L Zeeuwse boekenprijs De eenige Hollanders E Hirado DIZZIE 17 NEHALENNIA Voor de PZC-publieksprijs komen 77 titels in aanmerking. Elke vrijdag worden op deze pagina drie boeken getipt. Dit keer aandacht voor jeugdboeken. BOOGSCHUTTER m Jan M. Goerée publiceert zijn Zeeuwse gezangen Zeeland 40-45 in beeld Het laatste offer Martimts de Kam Opgroeien gaat niet zonder slag of stoot. Dat is de over eenkomst in de drie hier be lichte jeugdboeken, hoe ver schillend ze ook zijn: Ozzie, de zeepost meeuw van Kristien Tijsen en Ton Harm- sen met illustraties van Fendy Long; De Boogschutter van Hirado van Rob Rug- genberg en Nehalennia, het laatste offer van Martinus de Kam. Zeepostmeeuw word je niet zomaar. Daar is doorzettingsvermogen voor no dig. Zo moet zeemeeuw Ozzie ervaren in het vrolijk en kleurrijk geïllustreerde voorleesboek. Hij is nog jong en ambiti eus. Om het vak te leren vliegt hij regel matig vanuit Zeeland over het Zwin naar Blankenberge. Dat gaat hem be hoorlijk goed af, maar soms wordt Os car Simon Jonathan, zoals Ozzie voluit heet, afgeleid. Omdat hij honger heeft. Als hij de heerlijke geur van friet ruikt bijvoorbeeld. Dan duikt hij daar spon taan op af en vergeet hij ook zijn belofte om wat eten mee te nemen voor de oude postduif Walter die in een doos op een balkon zit bij te komen van een klap tegen een venster. Het verhaal maakt wat merkwaardige wendingen en biedt voorlezers de uitdaging daar zelf enige structuur in te brengen voor de jeugdige toehoorders. In De Boogschutter van Hirado draait het om een heel andere puber in een heel andere tijd: Reyer, zoon van VOC-koop- man Pieter Willeboorts uit Veere. Hij wordt door zijn vader als leerling naar Japan gestuurd. Reyer komt terecht in een wereld met geheel andere machts verhoudingen dan in Nederland. Een ru we wereld vol geweld en vervolging van Christenen. Natuurlijk leert hij ook de liefde kennen. Auteur Rob Ruggenberg baseerde zich op gedegen research en heeft feiten en fictie op vaardige wijze dooreen verweven. Zo biedt het boek niet alleen een spannend avonturenver haal, maar ook veel historische achter gronden en bijzonderheden over de tijd van de VOC. Met als grappige tegenstel ling: de propere Japanners en die stin kende Nederlanders, die 'een bad ne men' onzin vonden. De van oorsprong Zeeuwse auteur Mar tinus de Kam liet zich inspireren door een inscriptie op een van de in 1970 in de Oosterschelde gevonden altaarste nen voor godin Nehalennia. De tekst zegt dat het altaar is opgericht door Freio, zoon van Paluso. De Kam schreef een boeiend boek over de 14-jarige Freio, die in de 3e eeuw na Chr. de boer derij aan kust bij het huidige Colijns- plaat moet leiden als zijn vader als zee man de kost verdient. De jongen groeit op in een tijd dat Zeeland vrijwel ten on der gaat aan de stijgende zeespiegel. DE EERSTE TOPTIEN IN VERKIEZING ZEEUWSE BOEKENPRIJS 2014 r moeten meer meesters voor de klas, hoor je tegen woordig vaak. Angenita C. Klooster wilde een eeuw geleden juist dat juffrouwen óók aan de hoogste klassen les moch ten geven en niet alleen 'CPproti-iy met de kleintjes te maken kregen. Ze werd in 1880 geboren in Ellewoutsdijk, verliet Zeeland, om in 1963 naar haar dorp terug te keren. Haar adres was toen ze in 1971 stierf Lan- geviele 54. Ze ligt vlakbij begraven, op een akkertje Angenita C. yoj Kloosters onder scheef Klooster gezakte zerken. (1880-1971Ze was jang gemeente-in- Geboren en spectrice van het onder overleden in wfjs jn j-jen j^aag en zette Ellwoutsdijk zjch jn voor beter onder- Titels: wjjs was ze een voor_ Oproerige liedjes aanstaand feministe. In de Een jolig weekje oorlogsjaren schreef ze poëzie, bijeengebracht on der de toepasselijke titel Oproerige liedjes. Er is een gedicht 'Zeeland' met als