I 1 Vorige week vroeg ik of u nog oude kinderliedjes en -versjes kende. Als voorbeeld drukten we de tekst af van 'Buurman', over de belletjetrekkende buurjongen. Dat liedje riep vele herinneringen op. Een selectie van de liedjes, afkomstig uit een bijna vergeten verleden, treft u op deze pagina aan. Daantj'e Glazen Piet Johanna Jarig Jetje Amandelen Die nare bel 32 ZEELAND KINDERLIEDJES F F Liedjes uit de oude doos Jan van Damme Ik vind de 'ouderwetse' kinderliedjes nog altijd erg leuk om te horen en te zingen. Zelf zing ik nog regelmatig het onderstaande kinderliedje voor mijn kleinzoontjes en hoop dat zij zich dat wellicht later nog zullen herinneren. Daantje zou naar school toe gaan Maar hij bleef gedurig staan Hier te kijken, daar te turen En het kan niet lang meer duren Dan zal 't klokje negen slaan Jongen, jongen, stap toch aan Daantje bleef te lang op straat Daantje kwam in school te laat Daarom moest hij 's middags blijven En een hele lei vol schrijven Andren speelden, Daantje niet Jongen, jongen, wat verdriet Mevr. M. Huijsen, Kloetinge Het liedje Gazen Piet kennen we van heel vroeger. Mijn vrouw haar vader, geboren in 1895, zong het op zijn zeventigste nog altijd voor de kleinkinderen. Hé zeg ken je glazen Piet O 't is jammer ken je hem niet. o 't is zo'n zoete jongen slootje heeft hij nooit gespron gen nooit had hij een natte voet o wat is die Piet toch zoet. Jan Sonnevijlle, 's-Heer Hendriks kinderen. Ik herinner mij een lied waarvan ik helaas de laatste belerende regels vergeten ben, maar wellicht dat iemand anders het kan aanvullen.ln dit lied gaat het vooral om de klemtonen van de rijmwoorden. Johanna een meisje van zeven tien jaren, Dat was er een aardig ding, Maar zij had op het gebied van de liefde geen enkele ervaring Toen is voor haar ook de liefde gekomen, van heinde en van ver Hij was van beroep een schoen makersknechtje en stonk naar de genever. Hij had zijn laatste centen aan pilsjes uitgeteld en eiste nu, daar hij Johanna beminde het meisje haar spaargeld. Toen zij hem dit niet wilde geven, dreigde hij haar met zijn els en stal toen bij de gegoede familie zes zilveren eetlepels Toen nu de misdaad uitkwam, verdacht men het arme wicht en werd zij gelijk ontslagen al was zij ook onschuldig. Zij stak zich toen, door wanhoop gedreven, een scheermes in haar vel en sneed zich daarmee geheel doormidden, het bloed spoot ten hemel. En wat is nu de lering van dit aloud gedicht. Hier stopt mijn herinnering, jammer, maar helaas. Het lied is te zingen, vraag me echter niet naar de noten. C.CIerum, Oost-Souburg Waarom deze deun in mijn 81-jarige hoofd blijft nazeuren, is me een raadsel, maar goed: Jarig Jetje zou trakteren, alle meisjes van de klas, Jetje had wat uitgekozen waar zijzelf zo dol op was: Ulevellen bracht zij mee, ieder kreeg er minstens twee, Ulevellen bracht zij mee, ieder kreeg er minstens twee. Of er nog meer coupletten zijn weet ik niet, maar deze zeur blijft rond drenzen! Maarten Messing, Vlissingen Ook in mijn hoofd zit een stukje gedicht van vroeger, ik weet tot op heden niet van wie het is. Het gaat zo: Amandelen die heeft ze niet gegeten, alleen maar pap van havermout en daar wilde ze al niets van weten. Dan komt u later maar weer terug, als ik ze knippen kan. Tot zover weet ik het. Wie kan mij verder helpen? Trees Does -Verdurmen, Goes Heel erg leuk om in uw column een liedje te lezen dat mijn opa en oma vroeger zongen voor mij en mijn zus en broers. Toen ik het las en het vertelde aan mijn zus kwam bij ons allebei direct een liedje naar boven dat oma altijd zong voor ons. Hoor daar gaat die nare bel, ja ik kom ik hoor het wel. Heb maar eventjes geduld, eerst de ketel nog gevuld, dan de schotels vlug aan kant, gauw eens zien of't vuur nog brandt. Bakker, slager, kruidenier, Of een man met schuurpapier. Zou het soms de melkboer zijn, of de knecht van Albert Heijn Zou 4t de man zijn van het gas, of de jongen met de was. Hoor, daar gaat die bel alweer, o, wat gaat die man tekeer. Groenboer, boter-, kaas- of vis-, 'k zal eens kijken wie daar is: 'Ja, hebt u gebeld, komt u om het krantengeld?' Nee, mevrouw, ik ben abuis, 'k belde aan 't verkeerde huis. (De schuin gedrukte regels werden opgezegd, de rest van het liedje gezongen) Bep Kolijn, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58