24 Maanden 50% korting en de Samsung Galaxy S4 mini 50 De olifant en de muis CAMIEL EURLINCS 4 BINNENLAND van voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Camiel Eurlings is beter afin de politiek, vindt de vakbond. Maar willen ze hem daar nog? Plasterk wil nadenken over 'snelkookpan' voor lichamen Vodafone Voordeel Web FERRY MINGELEN Visie is als de olifant die het uitzicht be- lemmerf, zei pre mier Mark Rutte vo rig jaar. Visie op de verre toekomst, daar heeft Rut- te geen tijd voor. Gewoon prak tisch het dagelijkse werk doen, zonder tijdrovende vergezich ten. Daarom is Rutte ook echt 'premier 2.0', flexibel tot op het bot, met aangeboren dialoog en uitgestoken hand. Ideaal voor een kabinet dat constant met de oppositie moet onderhandelen om ook in de Eerste Kamer een meerderheid te halen. De Haag se politiek is er grondig door op gefrist. En nu wil uitgerekend Ruttes ei gen WD daar een einde aan ma ken. Die vindt het voor de toe komst maar lastig regeren, met zo'n onzekere Eerste Kamer. WD-fractievoorzitter Loek Her mans vroeg daarop deze week de visie van Rutte. Visie... van Rutte, op ons parlementaire stel sel? Dat werd dus niks. Een Staatscommissie moet het nu gaan doen. Een plannetje zorgvuldig voor bereid door Hermans en Halbe Zijlstra, de WD-fractievoorzit ter in de Tweede Kamer. Pre mier Rutte nam het zo snel over dat niemand in de Senaat nog 'nee' kon zeggen. Maar de oppo sitie laat zich niet zomaar kortwieken. „We kunnen het beter over de economie hebben, dan over het staatsbestel", mopperde Brink man (CDA). „Ik vertrouw het niet", reageerde Kuiper (Chris tenunie). „Het loopt toch prima zo?" Ja, het loopt prima, zolang D66, Christenunie en SGP meedoen. Maar als er een afhaakt, hangt het kabinet. Het probleem is dat de Eerste Kamer op een ander moment gekozen wordt dan de Tweede Kamer. Dat leidt tot verschillen de meerderheden, omdat kie zers gemakkelijk van partij wis selen. Zo hebben WD en PvdA in de Tweede Kamer nu een rui me meerderheid, maar in de Premier Mark Rutte nam het plannetje zo snel over dat niemand in de Senaat nog 'nee* kon zeggen. Maar de oppositie laat zich niet zomaar kortwieken Eerste Kamer slechts 30 van de 75 zetels. Het kabinet steunt op de acht zetels van D66, Christen- Unie en SGP. Maar voor hoelang nog? In maart 2015 zijn er verkiezin gen voor de Provinciale Staten. En die kiezen op hun beurt de nieuwe Eerste Kamer. Het zou een wonder zijn als de krachts verhoudingen dan hetzelfde blij ven. Een vijandige meerderheid in de Eerste Kamer kan elk wets voorstel blokkeren, dat is lastig als je een beetje lekker wil door regeren. De nog in te stellen Staatscom missie krijgt ongetwijfeld een brede opdracht, visie, blauw druk, die de werkelijke inzet ca moufleert: aanpak van de Eerste Kamer. Eerdere suggesties om de Se naat af te schaffen of zijn tan den uit te trekken, stuitten op taai verzet. De oplossing ligt waarschijnlijk in kleine over zichtelijke stappen, die niet te veel weerstand opwekken: het terugzendrecht bijvoorbeeld, waarbij de Senaat een wet niet verwerpt, maar voor aanpassing terugzendt naar de Tweede Ka mer. Een geschillencommissie uit beide Kamers kan eventueel bemiddelen. De Staatscommissie zal onge twijfeld een heleboel werk ver zetten en het hele parlementai re stelsel op de schop nemen, maar om succes te hebben kan deze berg maar beter een prak tisch muisje baren. p/mnd 120MIN 80SMS 200MB AMSTERDAM/VALKENBURG - „Ca miel Eurlings is te zeer een