Eerste vier aanvoerders PSV staan buitenspel Astana in opspraak na derde dopinggeval Rotterdam snelste, Amsterdam grootste 34 SPORT SERVIË-ALBANIË Actie van AC Milan-icoon bracht in 1990 de Kroatische onafhankelijkheidsstrijd definitief op gang. Cocu sloot niet uit dat Memphis Depay weer bij de wedstrijdselec tie zit. „Maar of hij ook speelt, is een heel ander verhaal. Dat kan ik nu niet zeggen." Eerste captain Georginio Wijnaldum is er tegen AZ normaal gesproken niet bij. Hij trainde gisteren individueel en heeft nog steeds last van een ontsteking in de knie. Tweede voorman Stijn Schaars zit al lan ger in de lappenmand en is nog niet voldoende hersteld om zijn rentree in PSV 1 te maken. Derde aanvoerder Oscar Hiljemark her stelt van een heupblessure, vierde man Jeffrey Bruma is geschorst. Karim Rekik lijkt een belangrijke kandidaat om de band morgen te dragen. Dat doet hij ook al bij Jong Oranje.'Het aantal geblesseer den bij PSV neemt de komende twee weken wel in rap tempo af. Zit het mee, dan ligt alleen Oscar Hiljemark er daarna nog uit. Adam Maher gaf gisteren na af loop van de training aan dat hij de aanvoerdersband niet zo nodig om de arm hoeft te hebben. „Het is een beslissing van de coach en zou een hele eer zijn, maar het gaat er vooral om dat je met je spel belangrijk bent voor het elf tal." Afgaand op de laatste blessu- reberichten lijkt Maher met Andrés Guardado en Jorrit Hen- drix het middenveld tegen AZ te vormen. We maken na de laatste training de balans op en kijken wie er inzetbaar is. Wielrenner Ilya Davidenok uit Ka zachstan is op 28 augustus tijdens de Tour de l'Avenir positief op anabole steroïden getest. Eerder werden zijn landgenoten en broers Maxim en Valentin Iglins- ki betrapt op epo. Astana is al in het bezit van een li centie voor de wedstrijden in de World Tour van 2015. De ploeg van kopman en Tour-winnaar Vi- cenzo Nibali verscheen eerder de ze maand niet aan de start van de Ronde van Peking. Astana schors te zichzelf omdat beide broers Ig- linski vals hadden gespeeld. Daar mee voldeed de ploeg aan de re gels. Brian Cookson, voorzitter van de UCI, heeft ploegleider Alexander Vinokoerov uitgenodigd voor een gesprek. „Ik ga met advocaten naar hem toe en zal laten zien dat de renners uit eigen initiatief heb ben gehandeld", zei de ploeglei der van Astana, die als wielrenner werd geschorst voor het gebruik van ongeoorloofde middelen. „De ploeg kan hier niets aan doen." In absolute aantallen is de mara thon van Amsterdam die van Rot terdam al voorbijgestoken. Met 44.094 inschrijvingen, waarvan 16.016 aanmelders op de klassieke afstand over 42,195 kilometer, is er sprake van een ongekende po pulariteit. „We zouden zo kun nen doorgroeien naar 25.000 deel nemers, alleen: groter is niet per Rode Ster Belgrado. Het betrof een competitieduel, Joegoslavië was immers nog één, maar de ver houdingen waren duidelijk: dit was een duel tussen Kroaten en Serviërs, een etnische strijd die het voetbal ontsteeg. Boban zag hoe de gemoederen op de tribunes hoog opliepen en ont plofte toen hij bemerkte dat een Dinamo-supporter klappen kreeg van een agent, ziek als Boban was van wat hij omschreef als de jaren lange Servische onderdrukking. Boban nam een aanloopje en met een daverende karatetrap velde hij de agent; dat later zou blijken dat de agent geen Serviër was, maar een Bosnische moslim, dat was een detail. Vergeleken met het slagveld dat op de karatetrap van Boban volg de, waren de ongeregeldheden van dinsdag bij Servië-Albanië niet meer dan kinderspel. Honder den supporters bestormden het veld, de spelers van Rode Ster moesten per helikopter worden geëvacueerd en zelfs de brand weer moest uitrukken om te voor komen dat het stadion ter plekke zou afbranden. De strijd concen treerde zich op de Kroatische na tionalisten van de Bad Blue Boys, een groepering die meer weg heeft van een terroristische orga nisatie dan van een groep voetbal supporters en ook anno 2014 nog alom wordt gevreesd, en hun Ser vische tegenstrevers van Rode Ster, die op die middag werden ge leid door Zeljko Raznatovic, beter bekend als Arkan. Arkan was niet alleen een voor aanstaand leider van de harde kern van Rode Ster, maar voerde in de jaren daarna ook een Ser visch doodseskader aan dat een spoor van dood en verderf zou trekken: de beruchte Arkans Tij gers. Die 13e mei 1990, zo zou de in 2000 vermoorde oorlogsmisda diger later zeggen, was meer dan ooit een eye