'Eén moskee in de regio is wel genoeg' amocora Het Zeeuwse Landschap neemt aj stukje Waterdunen onder de hoede I I I 28 ZEEUWS-VLAANDEREN GRAFRUIMINGEN Mantelzorgers krijgen presentje tijdens Dag van de Mantelzorg Op de begraafplaats in Sluiskil worden deze week graven geruimd. Een kijkje achter de schermen. GARAGE WIJFFELS IJZENDIJKE 66 Om dit werk te kunnen doen, moet je absoluut geen koude rakker zijn Schoolplein Zelden deed een nieuws- verhaal zoveel stof op waaien als afgelopen week. De website van de ze krant ontplofte werkelijk toen bekend werd dat er werd gekeken naar de mogelijkheid van een isla mitisch gebedshuis in Clinge. Som mige reacties waren zó (netjes uit gedrukt) negatief, dat de initiatief groep besloot het plan te laten voor wat het was en verder te kij ken naar andere mogelijkheden. Oscar Scheepers (15) uit klas 4HC van het Reynaertcollege in Hulst vond het maar een overdreven idee, een islamitisch gebedshuis in Clinge. „Het zou werkelijk te ab surd voor worden zijn, een mos kee in een klein dorpje als Clinge. In Terneuzen staat er een, zoveel kilometer ligt dat toch niet van el kaar vandaan?", vraagt de Koe wachtenaar zich af. „Er zijn veertig tot vijftig islamitische gezinnen in de gemeente Hulst? Dat vind ik een te kleine groep om daar iets als een gebedshuis voor op poten te zetten." Dat is ook de mening van klasge noot Lisanne Seghers (15) uit Hulst. „Als in een dorpje vijftig mensen wonen, ga je daar toch ook geen kerk voor bouwen? Zo'n gebouw kunnen ze wat mij betreft beter voor een daklozenopvang ge bruiken. Daar hebben meer men sen iets aan." Ook Cynthia Dophemont uit Hulst schudt heftig nee als ze wordt gevraagd of een moskee in de regio nodig is. „Natuurlijk mo gen die moslims bidden en zo, maar ze moeten zich wel een béé tje aanpassen aan onze cultuur." Daar snijdt ze een heikel punt aan. Ook veel mensen die reageerden öp de website, vinden dat mos lims zich 'Westers' moeten gedra gen. „Oh, maar daar heeft mijn standpunt niets mee te maken", al dus Oscar. „Het is gewoon onno dig als er maar zo weinig moslims zijn. Voor een synagoge zou voor mij hetzelfde gelden. Het is ge woon nutteloos als er in Terneu zen een moskee staat. Ik bedoel: ik fiets toch ook twaalf kilometer om naar de Intertoys in Hulst te gaan?" Lisanne vindt de negatieve reacties ook ietwat overdreven. „Sommige mensen zijn nu opeens bang voor aanslagen van moslims. Maar katholieken kunnen toch net zo goed een aanslag plegen?" Ze stelt wel vragen bij het gemak waarmee het gebedshuis bijna z'n intrede deed. „Zes man wilde het hebben, dus veel meer mensen wilden het juist niet. Raar!" TERNEUZEN - Welzijnsorganisaties in Zeeuws-Vlaanderen zijn op zoek naar mantelzorgers, zodat ze die in het zonnetje kunnen zet ten tijdens de Dag van de Mantel zorg op 10 november. Wie mantelzorger is of er één kent, kan dat kenbaar maken bij Porthos Sluis (voor inwoners van de gemeente Sluis) via e-mail- adres info@porthossluis.nl, of 0117 457050. Mensen uit de gemeente Terneu zen kunnen terecht bij Aan Z: 0115-563015 of per mail: info@aan-z.eu. Inwoners van de gemeente Hulst kunnen zich melden bij Hulst voor Elkaar: 0114-684712 of pvinke@hulstvoorelkaar.nl. Diagnose specialist auto-electronica APK, ook voor campers Onderhoud SLUISKIL - Een bierglas, een kraan tje, een knuffelbeertje. Aan elk voorwerp dat de grafruimers van Vreeker uit het Noord-Hollandse Hem naar boven halen, kleeft emotie. Alleen daarom al is zorg vuldigheid een groot goed. Ook donderdagmorgen op de begraaf plaats in Sluiskil, waar veertien graven worden geruimd. „Dat soort dingen doen iets met je", vertelt grafdelver Danny Scheele van de gemeente Terneu zen. „Wij zijn niet van steen. Om dit werk te kunnen doen, moet je absoluut geen koude rakker zijn. luist omdat je heel respectvol met alles moet omgaan. De mensen van Vreeker doen dit werk ook niet voor niets maximaal twee we ken achter elkaar. Daarna doen ze een tijdje ander werk." In de graven die vandaag worden geruimd, rusten stoffelijke over schotten, die op verzoek van de nabestaanden worden gecre meerd of in kistjes worden herbe graven in een verzamelgraf of een particulier graf. Later komen de andere graven aan bod, waarvan de grafrechten niet zijn verlengd. Deze stoffelijke overschotten wor den ook herbegraven in een verza melgraf, maar dan in speciale zak ken. De reden dat er op alle open bare begraafplaatsen