1 W L TVvee jaar cel voor Marktplaats-oplichter Plan voor eerbetoon aan Hendrika Ghijsen Omslag 44 Ik hou van seks, maar ik haat dat moment dat een man geld neerlegt Hij koopt je STOPPEN MET PROSTITUTIE 26 ZEELAND Prostitutie is een sluipmoordenaar. Leven in twee werelden is slopend. Hoe stap je eruit? vrijdag Eerder beschreef ik de lijdensweg waarmee de keuze van de titel van een roman gepaard kan gaan. Maar als die titel er eenmaal is begint het echte werk pas: dan moet er een be sluit genomen worden over het omslag - de 'kaft\ Een omslag kan een boek maken of breken. Als ik zeg Stoner of Het diner, ziet u waarschijnlijk meteen een verweerde mannenkop dan wel een knalblauwe achter grond met een tienpotig schaal dier voor u. In de schrijverswe reld spoken er horrorverhalen rond over grote boekhandelke tens die soms een ander om slag eisen, omdat ze het boek in kwestie anders weigeren te verkopen. Een omslag dus. Best belang rijk. Al was het alleen maar om dat je er als schrijver voor de rest van je leven aan vastzit. Normaal bestaat een omslag uit een paar vaste componenten: een plaatje, de titel en een au teursfoto, het logo van de uitge verij alsmede een prikkelende samenvatting van het boek. Maar wat er precies met die ele menten gedaan wordt, staat open. Vaak herken je aan een omslag meteen het genre van een ro man. Schattige pentekeningen in pastelkleurtjes met zwierige letters? Chicklit. De contouren van een donkere gestalte in een mistige steeg? Thriller. Een an tracietkleurige achtergrond met een paar handboeien? Een spin-off van Vijftig tinten grijs. Hoewel het erg makkelijk is voor schrijver en uitgever om op deze manier aan te sluiten bij een genre, kan het ook vrese lijk misgaan. Hoe groot is de te leurstelling als de verwachte erotische thriller een feministi sche ideeënroman blijkt te zijn! Maar zelfs als de schrijver en uitgever het over de uitstraling van een roman eens zijn, kan het alsnog stranden op dat irri tante hobbelt je genaamd 'smaak'. Wat ik een prachtig plaatje vind, kan bij een ander een ze kere walging wekken. Afijn, u snapt het: de weg naar een ge slaagd omslag is geplaveid met valkuilen. En het omslag van mijn eigen nieuwe boek? Dat wordt bin nenkort onthuld! S. krijgt de straf omdat hij tussen 2009 en 2011 honderden mensen oplichtte door op Marktplaats kaartjes aan te bieden van allerlei concerten en evenementen en na betaling niet leverde. Hij gebruik te daarbij veel valse namen en re keningen van meerdere banken. Volgens de rechtbank staat vast dat hij in 206 gevallen daadwerke lijk mensen heeft opgelicht. Vorige maand eiste de officier van justitie 36 maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De officier kwam toen met een berekening dat de man mogelijk tweedui zend mensen heeft opgelicht. De veroordeelde man moet ook de fi nanciële schade vergoeden van de 206 officiële benadeelden. Doet hij dat helemaal niet, en die kans is zeer groot omdat de man geen geld heeft, dan moet hij nog eens 242 dagen extra zitten, liet de voorzitter van de Middelburgse rechtbank gisteren weten. Met de opbrengst willen de inita- tiefnemers een beeld van Hendri ka Ghijsen in haar woonplaats Domburg plaatsen om haar pos tuum te eren. Mevrouw Ghijsen (Middelburg, 22 november 1884 - 25 maart 1976) is de samenstelster van Het Woordenboek der Zeeuw se Dialecten. Coördinator van het project is En gel Reinhoudt van 't Kerkje van Ellesdiek. De kosten voor het standbeeld komen neer op onge veer 24.000 euro. Enkele fondsen hebben al hun steentje bijgedragen. De initiatief nemers hopen het resterende be drag via de crowdfunding te krij gen. Mevrouw of juffrouw Ghijs- sen, zoals ze liefkozend werd ge noemd, werkte 35 jaar aan het woordenboek. Ze deed dat nauw gezet en onbezoldigd. Meer info over de actie op: www.zeeuws-woordenboek.nl Voor Christel* uit Ter- neuzen zag een door snee dag er als volgt uit. Overdag zorgen voor haar twee kin dertjes - boterhammen smeren, snotneuzen afvegen, de was doen, op het schoolplein staan, en vanaf 15.30 uur: mannen ontvan gen. „Ik werkte in een club. En daar naast wel als escort in