opener. „Na die wed strijd begonnen we ons meteen te organiseren." De karatetrap van Boban groeide definitie beter", aldus Cees Pronk, de racedirecteur van de Amster dam Marathon en adjunct-direc teur van Le Champion. „Het laat ste wat we willen, is inboeten aan kwaliteit." Amsterdam kan zich verheugen in een enorme buiten landse belangstelling. Liefst 93 na tionaliteiten zijn in de 39e editie vertegenwoordigd, bij elkaar opge teld 18.623 toeristen. Dat zorgt niet alleen voor een economische impuls, maar geeft ook internatio nale uitstraling. Rotterdam heeft nog wel de sta tus van snelste Nederlandse mara thon. Met een gemiddelde score van 2.04,51 uur bij de mannen, goed voor een vierde plek wereld wijd wordt Amsterdam (2.06,00 en achtste) de loef afgestoken. „Van een wereldrecord mogen we dromen, maar dat is niet realis tisch", benadrukt Pronk. DEN BOSCH - Een drone met een vlag, het was de vonk die dinsdag avond de voetbalwedstrijd tussen Servië en Albanië in vuur en vlam zette. Het was niet de eerste keer dat op de Balkan politiek' het voetbal naar de achtergrond ver dreef. Of de Serviër Stefan Mitro- vic, daarbij geholpen door AZ-aan- voerder Nemanja Gudelj, dinsdag met het naar beneden halen van de vlag nu een politieke daad wil de stellen of niet: dat de vlam daarna in de pan zou slaan was onvermijdelijk. In het wespennest dat de Balkan met zijn enorme etnische diversi teit nog altijd is, is een vlag heilig. Dat het dinsdag de vlag van Groot-Albanië betrof, een door de Albanezen gedroomde staat waar bij onder meer Kosovo hen toebe hoort, maakte het nog eens extra gevoelig: nog geen twintig jaar ge leden vochten de Serviërs en Alba nezen in datzelfde Kosovo een bloedige oorlog uit. Na de daad van Mitrovic volgde een waar pan demonium dat niet alleen be perkt bleef tot het stadion, waar de Albanese selectie zich ver schanste in de catacomben en wei gerde verder te spelen. In eigen land werden de Albanese spelers als helden onthaald. „Dit gaat niet alleen om voetbal", tekende het Journaal op. „Dit gaat om veel meer." Het voorval riep herinneringen op aan 13 mei 1990, de dag die door veel Kroaten nog altijd wordt gezien als de dag waarop de Kroatische onafhanke lijkheidsstrijd die zich al aandien de definitief in gang werd gezet. De hoofdrolspeler van toen was Zvonimir Boban, die later zou uit groeien tot een van de sterren van de Italiaanse topclub AC Mi lan en de Kroatische nationale ploeg die in 1998 op het wereld kampioenschap brons veroverde ten koste van Nederland. Boban was in 1990 al veel meer dan een voetballer. Hij was een belezen man, opgegroeid met de Russische grootmeesters Tsje- chov en Dostojevski, maar boven al een nationalist in hart en nie ren. Eentje die, zoals hij later in de documentaire The Last Yugo slavian Football Team zou zeg gen, 'net zoveel van zijn land hield als van zichzelf. „Ik zou voor Kroatië sterven." Op die meimiddag in 1990 ont ving het Dinamo Zagreb van de 21-jarige aanvoerder Boban rivaal door Rik Elfrink EINDHOVEN - Door de reeks blessu res en twee schorsingen is het nog onduidelijk wie morgen de aanvoer der van PSV is tijdens het thuisduel met AZ. De top vier op het lijstje van mogelijke teamleiders is niet beschikbaar. Trainer Phillip Cocu kon het antwoord gisteren niet ge ven. „We maken na de laatste trai ning de balans op en kijken wie er inzetbaar is." Phillip Cocu door Jochem Lippmann PARIJS - De internationale wieleru- nie UCI heeft gisteren aan de licen tiecommissie van de World Tour gevraagd de status van de Asta- na-ploeg nog eens te evalueren. Re den daarvoor is een derde doping geval in korte tijd bij de formatie uit Kazachstan. Karatetrap Boban door Marco Knippen AMSTERDAM - Tot aan de eeuwwis seling werd de Amsterdam Mara thon zo'n beetje als een paria be schouwd. Het evenement was niet geliefd bij het grote publiek en ook onder de hardlopers bestond er ge reserveerdheid. Nadat sportevene mentbureau Le Champion in 2000 de organisatie op zich naam, is de verschoppeling tot een favoriet uit gegroeid. door Ruud Verstraten Zvonimir Boban. De dag dat Zvonimir Boban een trap uitdeelde aan een Servische agent wordt ge zien als symbolisch. ADO Den Haag staat in de eredivisie slechts op de zestiende plaats. Aan de eigenzinnige spits Michiel Kramer ligt het niet, want hij voert met zes doelpunten de topscorerslijst aan. foto Laurens Lindhout/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34