in de ge meente Terneuzen graven wor den geruimd is simpel: er is spra ke van rechtsongelijkheid. Voor het ene graf worden nog wel rech ten betaald, maar bijvoorbeeld voor het buurgraf niet meer. Ook is er op termijn sprake van ruim tegebrek. „Nou ja, in Sluiskil ei genlijk nog niet meer. Hier heb ben we al een aantal nieuwe rijen gemaakt, maar we kiezen toch be wust voor ruiming van oude gra ven. Een uitbreiding van de be graafplaats zou de kosten per graf alleen maar duurder maken", ver telt beleidsmedewerker Eveline van der Hof van de gemeente Ter- neuzen. Aan het ruimen van de graven ging een lang, soms tumultueus proces vooraf. In 2011 maakte de gemeente Terneuzen de voorne mens bekend om algemene gra ven waarvan de grafrechten wa- rfti verlopen te ruimen. Van der Hof: „Dat was echt een cul tuuromslag. In tegenstelling tot veel andere gemeenten ruimden wij sporadisch. En dus kwam er weerstand. Er zijn ook best veel graftermijnen verlengd. In andere gemeenten gaat het meestal om drie tot vijf procent, maar bij ons om meer dan zeven procent." Alleen al die commotie geeft aan dat dit een klus is, waarbij elke te nemen stap drie keer moet wor den gecheckt. Het is nooit hele maal uit te sluiten dat er in dit sta dium nog een nabestaande zich tot de gemeente wendt, maar hij of zij is na drie jaar mogelijkheid om te reageren nu echt te laat. De ruimingen van 'graven met specia le wensen' zijn in Biervliet, Hoek en Axel (Burchtlaan) al gedaan. Binnenkort volgen Zaamslag, Sas van Gent, Axel (Westsingel) en Terneuzen. Overal gaan de man nen van Vreeker hetzelfde te werk. Geen reflecterende kleding aan, want dat valt teveel op. Heel voorzichtig werken, zodat graven van buurmannen of-vrouwen die wel gewoon blijven liggen, on aangeroerd blijven. En daar waar meekijken mogelijk is, trekken ze schermen op. „Je moet het als bui tenstaander ook niet willen zien", zegt Scheele. „Gelukkig zijn we nog geen 'gekke' dingen tegenge komen. Geen loden kisten bijvoor beeld. En geen stoffelijke over schotten in plastic zakken. Dat werd in de jaren zeventig veel ge daan. Dat had een mummificeren de werking. Echt, dat wil je niet zien. Ik hoop dat we dit ook niet zullen tegenkomen. Het is bijzon der om te zien hoe goed de specia listen weten wat waar ligt. Ze kun nen de botten vaak goed onder scheiden. Neem bijvoorbeeld vin gerkootjes. Die zijn meestal bij het bekken te vinden, omdat de meeste mensen met gevouwen handen zijn begraven." Het gaat om het zuidoostelijke deel van Waterdunen, langs de Langeweg. Het graven van kreken in dat stuk is klaar. Het wordt in gezaaid met gras, waarmee groei van 'ongewenste' planten zo veel als mogelijk voorkomen wordt. De aanleg van de rest van Water dunen gaat onverminderd voort. Vanaf 25 oktober wordt zand aan gevoerd dat later wordt gebruikt om het duingebied te maken waarin het vakantiepark van Mo- lecaten moet komen. Dat gebied bestaat vooral uit klei, maar krijgt een toplaag van zand. Het zand wordt aangevoerd door baggerschepen. Het wordt niet, zoals eerst de bedoeling was, op het strand opgeslagen, maar in Waterdunen zelf. Het waterschap maakt daar een depot van tien hectare. Er komt 400.000 kuub zand in. Dat wordt vanuit het schip door een buis over water, strand, Panoramaweg (die open blijft) én dijk richting het natuur gebied gespoten. Daar blijft het een paar maanden liggen, tot het in het nieuwe duingebied wordt aangebracht. Na het vullen van het depot blij ven schepen zand brengen. Dat wordt gebruikt voor zandsupple- tie op de stranden. In de eerste week van november wordt 137.000 kuub zand opgespoten aan de westkant van Waterdunen, bij 't Killetje. Daarna (vanaf 11 no vember) krijgt het strand verder westwaarts, tot aan paviljoen De Boekanier bij Nieuwvliet, een beurt. rn u door Bob Maes In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: het islamitisch gebedshuis. I Lisanne I Oscar I Cynthia Grafruimers zij n geen kille rakkers oovspvortg Aoov Tivoli 26 IJzendijke tel:OH7-302igo www.wijffels.biz door Raymond de Frel Danny Scheele, grafdelver door Martijn de Koning GROEDE - Een stukje van natuurge bied Waterdunen bij Groede komt alvast in beheer bij Het Zeeuwse Landschap. De natuurorganisatie, die na de aanleg het natuurgebied volledig onder de hoede krijgt, wil daarmee voorkomen dat delen die eerder klaar zijn, verloederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68