Rotterdam. Om 15.30 uur gingen wij meiden in de huiskamer van de club zit ten wachten tot de bel ging. De klanten konden dan een meisje uitkiezen om mee naar een ka mer te gaan. Vanaf 21 uur was de bar open, dan ging je daar zitten." De afgelopen twee jaar ontving ze enkele tientallen mannen per week. Twee jaar lang was het leuk. Leuk? Ja, Christel hield van haar werk. „Ik hou van seks. Nie mand heeft mij gedwongen dit werk te gaan doen. Er zijn, als het om seks gaat, weinig dingen waar ik 'nee' tegen zeg. Ik hou vooral van het spel dat eraan voorafgaat, van het verleiden. Emotionele be vrediging haalde ik niet uit seks. Het ging om de macht die ik over een man had. Dat gaf mij een kick." Haar jeugd ging niet over rozen. Gescheiden ouders, in tien ver schillende gezinnen gewoond, er al jong alleen voorgestaan. Geeste lijk mishandeld, huiselijk geweld. Het gaf haar een dikke huid. Ze verliet voortijdig school. Diplo ma's heeft ze niet; kwaliteiten wel. „Ik ben onder meer leidingge vende geweest bij een kinder- speelparadijs, maar vond daar niet meer de uitdaging die ik zocht. Ik zocht spanning." En die vond zij, althans in het be gin. „De club waar ik werk is heel goed. Daar werkt niemand tegen zijn zin; alles is legaal en goed ge regeld. Maar op een gegeven mo ment wordt het toch 'gewoon' een baan. En je gaat ook de minde re kanten van-dit werk zien. Ik schaam me niet voor wat ik doe en veel mensen in mijn omge ving - ook mijn ouders - weten er van. Maar ik ken ook het stigma dat op dit beroep drukt. Klanten die je tegenkomt, doen alsof ze je niet kennen. Mensen die weten wat je doet, negeren je op straat. Het is een van de redenen dat ik nooit de stap naar pornofilms of foto's gemaakt heb. Als ik stop, is het verleden tijd." Haar kinderen beginnen de leef tijd te krijgen dat ze vragen gaan stellen. Waarom is mama vaak op rare tijden weg? Waar werkt ze dan precies? „Achter de bar, heb ik steeds gezegd. Maar ik weet niet hoelang ze dat blijven gelo ven. Normaal deel je heel veel met je kinderen. Maar ik begeef me in twee werelden, waarvan er één totaal buiten mijn gezin staat. Overdag sta ik op het schoolplein, 's avonds zit ik in een minirokje aan de bar. Dat is niet goed voor je geestelijke gezondheid. In dat opzicht is de prostitutie een sluip moordenaar. Ik wil weer gewoon moeder kunnen zijn. En mens. Niet iemand die je kunt kopen." Minstens zo belangrijk is het feit dat ze nu - misschien wel voor het eerst in haar leven- echt ver liefd is, echt van een man houdt. „Hij accepteert wat ik doe. Hij steunt mij, welke keuze ik ook maak. Maar ik vind het emotio neel steeds lastiger worden. Je moet een soort gespletenheid ont- wikkelen om het vol te houden." Twee jaar betaalde seks heeft zijn sporen nagelaten. Dit werk ver andert de manier waarop je seks beleeft en de manier waarop je te gen mannen aankijkt. Ik hou van seks, maar ik haat dat moment dat een man geld neerlegt. Hij koopt je. Dat maakt het gelijk zó duidelijk: ik betaal, en jij doet wat ik zeg. Dat lieten ze je soms goed merken ook, heel denigrerend. Ik ging me steeds meer een gebruiks voorwerp voelen, een ding. Een hele tijd heb ik privé geen seks ge had. Ik zat zo diep in het wereldje dat ik niet meer zag dat er ook an dere mannen zijn, mannen die je wel als mens zien. Seks met een klant en seks met je partner, dat zijn twee totaal verschillende din gen. Wat er tussen jou en je part ner gebeurt, gebeurt met weder zijdse instemming en met weder zijds respect. Dat respect hebben hoerenlopers niet. Als ik op straat loop, pik ik ze er zó uit. Ik zie het aan hun blik, aan hun houding. Ik merk het aan de manier waarop ze vrouwen benaderen." Een tijdlang gebruikte Christel co- Maan Leo jk Mama wat doe j ij Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft Willem S. (42) ver oordeeld tot een celstraf van 36 maanden. Daarvan zijn er twaalf voorwaardelijk. DOMBURG - De crowdfundingsactie "Word Beeldgenoot' is opgezet door de Zeeuwse Dialectverenin- ging en 't Kerkje van Ellesdiek. door Ondine van der Vleuten Sekswerkster Christel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66