if 4 WONEN [fö\M°I?cco Weststraat 25, Kapelle €150.000 k.k. rond de 150.000 euro WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊ^mÊimÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm DE VERBOUWING Het was de moeite meer dan waard, verzucht Hans Hoek man, terwijl hij dromerig uit het raam kijkt over de uitgestrekte akkers, waar Plan Tureluur en natuurge bied Duinzoom elkaar bijna raken. Hoekman verbouwt al een groot deel van zijn leven kersen en pruimen. Hij begon zijn bedrijf in het Walcherse Serooskerke onder de naam De Zoete Kers. Tot zijn zoon en diens vrouw het daar drie jaar gele den overnamen. Klaar was hij nog lang niet en hij besloot op zoek te gaan naar een plek voor een tweede locatie. De Welland- weg net buiten Noordwelle leek hem een perfecte plek voor een boomgaard en bijbe horende winkel. Maar het duurde even voordat hij zijn be drijf daar daadwerkelijk kon gaan opzetten. „Een tijdje geleden is er door hogerhand namelijk besloten dat bouwen in het Zeeuws buitengebied aan banden moest worden gelegd. Het is juist de bedoeling om steeds meer natuurgebied te creëren. Op mijn bouwplannen zat de gemeente in het begin dus niet bepaald te wachten", vertelt Hoekman. „Als ik terugdenk aan dat dossier van honderden pagina's, word ik weer zenuwachtig." „Maar, op de kop van Schouwen was er nog niets soortgelijks. Dat was dan ook mijn geluk. De wethouder vond een ker sen- en pruimenboomgaard en een boeren- winkel een aanwinst voor het eiland. Zo wel voor de eigen bewoners als voor de toe risten die hier volop komen. Daarnaast wer ken wij op een natuurlijke manier, wat bij voorbeeld betekent dat we de insecten in de boomgaard niet bestrijden met chemi sche middelen. Het land trekt daardoor vo gels als patrijzen, pimpelmezen en veld leeuweriken aan. Dat heeft uiteindelijk de doorslag gegeven", denkt de fruitteler. „On ze werkwijze past bij het eiland." Duurzaamheid is voor Hoekman een be langrijk thema. Niet alleen verkoopt hij slechts natuurlijke producten in zijn win kel, ook zijn woonhuis dat inmiddels bijna klaar is, is op een zo duurzaam mogelijke manier gebouwd. Zo is er zowel buiten als binnen gewerkt met hout dat is gekweekt voor de kap. En dat weet hij zeker. „Mijn aannemer heeft alles laten natrekken." De stenen uit België bestaan daarnaast uit na tuurlijke stoffen, zonder chemische toevoe gingen. Het dak met keramische dakpan nen is extra geïsoleerd en in plaats van dub bel- koos hij voor driedubbel glas. Dat is nodig in zo'n open omgeving met veel wind, vindt Hoekman. Een gasleiding heeft hij niet. Die kon daar niet worden aangelegd. Daarom staat naast het huis een tank met propaan. „Dat is vervuilender dan aardgas, maar het is zo geregeld dat het twee keer door de CV buizen stroomt, waardoor er aan het einde van de rit min der vervuilende stoffen in de lucht ko men." Hoekman wéét wel waar zijn drang naar een zo milieuvriendelijk mogelijk leven vandaan komt. „Een tijdje terug heb ik een aantal wereldreizen gemaakt. Om te leren over andere landen en culturen. Ik reali seerde mij toen dat er ondanks dat ze hier af en toe doorslaan wat de regels betreft, er geen beter land is om in op te groeien dan Nederland. Het is hier zo veilig en schoon. Vooral Zeeland. Om dat zo te houden, moe ten we met zijn allen een beetje bewust le ven", vindt hij. „Door zo goed mogelijk met de natuur om te gaan, draag ik mijn steentje bij. Ik wil dat de volgende genera tie het even fijn heeft als ik." In het huis zitten veel ramen. In de woon kamer reiken die van de grond tot het pla fond. „Ik hou van licht en het uitzicht van het open landschap. Door ieder raam zie je een ander stukje van Schouwen-Duive- land." Aan de achterkant kijkt hij uit op een zelf aangelegde vijver. De bodem is af gedekt met plastic en dat is niet zonder re den. „Het grondwater is hier nogal zilt, daar kunnen geen groene kikkers, stekel baarsjes en salamanders in leven. Daarom heb ik een vijver aangelegd met puur zoet water, zodat deze soorten zich daarin kun nen ontwikkelen. Dat is een hobby van me." Langs het raam loopt hij trots door het huis, naar de voordeur. In het glas van de deur zijn twee kersen gegraveerd. „Die ker sen zijn ontzettend belangrijk voor mij. Zonder dit mooie fruit had ik dit huis nooit kunnen bouwen." Het is bijna af. Het droomhuis in Noordwelle, pre cies zoals fruitteler Hans Hoekman het in gedach ten had. Over elk detail heeft hij nagedacht. Hij heeft er dan ook alles voor uit de kast had gehaald om dit te realiseren. Een bouwvergunning krijgen op een eiland dat steeds verder wordt teruggege ven aan de natuur, blijkt namelijk nog niet zo ge makkelijk. Ofwel bijna onmogelijk. Dankzij de kersen een Halfvrijstaande woning op 79 m2 eigen grond in het centrum van Ka pelle. Twee slaapka mers en een slaapzol der. Huis met authen tieke sfeerelementen als een authentieke schouw en glas in lood ramen. Het huis heeft dakisolatie en dubbele beglazing en is goed on derhouden. door Sharon van Oost Hans Hoekman bij de voordeur van zijn nieuwe huis. In het glas zijn twee kersen gegraveerd. „Zonder dit mooie fruit had ik dit huis nooit kunnen bouwen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48