amersfoort: „Onderwijs is voor mij zien en laten zien. Zien wat nodig is voor een leerling om te kunnen leren. Of zien dat het voor een leerling even superonbelangrijk is om te leren." Jessica van Leth, Atlantis, Amersfoort: „leder kind laten groeien vanuit zijn eigen talenten, maakt dat ik me ook blijf ontwikkelen." ANALYSE BELASTINGHERVORMING door Laurens Kok DEN HAAG - In de zoektocht naar een nieuw belastingstelsel slaan D66 en CDA de handen ineen. Met hun gehamer op extra bezuinigin gen stellen ze WD en PvdA op de proef en kiezen ze ook alvast posi tie voor een eventuele kabinetsval in het voorjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6