Klompe kweekt bonen voor de fijnproevers Veehouder Hans van Iwaarden verkoopt meeste van zijn koeien Bedrijven betrokken bij ZZ Movember I I I 28 SCHOUWEN-DUIVELAND THEATERWORKSHOP Begeleidsters 'studenten' zijn blij met terugkeer Space Station naar Schouwen-Duiveland „Van februari tot en met oktober kan je altijd iets van boontjes eten. Het zijn ook nog eens goede eiwitvervangers. Voor een twee persoons huishouden heb je van iedere soort maar vier planten no dig en je bent klaar", aldus Klom pe. Ze legt uit dat bonen op veel ma nieren gegeten kunnen worden, veel meer dan de meeste mensen weten. „Je kunt ze eigenlijk in alle stadia eten. Je begint bijvoorbeeld met peultjes en als die te dik wor den haal je de erwtjes er uit en dan heb je doperwten, heerlijk." Kapucijners zijn volgens Klompe ook heel goed vers te eten. Ook hiervoor geldt dat je eerst de hele boon kunt eten. Als ze dikker wor den haal je de erwten eruit. Die kun je koken en opeten, drogen om later op te eten of gebruiken om het volgende jaar nieuw te zaaien. Klompe kweekt heel veel verschil lende soorten bonen. Van Sugar- snaps of de rood gevlekte borlotti- bonen tot kapucijners of sojabo nen. Haar producten zul je niet vinden in de supermarkt. Ze gaan alleen naar restaurants. Dieneke Klompe heeft daardoor Op de akker met haar Comsumptieve Kweke rij Zonnemaire een bijzonder be drijf en neemt binnen de agrari sche sector op Schouwen-Duive- land een speciale plaats in. Ze kweekt bijzondere groenten, kruiden en eetbare bloemen. Al les wordt op biologische wijze ge teeld, dus zonder kunstmatige meststoffen en ook de gifspuit komt het terrein niet op. De kwekerij is in het seizoen een lust voor het oog. Er staan dan niet alleen de gewassen die ver kocht gaan worden, maar daar om heen groeien bloemen en krui den om bijen en andere insecten te trekken voor bevruchting van de planten of het bestrijden van luizen. Dieneke Klompe heeft in de afgelopen veertien jaar een klantenbestand opgebouwd van koks uit de buurt tot sterrenchefs. Hoewel de producten van Diene ke Klompe niet voor particulieren te koop zijn, kunnen zij wel genie ten van het bedrijf. Klompe ver zorgt rondleidingen op de kweke rij en houdt 'boerinnenpraatjes'. Meer informatie en boekingen via www.bijzonderegroenten.nl ZIERIKZEE - Anro lacht, klapt mee en geniet zichtbaar van alles wat er om hem heen gebeurt. Volgens zijn begeleidster Ineke is zijn eer ste bezoek aan een theaterwork shop van stichting Space Station in het Pontes Pieter Zeeman meer dan geslaagd. „Ik kan zien dat hij het hartstikke leuk vindt. Hij heeft zijn oog zelfs laten vallen op een van de andere cliënten. Hij heeft haar nooit eerder gezien, maar hij wilde meteen naast haar zitten." Anro is een van de veertien meer voudig beperkte 'studenten' uit Zeeland die een opleiding volgen die vooral inspeelt op zintuiglijke ervaring. De opleiding wordt ver zorgd door de Stichting Space Sta tion, die in 2006 als theaterpro ject in Zierikzee begon. Drie jaar geleden werd verhuisd naar Goes, maar sinds september is de oplei ding weer terug in Zierikzee. Op de Campus Cultura van het Pon tes Pieter Zeeman. Evelien is begeleidster bij Fleuroja in Zierikzee, waar vijf meervou dig gehandicapten wonen. Ze is heel erg blij dat Space Station is te ruggekeerd. „Toen ze in Goes za ten, was het voor ons niet meer haalbaar om elke week de work shops te volgen. Je moet dan toch een hoop regelen, zoals vervoer. We hebben toen zelfs overwogen om te starten met eenzelfde initia tief, maar dat was niet te organise ren. Er komt zoveel kijken bij de opbouw en afbraak van het decor bijvoorbeeld. Dat kunnen wij als begeleiders er echt niet meer bij hebben." Evelien kan aan de meeste cliën- We hebben nog overwogen om zelf zoiets op te starten. Dat bleek niet haalbaar. ten goed aflezen dat ze het naar hun zin hebben. „Ik ken ze door en door. Aan hun manier van doen kan ik zien dat ze door een onderwerp gepakt worden. Bij de een gebeurt dat wel, bij de ander niet, dat verschilt per week. Zo heeft Fleur er bijvoorbeeld niet zo veel mee. Die houdt niet van ge handicapten." De workshops vinden elke twee weken plaats en steeds staat een ander thema centraal. Deze week zijn het paddo's in het kader