f y Kouwe kletsen bij Janus in de Kanaalstraat Podium Reimerswaal krijgt toch subsidie In 2015 's avonds en 's nachts legaal fietsen door Vlissings winkelgebied 30 WALCHEREN Barcodes GS weten pas volgende maand zeker of voortzetting van het fiets-voetveer onder provincievlag op 1 januari haalbaar is. Horeca op Walcheren Exact een week geleden maakte ik weer eens een pelgrimage; een voettocht naar mijn jeugd. Als ik 200 jaar eerder was geboren had ik Napo leon nog kunnen ontmoeten in herberg het Groenewoud aan het begin van de Oude Vlissingse- weg, doch die krent sierde wis en waarachtig niet m'n pap. Dus welgemoed op weg naar Groot-Abeele waar eens herber gen als Capootjes (foei!), de Ze venster, de Rijzende Zon en Belle Vue stonden. Ook daar ben ik te jong voor, hoewel ik er wel een dorstig feest van kroegmaat Harm - toen op kamers in de voormali ge Belle Vue - meevierde. Wande- lenderwijs zou ik vroeger bij het Zwaantje zijn aangeland, waar ik op een zondagmiddag als 13-jarige mijn eerste dansje maakte op mu ziek van Black Andy and the For mation - Black Andy aka Boet Ta- hitu was de broer van vriend Daan; vandaar. Als vanzelfsprekend kwam ik in 'De Wijk' terecht waar ik in de ja ren '70 aan het kerstmaal zat bij tante Aya, haar zoon Junus en Emang, met wie ik toen een op trekje in de Blindenhoek deelde. Oost-Souburg bezat een magisch magnetisme, niet in het minst omdat het dorp twee van mijn grote liefdes telt. De eerste is een oude koe die in de sloot blijft, maar de tweede, die toen aan het Stenen Padje woonde, leerde me, onder andere, de diverse culinaire rijkdom van het dorp. Zo heb ik Bourgon leren kennen en de fan tastische frites van Kuzee in de Kanaalstraat - gegarandeerd een zevenster van Michelin. Eenmaal zwaar aan de verkering kwam ik geregeld bij haar ouders thuis en soms werd de drukte tijdens ver jaardagen me weieens te veel. Dat meldde ik dan en ook dat het be ter was de geest even te laten waaien tijdens een ommetje rond het Ronde Putje. Daar werd altijd begripvol op gereageerd en vervol gens verraadde ik dat sprookje en spoedde me naar de kroeg van Ja nus in de Kanaalstraat. Het café heette eigenlijk De Vriendschap maar geen kniesoor legde zich daar te luister. Janus had twee dochters van wie ik me eigenlijk alleen Jeannette herinner. Gezegend met een bre de visie - zalig zijn de schelen - zag ik altijd twee Jeannettes en er is weinig mooier dan schoonheid in duplo. Bij Janus raakte ik vertrouwd met het Oost-Souburgse lingo en ont dekte ik de variabele benamingen van een glas bier. In die tijd was vooral de kouwe klets in zwang, zo van „Geef mij nog een kouwe klets en doe de rest ook wat" - bij zo'n bestelling maakt de wijsvin ger van de besteller de karakteris tieke omtrekkende beweging. Exact een week geleden sprak ik na mijn pelgrimage tijdens de vrij- mibo in Seventy Seven Ko, een Oost-Souburger in hart en nieren. Hij is van het zelfde bouwjaar als ik dus dat schept een band en een gedeeld geheugen. We kletsten over de nog steeds bestaande Vriendschap in de Kanaalstraat, de fantastische frites van Kuzee, de fantastische Jeannette van Ja nus en de kouwe kletsen waren oudergewoonte weer niet aan te slepen op het terras. Jacques Boonman van Podium Reimerswaal is blij met het voor stel, maar noemt het resterende bedrag 'een druppel op de gloeien de plaat'. „We moeten hard aan de bak om sponsors te werven." WD-wethouder Izak Vogelaar hoopt het het voorstel een streep onder de discussie te zetten die precies een jaar geleden losbarst te. Toen stemde een nipte meer derheid van de gemeenteraad in met een voorstel van Leefbaar Rei merswaal om de subidie aan Po dium volledig te schrappen. MIDDELBURG - Aan de voortzetting van het fiets-voetveer tussen Vlis- singen en Breskens kleeft voor de provincie nog een groot aantal ri sico's. Gedeputeerde Staten hebben in een plan van aanpak op een rijtje gezet waar aan moet worden vol daan om de exploitatie 1 januari te kunnen overnemen van Veolia Transport. Op 15 november moet duidelijk zijn of er sprake is van een 'go or no go' voor oprichting van de provinciale Westerschelde Ferry BV en voortzetting van de veerdienst direct na de jaarwisse ling. Lukt dat niet, dan wordt een beroep gedaan op Veolia om de huidige fast ferry langer in stand te houden. Een andere optie is dat de exploitatie wordt onderge bracht in een bestaande afdeling van de provincie, schrijven GS in hun plan