Eén miljoen om een nieuw leven te krijgen Groezelig commentaar ZEELAND 27 caïne om het vol te blijven hou den. „En ik moet bekennen: in die tijd was ik vrij makkelijk, als het om condoomgebruik ging. Dat zie je bij een hoop meiden. Bijna ie dereen pijpt zonder condoom. De klanten verwachten niet anders. Ik heb risico's gelopen, maar dat druk je weg. Je kletst het voor je zelf recht: ik laat me toch regelma tig controleren? Maar iedereen die in het vak zit, weet dat dat schijn veiligheid is. De dag na een con trole kun je tenslotte besmet ra ken en het doorgeven." Met de drugs is Christel gestopt. Maar om haar heen ziet ze mei- Klanten die je tegenkomt, doen of ze je niet kennen. Mensen negeren je den die door drugsgebruik gevan gen zitten in het wereldje. „Ie mand die na jaren gebruik zo be schadigd is, dat een normale baan achter de kassa geen optie meer is. Voor je het weet, kom je op zo grote afstand van de normale we reld te staan, dat die kloof niet meer te overbruggen is. Als je dit leven leidt, ga je alle mannen als potentiële klanten zien. En in je werk zijn alle vrouwen concurren ten. Vrienden heb je niet." „Nu weet ik weer hoe het óók kan zijn. Wat een liefdevolle relatie is. Ik kan weer van seks genieten zonder in de rol van sekswerker te schieten. En ik vind het steeds lastiger om te switchen naar seks als werk." Christel wil stoppen. Dat haar inkomen een duik maakt, neemt ze voor lief. „Nu heb ik twee- tot vierduizend per maand, netto. Dan zal het zo'n 1500 zijn, schat ik. Op één inko men redden we het niet, dus ik kan nu niet stoppen. Met behulp van het uitstapprogramma wil ik iets op poten zetten als zelfstan dig ondernemer." *Christel is niet haar echte naam De GGD Zeeland gaat het project trekken voor deze regio's. RUPS II, zoals het heet, is een driejarig traject. Naar verwachting worden in Zeeland in die periode vijftig vrouwen geholpen een nieuw le ven op te bouwen. Er is in Zee land geen raamprostitutie en er zijn geen legale tippelzones, maar in elke Zeeuwse gemeente zijn vrouwen die zich prostitueren. Ze werken vanuit peeskamertjes bo ven seksbioscopen, hotels, particu liere adressen, sauna's, massagesa lons en bordelen; Het totale aantal prostituees in Zeeland wordt op twee- tot drie honderd geschat, waarvan zo'n 75 werken in legale clubs en borde len. Hoeveel er precies in het ille gale circuit werken, is onduide lijk. Sinds de prostitutie in 2000 gelegaliseerd werd, is wrang ge noeg het illegale circuit sterk ge groeid. Prostitutie gaat onder gronds, gemeenten en politie heb ben weinig zicht op wat zich daar afspeelt. De GGD Zeeland krijgt regelmatig signalen van dwang, uitbuiting en seksueel misbruik bij prostituees. De hulporganisa tie Comensha registreerde in het eerste kwartaal van 2014 in Zee land vijf vrouwen en één man die gedwongen in de prostitutie werk ten. Leo Meijaard van de GGD Zee land en zijn collega Fenna Boeke gaan het project trekken. Meij aard: „Het is geweldig dat dit nu mogelijk is, want de GGD krijgt PROSTITUTIE regelmatig vragen van vrouwen die hulp willen om uit de prosti tutie te stappen, maar er was nooit geld voor. Het is wel zo dat de gemeenten een bijdrage moe ten geven, maar die is in verhou ding heel klein." Recent onderzoek van de GGD toont aan dat ongeveer de helft van de prostituees eigenlijk wil stoppen. Daarbij lopen ze tegen al lerlei problemen aan. Fenna Boe ke: „Hoe verklaar je het gat in je cv, als je lang geen gewone baan gehad hebt?" Ook is de opleiding vaak ontoereikend om op de ar beidsmarkt te slagen. De meeste sekswerkers hebben een mbo-di- ploma, 9 procent