van de herfst. Als alle studenten in een groot kring zijn neergezet, gaat coördinator Ariene van Wes ten van start. Ze heet alle cursis ten welkom, terwijl ze begeleid wordt op een harp. Even later 'stormt' het in een klaslokaal. Er klinkt geritsel van de papieren zakjes die de studenten hebben gekregen en er komt een ventila tor voorbij. Dat doet op menig ge zicht een glimlach verschijnen. Ook bij scholieren van de Pontes die in het kader van hun stages ook in de kring zitten. Joy: „Ik vind het heel leuk om hier bij te zijn. Ze kunnen niet praten, maar je ziet toch hoe ze genieten." SPACE STATION Dat zegt Jos van Iwaarden, de meewerkende zoon van de vee houder. „We waren bang dat wij met de kosten van het transport zouden worden opgezadeld en dat de NVWA een week later weer op de stoep zou staan en de hele ellende opnieuw zou begin nen, met nog meer onkosten." De veehouder in Rilland is zich meer op akkerbouw gaan toeleg gen. Hij heeft nu nog ongeveer honderd koeien. „Met minder stuks vee is het risico van herha ling een stuk kleiner." Begin juli besloot de rechter dat er geen re den was te gelasten dat de twee weken eerder in beslag genomen koeien terug naar Rilland moes ten. Daardoor kon Van Iwaarden zijn vee alleen terugkrijgen als hij voldeed aan de voorwaarden van de NVWA. Die vond onder meer dat scherpe delen uit de stal moes ten worden verwijderd en dat de dieren krachtvoer moesten krij gen. De kosten van de inbewaring stelling en het transport vanuit en terug naar Rilland waren voor rekening van Van Iwaarden. „Noodgedwongen hebben we ze toen laten verkopen door een in ternationale veehandelaar." Deelname van online cadeaushop Your Surprise staat al vast. Dit be drijf maakt T-shirts en het perso neel zamelt geld in. ZZ Movem ber is nog in onderhandeling met twee andere ondernemingen. ZZ Movember gaat zaterdag 1 novem ber om 21.00 uur van start in café De Biet met een modeshow door besnorde mannen. De band Wild May West treedt op. Vanaf dan la ten de deelnemers hun snor staan en zoeken zij sponsors. Vrijdag 21 november is het van 13.00 tot 19.00 uur Bar-bier: een scheer beurt met een hapje en een drank je. Zaterdagavond 29 november worden de snorren geschoren en en de sponsorbijdragen geteld. Er is ook een live-act. Vorig jaar bracht ZZ Movember 15.000 euro op. Movember is een wereldwijde actie. In Zierikzee wordt die geor ganiseerd door De Biet, Barbers hop Van Dam, 10 Uur Campagne en Niels Verkaart administratie. F door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Boontjes: het is een ondergewaardeerde groente vol gens boerin Dieneke Klompe uit Zonnemaire. En dan niet alleen de bekende sperzieboontjes, maar alle bonensoorten. I Dieneke Klompe: „Van februari tot en met oktober kan je altijd iets van boontjes eten." foto Dirk-Jan Gjeltema We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? 'Je kunt zien hoe ze hiervan genieten' door Wendy de Jong Evelien, begeleidster Space Station is in 2006 als thea terproject in het mfc in Zierikzee begonnen om mensen met een meervoudige beperking de gele genheid te geven een cursus bui ten de deur te volgen en vaardig heden te ontwikkelen. Onder de naam Edoekatie zijn de workshops (zestig in totaal) uitge groeid tot een driejarige opleiding. De afgelopen drie jaar werden de cursussen gegeven op het Scalda in Goes. Vorig jaar hebben zestien studen ten de opleiding met een diploma afgerond. Op 18 september zijn de lessen weer begonnen op Schouwen-Dui veland, en wel op het Pontes Pie ter Zeeman in Zierikzee. door Ernst Jan Rozendaal RILLAND - Veehouder Hans van Iwaarden uit Rilland heeft de 175 koeien verkocht, die de Nederland se Voedsel en Warenautoriteit in juni in bewaring nam. Niet alleen wilde hij niet voldoen aan de eisen die de NVWA stelde aan de terug keer van de koeien, hij wilde ook de transportkosten niet voor zijn rekening nemen. Veehouder wil niet voldoen aan eisen die de NVWA stelt aan de terugkeer van de runderen. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De organisatie van ZZ Movember, de jaarlijkse november- actie voor onderzoek naar prostaat kanker, betrekt dit jaar het Zierik- zeese bedrijfsleven erbij. zzmovember.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54