Congres over energie op Schouwen-Duiveland 'Op Pontes Pieter snijdt mes aan twee kanten' Monumenten SD nieuwe eigenaar van Pasveersloot Al snel bleek het initiatief succes vol en daardoor is het in de loop der jaren uitgegroeid tot een drie jarige opleiding. Die ronden de studenten af met een heus diplo ma. Voor de veertien cursisten die in september zijn begonnen is het zover nog niet. Elke twee we ken krijgen zij een nieuwe work shop voorgeschoteld met steeds een ander thema. Die thema's be denkt Van Westen zelf. „Wat we hier doen is theater maken zon der woorden te gebruiken. Dit sei zoen doen we veel met licht, zo als het thema vuurbal, lights out en groen licht. We proberen altijd een zo gevarieerd mogelijk pro gramma te brengen, waarin kleur, geur en tast centraal staan." De keuze om het Pontes Pieter Zeeman als nieuwe locatie voor Space Station aan te wijzen is niet toevallig. De meeste cursisten zijn afkomstig uit Zierikzee of Middelharnis. Er zijn er slechts drie bij die niet op het eiland wo nen. Van Westen: „We hebben het heel goed gehad in Goes, maar het was tijd om terug te ke ren naar het eiland. Fleuroja was een van de instellingen die dat echt heel graag wilden." Space Station haakt in de keuze voor Pontes ook aan bij het regu liere onderwijs en biedt leerlin gen de kans een maatschappelijke stage te lopen „Pontes is een loca tie waar ze dingen bij elkaar pro beren te brengen. Het mes snijdt zo aan twee kanten." Voor de financiering is Space Sta tion deels afhankelijk van het be drijfsleven. De financiering voor het eerste jaar is rond, maar voor de twee jaar erna worden nog sponsors gezocht. Belangrijkste spreker is Brendan de Graaf. Hij is oprichter van de energie-coöperatie Texelenergie en winnaar van de Koning I-pla quette voor duurzaam onderne merschap. „Net als op Schou wen-Duiveland is het op Texel be gonnen met gezamenlijke inkoop en gaat het nu steeds meer in de richting van het samen opwekken van energie", licht Nico Lands man, organisator van de Kennis arena toe. Van de Wageningen Universiteit komen Annemieke Smit en Simo- ne Verzandvoort. Zij proberen een toekomstscenario voor Schou wen-Duiveland te schetsen. Hoe groot is de behoefte aan energie en hoeveel vierkante meter zonne panelen heb je daar voor nodig? In een workshop met onderne mers zoeken zij naar de juiste mix van energiebronnen voor de re gio. René lochems komt uit Zundert, waar hij zich bezighoudt met cir culaire economie. Voor Jochems is dat vooral landbouw zonder af val en zonder kunstmest. Wethouder Ad Verseput (econo mie, ruimte en milieu) legt tij dens de Kennisarena uit wat de ambities van de gemeente zijn op gebied van energievoorziening. Gemeente en ondernemersvereni ging OSD streven ernaar zelfvoor zienend te zijn in 2040. Daarbij wordt gebruik gemaakt van wind- energie, zonne-energie en stroom uit de geplande getijdecentrale in de Brouwersdam. De onderne mers hebben hiervoor de coöpera tie Loopi3 opgericht. Op het dak van werkvoorzieningsbedrijf De Zuidhoek ligt een parkje zonnepa nelen. De Kennisarena in Zierikzee is niet alleen bedoeld voor onderne mers. Andere inwoners van Schouwen-Duiveland kunnen niet alleen komen luisteren, zij kunnen ook deelnemen aan dia- loogtafels rond het thema 'ener gie en landschap'. De Kennisarena, maandag 17 no vember van 15.00 tot 21.00 uur in de Zierikzeese Campus Cultura, wordt georganiseerd door 'Made in Zeeland': de organisatie die het Zeeuwse bedrijfsleven promoot. Made in Zeeland doet dat in op dracht van de gemeente Schou wen-Duiveland, de provincie Zee land en Rijkswaterstaat. Van 14 tot en met 25 oktober zijn er vanuit de Vierschaar van het Stadhuismuseum van dinsdag tot en met zater dag rondleidingen naar het Gravensteen, de oude stads gevangenis. De rondleiding duurt een uur en begint om 14.30 uur. Kosten 2,50 euro, kinderen tot 12 jaar gratis. DREISCHOR - De Pasveersloot in Dreischor is sinds 6 oktober eigen dom van de stichting Monumen ten Schouwen-Duiveland. De monumentale waterzuive ringsinstallatie uit de jaren zestig was van de stichting Behoud Erf goed Schouwen-Duiveland. Die heeft zichzelf opgeheven. De acti viteiten zijn overgenomen door de Monumentenstichting, die valt onder de vleugels van de stichting Renesse. „De onderhoudskosten van de Pasveersloot vallen mee. Ze pas sen ruimschoots binnen het bud get van de Monumentenstich ting," zegt administrateur Dick Kooman van stichting Renesse. Het jong, industrieel erfgoed in Dreischor past volgens Kooman in de collectie die onder meer be staat uit Museumhaven, scheeps werf en travaljes. Lezing over historie van deel Schouwen Amateur historicus Wim de Vrieze vertelt dinsdagmid dag 21 oktober over de histo rie van het westelijk deel van Schouwen. Hij licht zijn verhaal toe met kaarten en beelden. De lezing begint om 14.00 uur in het dorpshuis van El- lemeet Het uitnodigen van De Vrieze is een initiatief van De Vrouwen van Nu, af deling Noordwelle. Open training meidenvoetbal De Zierikzee voetbalclub MZC'11 houdt woensdag 22 oktober een open training voor meiden van 8 tot 16 jaar die kennis willen ma ken met voetbal. Wie mee wil doen moet om 18.15 uur op sportpark Den Hogen Blok aanwezig zijn in sport- kleding en het liefst met voetbalschoenen en scheen beschermers. Grote Gymfeest bij Delta Sport Gymnastiekvereniging Del ta Sport houdt zaterdag in sportcentrum Laco in Zierik zee het Grote Gymfeest. Kin deren en hun ouders kun nen dan kennismaken met deze sport. Vanaf 9.45 uur voor kinderen t/m 3 jaar, vanaf 10.45 uur t/m 7 jaar en vanaf 13.00 uur t/m 13 jaar. Rondleiding naar het Gravensteen VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 SCHOUWEN-DUIVELAND 29 ZIERIKZEE - Coördinator Ariene van Westen is samen met Philomène op 't Hof bedenker van het theater project waarmee ze in 2006 start ten in het Zierikzeese MFC. Dit om mensen met een ernstige meervou dige beperking de gelegenheid te geven een cursus buiten de deur te volgen en vaardigheden te ontwik kelen. www.stichtingspacestation.nl door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Mensen uit de praktijk en mensen uit de wetenschap ko men maandag 17 november naar Zierikzee om te vertellen hoe Schouwen-Duiveland een energie neutraal eiland kan worden. Deze 'Kennisarena' wordt gehouden in de Pontes Campus Cultura. In Zierikzee wordt op 17 no vember een congres gehou den over het lokaal opwek ken van energie. Janneke is niet weg te slaan bij de harp. Naast haar staat begeleidster Evelien, foto Dirk-Jan gjeltema NOORDWELLE ZIERIKZEE ZIERIKZEE ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55