opening: 'Ver dronken is het land der stoere Zeeuwen.' En bij het weerzien van haar verwoeste geboortedorp schreef ze een somber sonnet: 'Zoo rustig lag ons mooie dorpje aan de Schelde'. Maar omdat kerk en veel huizen zijn verdwenen, sluit ze af: 'Droef aan de Schelde ligt daar Ell'woudsdijk'. Ze publiceerde ook kinderboeken, waaraan niet veel vooruitstre vends te ontdekken valt, of het moest voortdurend verzet tegen de veldwachter zijn. In sommige van deze werken, zoals Een jolig Weekje (1906), speelt haar dorp een rol: 'Wij woonden op een klein, stil Zeeuwsch dorpje.' Het wordt slechts als E. aangeduid, maar is moeiteloos herkenbaar. Al oogde de omgeving anders dan nu, gezien zinnen als: 'Met die tui melaars bedoelden wij de bruin- visschen, die op mooie zomerda gen in menigte in 't Scheldewater zwommen; wij vermaakten ons steeds met hun grappige buitelin gen; 't was of ze heelemaal over den kop doken.' De kinderen pra ten uitbundig Zeeuws in de boe ken, in voetnoten wordt een Hol landse vertaling geleverd. De hoofdpersoon, lees Angenita C. zelf, praat volop Zeeuws mee, al zijn ouders en kinderen Klooster tussen de boertjes en boerinne- tjes 'zoowat de eenige burgermen- schen of Hollanders'. In 1946 schreef Hans Warren uit gebreid over haar: 'Wij brengen hier hulde aan het in onze provin cie veel te weinig bekende werk van deze Zeeuwsche ondergrond- sche werkster en dichteres, een vrouw, waar Zeeland trotsch op mag zijn.' De Rob Ruggenberg van VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 POËZIEBUNDEL Jan M. Goerée (Kruiningen, 1949) publi ceert zijn eerste poëziebundel onder de titel Zeeuwse gezangen. Hij is meer dan veertig jaar werkzaam in het notariaat. „Voor wat het woordgebruik betreft laat dat zijn sporen na", schrijft hij ter intro ductie van zijn bundel. Goerée dichtte al in zijn tienerjaren en kreeg toen aanspo rende woorden van Hans Warren. Vier jaar geleden kreeg hij opnieuw belangstel ling voor het schrijven van poëzie en pro za, en schreef zich in op de SchrijversAca- demie van Antwerpen. Die studie heeft hij succesvol afgerond. Daan Kok verzorgde de illustraties in de bundel Zeeuwse gezangen FOTOBOEK Het fotoboek Zeeland 40-45, samenge steld en geschreven door Veronica Frenks, wordt donderdag 23 oktober ge presenteerd in het Zeeuws Museum in Middelburg. Aan de hand van 138 foto's brengt zij in beeld hoe Zeeuwen de vijf oorlogsjaren doorkwamen. De foto's ko men collecties in binnen- en buitenland. Martinus de Kam liet zich inspireren door een inscriptie op een Nehalennia-altaar. I Oscar Simon Jonathan, kortweg Ozzie, moet als zeepostmeeuw heel wat leren. Opgroeien vol avontuur door Ali Pankow Voor de publieksprijs Zeeuwse Boek 2014 zijn al ruim 1300 stemmen uitge bracht. De toptien op dit moment 1. Breskens en de visserij, door Frans Meijaard, Reggie Corijn, Wilma Valk, (245) 2. Feniksvrouw, Rachelie Verhage, (111) 3. Niet klagen en niet versagen, Jan Naeije, (73) 4. Verdwaalde oeverloper, Johan Ever- aers, (67) 5. Een dag om aan de balk te spijke ren, Rinus Spruit (66) 6. Stenen van Cruz de Ferro zwijgen, Jan Zegers, (49) 7. In zekere zin ben ik waarschijnlijk onsterfelijk..; Henk Davidse, (49) 8. Onvoldoende saldo,Tjeerd Brakema (48) 9. Geloot voor Napoleon.., Jan de Rui ter, (46) 10. De leugenboom, Hebrina Blok, (41). Stemmen op een van de 77 ingezon den boeken kan nog tot vrijdag 7 no vember 18.00 uur via onze website: www.pzc.nl/publieksprijs. Ook kunt u stemmen doro door een kaart met uw favoriete titel sturen naar: PZC-publieksprijs, Postbus 5046,4380 KA Vlissingen. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf S Rob Ruggenberg heeft feiten en fictie in dit boek vaardig dooreen verweven. tiÜBKJOO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17