I ii 4500 Veel artsen ongeschikt voor strijd tegen ebola Pietengilde: 'Zwarte Piet is vrijheid van meningsuiting' IN HET NIEUWS 3 na afloop van een speciale ebola- vergadering van ministers van Volksgezondheid uit de EU en een aantal niet-EU-landen, zoals IJsland en Zwitserland. „Een be smet iemand kan ook naar Brus sel of Parijs vliegen en daar op de trein naar Nederland stappen." Buurland België heeft wel directe vluchten naar West-Afrika. Maar minister Maggie De Block zei gis teren dat het 'te vroeg' is te beslis sen over de controle op ziektever schijnselen van vliegtuigpassa giers uit verdachte landen of reizi gers op internationale treinen. België had de afgelopen dagen een paar keer 'vals' ebola-alarm. De Block: „We beleven een pa niekcrisis in Europa, maar er is geen gevaar voor een uitbraak." Frankrijk, dat een extra ebolacen- trum in Guinee opricht, kondigde aan vanaf zaterdag passagiers op de circa twintig wekelijkse vluch ten van Conakry in Guinee naar Parijs te screenen. In de Verenig de Staten worden passagiers uit ri sicogebieden al extra gescreend. De Europese Commissie had de ministers bijeengeroepen om te bespreken hoe de EU de ebolacri- sis in Europa moet aanpakken. De Europese Commissie neemt voor alsnog geen collectieve maatrege len, maar heeft wel al 180 miljoen euro beschikbaar gesteld. Brussel heeft ook een Ebola Task- force opgericht die dagelijks uit wisseling over ziektegevallen en andere ontwikkelingen coördi neert. De EU gaat ook een team van experts naar Afrika sturen om ter plekke te bekijken hoe de zogenoemde exitscreens voor ver trekkende passagiers verbeterd kunnen worden. Volgens Schip pers is alle hulp welkom: „We kunnen maatregelen niet afdwin gen, maar de mensen daar willen ook niets liever dan de uitbraak onder controle krijgen." Ze zei ook dat er gezamenlijk materieel, zoals beschermende pakken, en mogelijk medicijnen zullen wor den ingekocht. Dat heeft Artsen zonder Grenzen (AzG) gisteren bekendgemaakt. Minister Schippers (Volksgezond heid) deed eerder een oproep aan hulpverleners naar de getroffen landen Liberia, Guinee en Sierra Leone te gaan. Ze vroeg ziekenhui zen personeel vrij te maken. Ruim tweehonderd mensen heb ben gereageerd, maar niet ieder een is geschikt. „We stellen hoge eisen. Zo moeten de hulpverle ners ervaring hebben met de be schermende pakken die ze moe ten dragen en met tropische en in fectieziekten", zegt een woord voerder van AzG. Een ander probleem is de verzeke ring. Bij besmetting draaien werk gevers van artsen op voor de kos ten van repatriëring naar Neder land. Schippers heeft gezegd daar over in gesprek te willen met orga nisaties als AzG. Artsen zonder grenzen is een van de weinige hulporganisaties die in West-Afrika medische hulp verlenen. In totaal zijn via AzG nu zo'n 240 internationale mede werkers actief, onder wie onge veer tien Nederlanders. Nederland telt zeker tweehon derd hulpverleners die ervaring hebben met infectieziekten en met werken in de tropen. Die heb ben zich niet allemaal gemeld. Wegens privéredenen of om prak tische oorzaken, zegt voorzitter Ankie van den Broek van de Ne derlandse Vereniging voor Tropi sche Geneeskunde en Internatio nale Gezondheidszorg. „Ze heb ben een baan, een eigen praktijk of zijn in opleiding. Daar kunnen ze niet zomaar uitstappen", zegt Van den Broek. Ze meent dat de overheid meer zou kunnen doen om praktische bezwaren (bijvoor beeld financiën) weg te nemen. Terwijl bezwaarmaker Patrick Ma- thurin uitgebreid poseert voor de persfotografen, lachen de Zwarte Pieten achter hem als boeren met kiespijn. „Ga toch terug", roepen de leden van de extreem-rechtse groep De Voorpost. Met z'n vij ven zijn ze, uitgedost als Sinter klaas met Pieten, naar Den Haag getrokken om 'de cultuur van Ne derland' te verdedigen. Ze wor den aangemoedigd door toeteren de vrachtwagens, de chauffeurs steken hun duim op. „Jullie zijn te laat. Zwarte Piet verandert al", roept Mathurin terug; De politie cirkelt er nerveus om heen. Ook in het gebouw van de Raad van State is er veel beveiliging. Er is grote belangstelling voor het ho ger beroep in de zaak rondom de sinterklaasintocht van Amster dam vorig jaar. Burgemeester Eberhard van der Laan zou vol gens de bezwaarmakers onvol doende rekening hebben gehou den met de grieven van gekleurde Amsterdammers