Rentree Theo Bos loopt uit op deceptie SPORT 39 Rond de Britse sportbiografieën woedt een vuile oorlog die om harde taal en grof geld draait. eerste dag het gebruik om de dag voor een duel samen vetarme pa tat te eten. Daarmee, zo doceerde Ferdinand, verloor de Schot het respect van zijn selectie. Dit 'geheim' viel in het niet bij de ontboezemingen van Keane in de voorproefjes van 'The Second Half in The Daily Mirror. De Ier schold, haalde uit en schopte ge nadeloos om zich heen. Zo deed hij op weinig fijnzinnige wijze uit te doeken hoe de hartaanval die de aan Leicester City uitge leende Clive Clark trof zijn hu meur als trainer van Sunderland deed opklaren. Niemand zou het nog in zijn hoofd halen iets te dur ven vragen over de zojuist gele den nederlaag. De gewetenloze schurk, zoals de mensen hem als voetballer leer den kennen, had nog niets van zijn streken verloren. Het leverde zijn biografie in de verkoop direct een tweede plek op in de ranglijst van bestsellers. Als de eerste prog noses kloppen, gaat zijn boek de verkoopcijfers van Fergusons 'My Story' van vorig jaar herfst bena deren. De Schot sleet 803.084 boe ken, goed voor twee miljoen pond aan royalty's. Ook Kevin Pietersen kan tevre den achterover leunen. Het relaas van de beste Engelse cricketer ooit over de pesterijen en het le- gerregime bij de nationale ploeg bezorgde hem een zesde plaats. Waar dit tweetal voor een storm loop zorgde, gelden Ferdinand en zijn uitgever als de grote verlie zers van de week van de waanzin. Amper zeven dagen na de show in het Mayfair Hotel is #2Sides niet meer in de top 50 terug te vinden. Zijn gevecht om harde ponden verliep te schoon. Wie grof geld wil verdienen, moet niet roddelen over gezonde frietjes, maar keihard op de man spelen. LONDEN - Een zaal met beroemhe- den keek toe hoe Rio Ferdinand een georkestreerd interview on derging op een verhoging van het Mayfair Hotel. Een presentatrice van de BBC liet hem, tegen beta ling, reageren op de smeuïgste de tails van zijn net verschenen auto biografie. De verdediger van QPR stelde niet teleur. Zijn uitspraken haalden alle journaals. Ferdinand moest stof doen op waaien in een poging de verkoop cijfers een duwtje in de rug te ge ven. De nieuwsluwe interlandpe riode werd namelijk door meer uitgeverijen benut om een boek te lanceren. Ferdinand, niet meer in beeld bij de Engelse ploeg, kreeg concurrentie van Roy Kea ne en de minstens zo controver siële cricket-ster Kevin Pietersen. Het ruige imago van dit duo liet geen ruimte voor vriendelijkhe den over. Ferdinands #2Sides mocht op manshoge banners worden gety peerd als 'oprecht, uitgesproken en ongekend eerlijk', het spel ach ter de schermen deed hier weinig recht aan. Alles draaide om het veiligstellen van ponden, het liefst met karrenvrachten tegelijk. Lezers van The Sun, de tabloid zonder scrupules, kregen niet bij toeval extracten uit het werk voor geschoteld. Het verkregen recht om onder meer de ergernis over David Moyes te kunnen afdruk ken kostte de krant een bedrag van rond de 250.000 pond, waar van Ferdinand ongeveer 80 pro cent in zijn zak mocht stoppen. Dergelijke uitreksels worden op een soort 'blinde' veiling per op bod verkocht. Ditmaal trok The Sun aan het langste eind. Op hun pagina's deelde de ex-spe- ler van Manchester United een tik uit aan de voorganger van Louis van Gaal. Moyes verbood op zijn De Nederlandse achtervolgings- ploeg, die in de kwalificatie de vijfde tijd noteerde (4-15,997) en daarmee nog uitzicht had op het brons, reed met Bos in de gelede ren een belabberde race in de Ca- raïbische ochtend. „Het was een moeilijke rit, door de wind én de hitte. Drie ronden voor het einde verloren de renners het contact met elkaar en was