heeft een hbo- opleiding afgerond. Schulden kunnen een reden zijn geweest om in de prostitutie te gaan; dan is schuldhulpverlening nodig. Een kwart van de legaal werkzame vrouwen komt uit lan den als Roemenië, Polen, Duits land, Portugal, Suriname en Co lumbia. Voor migranten is de Ne derlandse bureaucratie vaak een onoverkomelijk probleem. Zon der hulp lukt het hen niet woon- en werkruimte te vinden en za ken te regelen. Het uitstapprogramma moet hen ook helpen bij een eventuele te rugkeer naar het land van her komst, legt Leo Meijaard uit. Ove rigens: deelname is vrijwillig, maar niet vrijblijvend. Inzet is ver plicht, middels een contract. In het project werken allerlei instan ties samen, zoals politie, maat schappelijk werk, verslavingszorg, Blijf van mijn Lijf, meldpunten schoolverlaters, re-integratie- en uitzendbureaus. Eerste actiepunt: zorgen dat pros tituees weten dat er een uitstap programma bestaat. Dat gebeurt middels een voorlichtingscampag ne. „We zorgen voor folders bij seksshops en huisartsen en zullen ook berichten zetten op sites als kinky.nl, soaaids.nl, hookers.nl en seksshops.nl, waar veel vrouwen adverteren." Hoe verklaar je het gat in je cv, als je lang geen normale baan hebt gehad? Open Dagen 18-25 Oktober 10.00 -15.00 www.annamamelle.nl Turfkade 15 Goes De GGD hoopt de ko mende drie jaar vijf tig Zeeuwse prosti tuees naar een nieuw leven te begeleiden. Dat is op het eerste gezicht wat merkwaardig, want prostitutie is sinds 2000 legaal. Medewer kers van de GGD Zeeland en hulporganisatie Comensha stui ten echter regelmatig op dwang, uitbuiting en misbruik. Niet zo verwonderlijk, want de afgelopen veertien jaar is het il legale circuit gegroeid. Hulp bij het anders inrichten van het leven is welkom. Toch rijst de vraag of volstaan kan worden met een dergelijk lap middel. De legalisering van prostitutie pakt slecht uit. De wereld van de betaalde seks blijft groezelig en veel prosti tuees bevinden zich in een niet te benijden situatie. Misbruik is moeilijk uit te roeien, maar de maatregel die Scandinavi sche landen getroffen hebben - aanpak van de hoerenloper - lijkt effectiever. Bovendien ligt het voor de hand om niet de prostituee maar de hoerenlo per op de korrel te nemen. De AOW-partnertoeslag verdwijnt in 2015 Geldt dit ook voor u? Kijk voor meer informatie op www.rijksoverheid.nl/portnertoeslag VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 's nachts? SKêÖvtó-, Christel over hoerenlopers VLISSINGEN - Bijna een miljoen eu ro. Zoveel geld heeft minister Op stelten van Veiligheid en Justitie be schikbaar gesteld om vrouwen uit de prostitutie te halen in Midden-/ West-Brabant en Zeeland. In elke Zeeuwse gemeente zijn vrouwen die zich prostitueren. Zo'n 75 vrouwen werken in legale clubs en bordelen. Op het illegale circuit, dat sinds 2000 sterk is gegroeid, is amper zicht. In totaal zouden er zo'n 300 prosti tuees werkzaam zijn. Bij recent onderzoek gaf de helft aan te willen stoppen. Fenna Boeke, GGD Zeeland Belangstellenden kunnen tijdens deze open dagen ervaren wat Annamamelle allemaal te bieden heeft. Borstprothese BH's, support BH's. Kleine cupmaten AAA, Grote cupmaten t/m cup N 100% katoenen BH's, Medische BH's met **sale**sale**sale** Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid De AOW-partnertoeslag is een extra bedrag bovenop uw AOW-pensioen U krijgt dat bedrag ais uw jongere partner weinig of geen inkomen heeft. De AOW-partnertoeslag verdwijnt in 2015. Dit geldt voor mensen die zijn geboren na 1949 en die AOW krijgen na maart 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53