van aanpak. Half novem ber wordt ook duidelijk welke dienstregeling zal gelden. Vast staat al wel dat het aantal afvaar ten ongeveer tien procent (1650) minder wordt, op basis van het be schikbare budget. In de opzet wordt er onder meer rekening mee gehouden dat de contracten voor onderhoud van de schepen en de levering van brandstof duurder kunnen uitval len. GS zouden zich dan genood zaakt zien het aantal afvaarten te rug te brengen en de reizigersta rieven te verhogen. Niet uitgeslo ten wordt eveneens dat het bud get tekort schiet om genoeg boten te laten varen. In dat geval wil het college vaste klanten voorrang ge ven in de spitsuren. De provincie wil het personeel van Veolia overnemen met be houd van hun arbeidsvoorwaar den en rechtspositie.. Het gaat om 33,5 arbeidsplaatsen. Uitgangs punt is dat de provincie de exploi tatie van het veer na vier jaar van de hand doet aan een commer ciële onderneming. Blijkt dat te gen die tijd dat er geen belangstel ling 'uit de markt' is, dan wordt de provinciale Westerschelde Fer ry BV langer in stand gehouden. ROTONDE - Jacques Boonman tekende be zwaar aan en zette de discussie op scherp door vlak voor de ver kiezingen een protestavond te houden waarop met name fel werd uitgehaald naar de SGP. In de coalitieonderhandelingen was Podium een heet hangijzer. Vogelaar had zich als WD-fractie- voorzitter vierkant geschaard ach ter Podium. De SGP, die altijd al principieel tegen de subsidie was, voelde er niets voor om de club van Booman financieel te steu nen. Er rolde een compromis uit waarin stond dat alleen gerechte lijke uitspraken kunnen leiden afbouw/vermindering van de ge meentelijke bijdrage. Die gerech telijke uitspraak kwam in augus tus. De rechter stelde dat de ge meente het recht heeft om subsi dies stop te zetten, maar dat een afbouwregeling op z'n plaats was. Indiener Wim Hirdes (LPM) hoopt dat door het toestaan van het fietsen de sociale veiligheid toe zal nemen. Hij stelde uitdruk kelijk dat de toestemming niet geldt voor brommers en scooters. Die moeten het winkelgebied 's avonds en 's nachts ook dan mij den. Van de kant van de WD werd wel opgemerkt dat momen teel er al volop gefietst, gebrom- merd en gescooterd wordt in het winkelgebied. Volgens de libera len trekt niemand zich wat aan van het rijverbod dat nu nog steeds van kracht is. Hirdes stelde echter dat er nog steeds mensen zijn die zich aan de verkeersregels houden en die 's avonds en 's nachts omrijden omdat ze volgens de wet niet door het winkelgebied mogen fiet sen. Wethouder Dick Verboom liet we ten dat het al in de bedoeling lag om in de nabije toekorrtst het fietsverbod 's avonds en 's nachts in te trekken. „Het staat in het ver keerscirculatieplan." Hirdes bracht ook nog onder de aandacht dat er 'nog steeds heel wat black spots zijn in Vlissingen voor fietsers'. Een paar van de ge vaarlijke oversteekplaatsen bevin den zich volgens hem in de Paul Krugerstraat, bij de Keersluis brug, President Rooseveltlaan en nog een aantal straten. Hij vroeg het college om die punten zo snel als mogelijk is aan te pakken. En niet te wachten tot die wegen aan gepast worden volgens een regu lier onderhoudsplan. door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Provincie loopt risico met veer KRUININGEN - Als het aan het colle ge van B en W ligt, krijgt Podium Reimerswaal vanaf volgend jaar weer subsidie om voorstellingen te organiseren in de gemeente. In 2015 krijgt Podium 15.000 euro, daarna wordt dit bedrag afge bouwd tot 10.000 euro. door Marcel Modde - -V?? T} VLISSINGEN - De rotonde in de Aagje Dekenstraat begint vorm te krijgen. Het -IVO U LI U 31 til js een roestrotonde, passend in de stijl van het volgens de gemeente robuuste 11 Cl" en on§eP°''jste Vlissingen. Voor aankleding worden de blauwe straatstenen, dje voor het Scheldekantoor liggen gebruikt. Rond de rotonde komen voet en fietspaden. In de omgeving komt het zo lang beloofde monument voor de Mannen tussen Staal. De rotonde is eind oktober klaar. Dan kan men via de Aagje Dekenstraat het Scheldeterrein over, de stad uit. foto Ruben Oreel door Emile Calon VLISSINGEN - Vanaf volgend jaar mo gen fietsers 's avonds door het Vlis sings winkelgebied fietsen zonder dat ze bang moeten zijn voor een bekeuring. De gemeenteraad stem de gisteravond unaniem in met een motie om het fietsen toe te staan na de winkelsluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30