het einde ver haal. We werden prompt achtste en laatste", aldus bondscoach Ja- bik-Jan Bastiaans. Met 4.25,656 werd bijna tien se conden langzamer gereden dan in de voorronde. En dat terwijl Theo Bos (31) feitelijk juist voor deze ra ce gespaard was. De Nederlandse begeleiding achtte vanwege de zware omstandigheden - hoge luchtvochtigheid en een zwaarlo- pende, betonnen baan - alle vijf de achtervolgers nodig. Boven dien bood de inzet van 'joker' Bos een goede mogelijkheid om Tim Veldt, die in het omnium tot de fa vorieten wordt gerekend, enige rust te geven. Dion Beukeboom, Wim Stroetinga en Roy Eefting reden beide ritten. Bos' rentree op de baan was de af gelopen weken groot nieuws in Nederland. De KNWU was zeer verguld met zijn terugkeer. Het gaf de sport weer een boost, de se lectie kreeg er extra vertrouwen van. Het zorgde her en der boven dien voor zoete herinneringen, aan wereldtitels, olympische plak ken. Aan machtsvertoon en hel dendom op de sprint. Vijfvoudig wereldkampioen Bos voelde eind 2008, na de mislukte Spelen van Peking, de behoefte zijn geluk ook als wegrenner te beproeven. Dat leidde tot menig mooi resultaat, maar deelname aan de Tour de France - zijn ultie me droom - bleef tot op heden achterwege. Nu hij komende win ter van Belkin overstapt naar MTN Qhubeka, en het EK baan- wielrennen prima in zijn schema bleek te passen, wilde Bos het wel weer eens op de piste proberen. Niet meer als sprinter, maar als Het is goed je lichaam zo nu en dan een andere impuls te geven. duurrenner. In alle stilte bereidde Bos zich de afgelopen maanden zo nu en dan op de piste voor. Het was zijn snelheid op de weg ten goede gekomen. „Het is goed je lichaam zo nu en dan een ande re impuls te geven." De huidige generatie achtervol gers had verrast opgekeken, Bos was al snel weer één van hen. Bas tiaans' collega Peter Schep zag dat Bos weinig tijd nodig had om zich weer aan te passen aan het baanritme. Tim Veldt: „Theo haak te zo aan. Bij de aflossingen, mis schien wel het moeilijkste onder deel van de achtervolging, zat hij direct weer in het wiel. De ande ren vielen bijna om van verba zing, maar voor mij was dat geen surprise. Uit onze gezamenlijke tijd met de teamsprint wist ik dat Theo dat als geen ander in de vin gers heeft." In de Eurometropool Tour sloot Bos zijn loopbaan bij Belkin een ruime week geleden af met een ritzege. Zondag haakte hij, op de vlucht richting Guadeloupe, aan bij zijn teamgenoten, die zich tij dens een trainingskamp in Portu gal hadden voorbereid. Het doel van de achtervolgers is in Rio 2016 voor een medaille te gaan. De ploeg werd meermalen gehin derd door budgettaire problemen, een crowdfundingsactie leverde niet het gewenste resultaat. Bo venal is het lastig om de allerbes- ten te selecteren. Onder de weg renners zijn tal van experts, on der wie Niki Terpstra, die echter de voorkeur aan hun lucratievere wegcarrière geven. Ook Bos heeft al aangegeven geen permanente terugkeer naar de baan te overwegen. Hij noemde het EK 'vooral leuk'. Het rijden op de baan houdt hem mentaal fris. „Maar ik blijf wegrenner", zei hij. VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 Plezier om een hartaanval De autobiografie van Rio Ferdinand was veel te braaf om de hitlijst in boekenland te bestormen. In het Aviva Stadium in Dublin presenteerde Roy Keane zijn nu al veelbesproken autobiografie, foto Niall Carson/VI Images door Geert LangendorfT door Edward Swier GUADELOUPE - Het had een glorieu ze rentree op de wielerpiste moe ten worden voor Theo Bos, maar de eerste dag van de Europese titel strijd op Guadeloupe eindigde voor de tegenwoordige wegcoureur in een deceptie. Theo Bos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39