door toestem ming te verlenen voor de intocht. De bestuursrechter gaf hen afgelo pen juli gelijk en oordeelde boven dien dat Zwarte Piet een negatie ve stereotypering is. Alle partijen gingen echter in be roep. Van der Laan vindt zichzelf niet de aangewezen persoon om een oordeel te vellen over het al dan niet racistische karakter van Zwarte Piet. Ook de rechter heeft daar volgens hem niks over te zeg gen, maar alleen de samenleving. „Als de burgemeester een oordeel moet geven over Zwarte Piet, dan wordt hij een soort zedenmees ter. Dan zal hij dat ook moeten doen bij de Gay Pride, het beach- volleybaltoernooi voor dames, of een concert waar het koningspaar bij aanwezig is", stelt de advocaat van Van der Laan, die niet aanwe zig is. Volgens het Pietengilde, dat de ge meente steunt, had de bestuurs rechter een verouderd beeld van Zwarte Piet. „Piet heeft al geen dikke, rode lippen meer, niet meer alleen kroeshaar en spreekt geen gebroken Nederlands", aldus de raadsman van het Pietengilde. Volgens hem valt het spelen van Zwarte Piet onder 'artistieke ex pressie' en daarmee onder de vrij heid van meningsuiting. Maar de tegenstanders van Zwar te Piet zijn in de rechtszaal over duidelijk in de meerderheid aan wezig. Met applaus of juist luid ruchtig gemopper laten ze van zich horen. „Als Zwarte Piet spe len een meningsuiting is, dan weet je nog niet welke mening ie mand daarmee verkondigt", zegt mensenrechtenadvocaat Wil Ei kelboom namens de bezwaarma kers. „Er worden kleine stapjes ge zet, maar onvoldoende. Racisme bouw je niet af, dat schaf je af." Zo ordelijk als de discussie in de rechtszaal verloopt, zo fel wordt die daarbuiten gevoerd. Quinsy Gario, gezicht van de tegenbewe ging, weet er alles van. „Mensen zeggen dat mijn voorouders dood geslagen hadden moeten worden. Ze vragen wie mijn eigenaar is", vertelt hij in zijn slotpleidooi. ~W~ m VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 u BESCHERMENDE PAKKEN De pakken waarmee hulp verleners zich beschermen tegen ebola zijn niet aan te slepen, leert een rondgang van de NOS. Ebolaklinieken verbruiken grote hoeveelhe den, medici wisselen enkele malen per dag van pak. Ne derlandse groothandels kampen met wachttijden van enkele maanden. beschermende kleding. EXCUSES ZIEKENHUIS De leiding van het zieken huis in Texas waar twee ver pleegsters besmet raakten met ebola, heeft excuses aangeboden. Het Presbyte rian hospital in Dallas er kent dat er fouten zijn ge maakt bij de diagnose van de ebolapatiënt die de ver pleegsters heeft besmet. Het ziekenhuis stuurde de man naar huis toen die zich met koorts had gemeld. Het aantal mensen dat is overleden aan ebola passeert vandaag of mor gen de grens van 4500. Dat maakte de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gisteren bekend. 236 Tot nog toe zijn 236 hulpverleners overleden aan de gevolgen van ebola. 427 hulpverleners zijn geïnfecteerd met het virus, aldus de WHO gisteren. CONTROLE VLIEGVELD Passagiers uit West-Afrika worden vanaf morgen op vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs gecontroleerd op ebolaverschijnselen. Bagage- afhandelaars op de Brussel se luchthaven Zaventem weigeren nog langer bagage te lossen uit landen waar ebola heerst. Ze eisen be schermende maatregelen. BRITSE MILITAIREN Het Britse leger heeft giste ren 91 artsen en verpleeg kundigen naar West-Afrika gestuurd om te helpen met de bestrijding van ebola. Het medisch personeel gaat een veldziekenhuis in Sierra Leone runnen met twaalf bedden voor gezondheids zorgmedewerkers. Er zijn al veertig Britse militairen in Sierra Leone. I Rode Kruismedewerkers aan het werk in de Liberiaanse hoofdstad Monro via. foto Corbis/HH ebola weg te nemen AMSTERDAM - Er zijn tot nog toe dertien artsen en verpleegkundi gen in Nederland die naar West- Afrika kunnen afreizen om de ebo- la-epidemie te bestrijden. Honder den kandidaten zijn ongeschikt. An deren kunnen of willen niet. door Freke Remmers DEN HAAG - De Zwarte Pietendis cussie wordt tot op het hoogste rechterlijke niveau uitgevochten. Gisteren boog de Raad van State zich over de netelige kwestie. Er worden kleine stapjes gezet Maar racisme bouw je niet af, dat schaf je af Wil Eikelboom, advocaat Uitspraak: 12 november, net op tijd voor de intocht op 15 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3