man van mooie woorden." Zo. Het ho ge woord is eruit bij KLM-vak- bondsbestuurder Jan van den Brink van FNV Bondgenoten. Pra ten, mensen enthousiast maken, nieuwe vliegtuigen onthullen, dat kan Eurlings wel. Maar in de dage lijkse uitvoering valt tegen wat de KLM-directeur als resultaat heeft neergezet. En in het bedrijfsleven word je afgerekend op financiële resultaten, dus is de goedlachse oud-minister woensdag afgeser veerd. Die middag werd hij voor overleg bij de Raad van Commissarissen geroepen, vertelt Jack de Vries die als Eurlings' woordvoerder op treedt. Mededeling: we willen niet met je verder en er staat een opvolger klaar. Zes uur onderhan delden ze in bijzijn van hun advo caten over een goede regeling. „De KLM is een andere wereld dan Den Haag. Misschien kan Eur lings zich nu maar beter concen treren op de politiek. Ik betwijfel of hij nog in het bedrijfsleven aan de slag komt", stelt Van den Brink. Ingrid Brama, bestuurslid van de vakbond van cabineperso neel VNC: „Zijn naam is nu be schadigd. Ik denk dat hij in de po litiek meer kans maakt." Eurlings en de politiek. Het is een gezegende combinatie totdat de Limburger in 2010 Den Haag de rug toekeert. Hij wil aan zijn rela tie werken. Een gezin stichten, wellicht. Een latere terugkeer in de politiek sluit hij niet uit. Maar eerst wil hij aan het bedrijfsleven snuffelen, stelt Eurlings bij zijn af scheid. Het wordt hem niet in dank afgenomen bij het CDA. Hij wordt gezien als de kroonprins, beoogd opvolger van toenmalig premier Jan Peter Balkenende. Net als de partij in crisis verkeert en stemmen verliest, kiest de kroonprins het hazenpad, is het gevoel dat in de partij achterblijft. Of Eurlings überhaupt terug wil? De Vries: „Daar is hij nu nog hele maal niet mee bezig." Kan hij vier jaar later, met een inmiddels ver broken relatie en een afscheid bij DEN HAAG - Resomeren. Ofwel stoffelijke resten oplossen in ver hit water met loogzout. Wettelijk is het nog niet toegestaan, maar minister Plasterk (PvdA, Binnen landse Zaken) zegt de methode met de 'snelkookpan', interessant te vinden. Hij vindt het zodoende geen gevalletje van over my dead body. Dat de Tweede Kamer om dat woordgrapje gisteren nauwe lijks kon lachen, legt het pro bleem bloot met de nieuwe me thode die uitvaartorganisatie Yar- den al een tijd bepleit. De SGP vindt resomeren, net als creme ren, niks. Plasterk: „Ik wil weten hoe dit ligt in de samenleving. Cremeren was een paar decennia terug ook omstreden. Bovendien is het cultureel bepaald: hindoes verbranden doden op een brand stapel. Dat doen wij niet, mede omdat veel mensen zo'n vuur aan de horizon niet op prijs stellen." Yarden doet onderzoek naar het maatschappelijk draagvlak. In het voorjaar komt de minister met een rapport. Op verzoek van de WD neemt hij daarin ook andere vormen mee als: „Cryo... Cryo... nou ja, vriezen", aldus Plasterk. Hij doelt op cryomeren: het tot stof bevriezen van lichamen. Net als de WD staat de PvdA open voor nieuwe methodes. Maar dat is niet genoeg, vindt Plasterk: „De meerderheid moet ruim zijn." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant €17. MIN SMS INTERNET VAN VOOR 120MIN 80SMS 200MB 180MIN 120SMS 300MB 240MIN 180SMS 400MB £35> €17.50 C40> €20.- £45> €22.TO Ander toestel of abonnement? K op de websT'e' Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603go .45 per gesprek) Politiek door Paul Bots ,tc door Francine Wildenborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4